30/5 — 5/6/2024
64. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
PRO DĚTI A MLÁDEŽ
MY ZFF
Stáhni si apku

Pavel Nový: Na prince měli licenci jiní herci

25. května 2023

Pavel Nový patří k legendám českého filmu. Je známý z desítek filmových a televizních rolí. Už v 11 letech si ho v příbramské škole vybral režisér Václav Vorlíček do filmu Kuřata na cestách. Poté jeho herecká kariéra nabrala na obrátkách. Kromě jiného hrál ve filmech S tebou mě baví svět, Balada pro banditu, Fešák Hubert, Pěsti ve tmě, Snowboarďáci nebo Obsluhoval jsem anglického krále. Za hlavní roli ve filmu Bába z ledu dostal Českého lva. Letos si tato herecká legenda přijede do Zlína převzít  Zlatý střevíček , ocenění za mimořádný přínos českému filmu, který mu udělí organizátoři 63. ročníku Zlín Film Festivalu.

Pane Nový, s jakými pocity jste přijímal informaci o rozhodnutí zlínských udělit vám cenu za celoživotní tvorbu pro děti a mládež Zlatý střevíček?

Cítím se poctěn, tudíž potěšení je na mé straně. Koneckonců, měl bych toto léto točit další film pro děti, ve kterém budu ze začátku tajemnou postavou.

   

Jste pravidelným hostem Zlín Film Festivalu, tentokrát si však přijedete pro významné ocenění. Jaký je vůbec váš vztah ke Zlínu a k festivalu?

Zlínem jsem byl očarován již při své první návštěvě a mám nejen ve Zlíně přátele. Také obdivuji výjimečné Zlíňáky, ševcem počínaje a kovákem jistě nekonče. A pak také ta slavná rallye.

   

Není vám líto, že je v souvislosti s vámi zmiňována komedie S tebou mě baví svět, i když jste natočil spoustu jiných filmů?

Naopak, jsem na film S tebou mě baví svět pyšnej a stále si vážím toho, že si mne Marie Poledňáková i s Drahuškou (Královou) vybraly do tak báječné společnosti, která zahrnuje i děti.

   

Vaše filmografie je opravdu bohatá. Ale nenašla jsem tam žádnou typickou pohádkovou roli – prince, krále. Čím to, že vás nikdy nezastihla pohádková nabídka?

Jedna pohádka byla. Hrál jsem učitele tělocviku v pohádce Lojzička je číslo. A hlavně Radegasta ve valašské pohádce Největší dar. Valašsko je nádherné a lidé tam nádherou odpovídají krajině. Na prince mají licenci jiní, ale krále (nyní asi už jen potrhlého) bych si zahrál rád.

   

Zastavme se u vámi zmiňované pohádky Největší dar. Jak na natáčení na Valašsku vzpomínáte? Jak se vám líbilo na valašských kopcích?

Největší dar byla čirá radost především díky lidem. A ještě ke všemu šéfem veškerého božstva byl valašský král.

   

Který film, ve kterém jste si zahrál, vás nejvíce ovlivnil?

Měl jsem na začátku kliku na autory a režiséry: Bočan, Sýs, Jakubisko, Mudra, Poledňáková. A také autory jako jsou Dietl, Jakubisko, Poledňáková, Kostrhůn, Pospíšil-Sýs a další skvělí lidé.

   

Máte za sebou desítky rolí, vážných i komediálních. Ve kterém typu rolí se cítíte nejlíp? V těch odlehčenějších komických nebo spíše vážnějších?

Mám rád pestrost. Ale dlouho u mě převládali lotři. Jeden opravdový klaďas byl hrázný Palyza v seriálu Velké sedlo. A to se potvrdilo Werichovo „proč že se kladní hrdinové hrají tak těžko.“ Protože příkladů je málo. Ale udělal jsem Palyzu jako konglomerát mého otce a tchána. Tedy jejich lepších vlastností.

   

Většina lidí si ve vašem věku už užívá zasloužený odpočinek. Vás si člověk asi jen stěží představí v poklidném důchodu. Stále jdete z role do role. Máte vůbec čas si někdy užívat zaslouženého odpočinku?

Odpočinku si užiji na věčném odpočinku. Takhle mě to baví.

   

Jste také zasloužilý dědeček. Jak si užíváte tuto životní roli?

Díky své vytíženosti jsem špatný dědeček. Za nás v této úloze hraje hlavní roli moje žena a já jsem občas jako doplněk. Ale když byla vnoučata malá, bývala u nás na vsi dost často a obvykle velkou část prázdnin. To jsme se víc užili.

   

Prozradíte, na čem aktuálně pracujete?

U nás v Ypsilonce dost hraji, na Fidlovačce budu na podzim zkoušet Hoří má panenko. Nedávno jsem dokončil dva krátké studentské filmy, a tak jsem zvědav na výsledky. A na podzim bych měl točit film, ve kterém si zahraji dědu - vysloužilého boxera, a tak snad zužitkuji zkušenosti z filmu Pěsti ve tmě.

   

PAVEL NOVÝ (nar. 1948)

  • Český herec a moderátor.

  • Od roku 1989 je členem Studia Ypsilon. 

  • Popularitu u širokého publika mu vynesla postava zvukaře Pepy z úspěšné české veselohry S tebou mě baví svět (1982). Proslavil se také díky seriálu Velké sedlo (1985). Během své kariéry vytvořil desítky filmových rolí. Výraznou stopu v jeho filmografii posledních let zanechala spolupráce s režisérem Janem Švankmajerem na filmech Spiklenci slasti (1996) a Otesánek (2000).

  • V roce 2017 získal cenu Českého lva za mužský herecký výkon v hlavní roli ve snímku Bába z ledu (r. Bohdan Sláma).
Kam dál