30/5 — 5/6/2024
64. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
PRO DĚTI A MLÁDEŽ
MY ZFF
Stáhni si apku

Zahajovacím filmem bude Velký finále PSO

01. května 2024

Festival letos zahájíme snímkem, který je zařazený do sekce celovečerních dokumentů pro mladé publikum. Ve světové premiéře tak ve čtvrtek 30. května večer uvedeme snímek Velký finále PSO mladého režiséra Dominika Kalivody. Ten v dokumentu zachycuje, kolik odhodlaní je potřeba k tomu, abychom si splnili své sny…

Kromě až trochu hollywoodského příběhu o nadšencích z maloměsta, kteří se vydávají na velká pódia, je snímek osobní výpovědí obyčejných mladých lidí o světě kolem nás,

představil svůj časosběrný snímek o hudebním uskupení Police Symphony Orchestra režisér Dominik Kalivoda.

V polorozpadlé zkušebně kláštera v Polici nad Metují, malém městě blízko polských hranic, se setkává nadšenecká hudební parta. Stovka muzikantů, zpěváků a dobrovolníků nemá vlastní kapelu, ale symfonický orchestr, který se s nakažlivou energií vrhá do čím dál tím troufalejších nápadů.

Své 10. výročí se Police Symphony Orchestra chystá odpálit v sále pražské Lucerny a jen málokdo čekal, že by se amatérskému orchestru povedlo legendární sál vyprodat. Ten ale praská ve švech a mladí hudebníci nepřestávají snít. Třeba o zatím největším benefičním koncertu, který se má odehrát v obřím šapitó pro tisícovky diváků. Kromě toho ve svém bucket listu vidí třeba vystoupení se zahraniční hvězdou.

Sny a plány jsou skvělé, ale když je chcete přenést do reálného života, čelit všem výzvám není žádná sranda. Petra, která orchestr založila se svým bratrem, když jí bylo patnáct, řeší ve stejném období vlastní zlomové okamžiky. Končí studium a začíná hledat cestu, jak skloubit roli zapálené dobrovolnice a dospělé ženy, která se musí postavit na vlastní nohy.

Není ale jediná, kdo hledá sám sebe a začíná se potýkat s tím, jak skloubit volnočasovou aktivitu s pracovním a osobním životem. Kartami nevyhnutelně zamíchají celospolečenské problémy. Plány se mění, jsou čím dál tím náročnější a amatérský orchestr nikdy nestál před tak těžkou zkouškou. Postaví se šapitó? Přijede Paul McCartney? Ustojí nadšenectví střet s dospělostí a najdou členové PSO to, co je v životě opravdu důležité?
Kam dál