6. 6. 2017

Results list 57th Zlín Film Festival

Who was the winner?

 

Read, who were the winners, for more pictures click here.

 

Prizes awarded by the statutory juries:

 

International Expert Jury for Feature Films:

Golden Slipper - for the Best Feature Film for Children (the prize belongs to the director and producer of the award-winning film)

Mountain Miracle – The Unexpected Friendship (GER, ITA, 2017), directed by Tobias Wiemann

 

The City of Zlín Award - for the Best Children Performance in a Feature Film for Children

Vanessa Szamuhelová for the role of Jarka in the film Little Harbour (SVK, CZE, 2017), directed by Iveta Grófová


Golden Slipper - for the Best Feature Film for Youth (the prize belongs to the director and producer of the award-winning film)

Just Charlie (GBR, 2017), directed by Rebekah Fortune


The Miloš Macourek Award - for the Best Youth Performance in a Feature Film for Youth

Daniel Huttlestone for the role of Shay in the film London Town (GBR, 2016), directed by Derrick Borte

 

Special Mention 
Goodbye Berlin (GER, 2016), directed By Fatih Akin 


Joint International Jury of Children and Adults for Animated Films:

Golden Slipper - for the Best Animated Film (the prize belongs to the director)

Two Trams (RUS, 2016), directed by Svetlana Andrianova


The Hermína Týrlová Award - Award for Young Artists aged under 35 (the prize belongs to the director)

Cloudberry (RUS, 2015), directed by Polina Minchenok

 

International Children’s Jury for Feature Films for Children:

Main Prize of the Children’s Jury - for the Best Feature Film for Children (the prize belongs to the director and producer of the award-winning film)

Heartstrings (FRA, 2016), directed by Michel Boujenah

 

International Youth Jury for Feature Films for Youth:

Main Prize of the Youth Jury - for the Best Feature film for Youth (the prize belongs to the director and producer of the award-winning film)

Goodbye Berlin (GER, 2016), directed by Fatih Akin

 

International Expert Jury for European First Films:

The Europe Award - for the Best European First Film (the prize belongs to the director and producer of the award-winning film)

Heartstone (ICE, 2016), directed by Guðmundur Arnar Guðmundsson


Special Recoginition (the prize belongs to the director and producer of the award-winning film)

Sami Blood (SWE, DNK, NOR, 2016), directed by Amanda Kernell

 

International Expert Jury for Student Films Zlín Dog:

Main Prize for the TOP Film of Zlín Dog with prize money of EUR 1000 (the financial award belongs to the director)

Shujayya (POL, PAL, 2015), directed by Mohammed Almughanni

 

 

Genre prizes:

 

Best Animated Film:

Indigestion (BEL, 2017), directed by Mathilde Remy

 

Best Documentary Film:

The Unknown Soldier (ISR, 2016), directed by Efim Graboy

 

Best Live-Action Film:

The Silence (FRA, ITA, 2016), directed by Farnoosh Samadi, Ali Asgari

 

Prizes awarded by non-statutory juries:

EFCA – International jury:

ECFA Award

Up in the Sky (SWE, 2016), directed by Petter Lennstrand

 

International Ecumenical Jury:

Ecumenical Jury Award

Half Ticket (IND, 2016), directed by Samit Kakkad

 

Special mention of the ecumenical jury:

Railway Children (IND, 2016), directed by Prithvi Konanur

 

Audience awards:

Golden Apple - for the Best Feature Film (the prize belongs to the director and producer of the award-winning film)

Heartstrings (FRA, 2016), directed by Michel Boujenah


Golden Apple - for the Best Short Animated Film (the prize belongs to the director and producer of the award-winning film)

The Gift (JAP, 2016), directed by Kohei Kajisa

 

ČT: D Audience Award – for the Best Short Animated Film (the prize belongs to the director and producer of the award-winning film)

Peep and Paperplane (GER, 2016), directed by Christoph Englert