28/5 — 1/6 & 9 — 15/9/2021
61. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
  • Historie zlínského filmu
  • Zlín podporuje
  • Zlín učí
  • Zlín točí
  • Zlínský kopec snů
  • Masterclass
  • Kino za školou
  • ECFA Awards

Nenechte si ujít

29. 7. 2021

Týdenní kinotipy ze sekce krátkých animací pro děti

Vybrat z více než 50 animovaných filmů pouhé tři tipy nebylo vůbec jednoduché. Věříme, že vás zaujmou i další animované snímky v této sekci.

28. 7. 2021

Kritický nedostatek dobrovolníků! Situaci ztěžuje zářijový termín konání festivalu

Stejně jako v minulých letech hledáme zájemce, kteří se společně s námi zapojí do příprav a realizace 2. dílu 61. Zlín Film Festivalu i Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2021. Přestože i letos čeká na naše dobrovolníky řada atraktivních benefitů, je nábor oproti předchozím rokům mnohem složitější. Dobrovolníky potřebujeme na festival, který se koná od 9. do 15. září případně jen na neděli 12. září, kdy se koná půlmaraton.

27. 7. 2021

Krátké animace pro děti nejsou jen o zvířátkách

Důkazem je i letošní tematicky pestrobarevná mezinárodní soutěž krátkých animací pro děti, ve které se dětem představí 52 filmů z 23 zemí světa. Největší úrodu naše dramaturgyně sklidily opět v Rusku a Francii, kde se animované produkce již několik let velmi daří. 

22. 7. 2021

Týdenní kinotipy ze sekce celovečerních dokumentů

Dětem i dospívajícím a jejich každodenním reálným radostem i starostem se věnujeme v sekci celovečerních dokumentárních filmů, která své pevné místo mezi soutěžemi našla v roce 2018 a je organizována společně s European Childrens Film Association (ECFA).

21. 7. 2021

Odtajňujeme první lahůdku v doprovodném programu

Na sobotu 11. září připravujeme mimořádný koncert symfonického orchestru s filmovými projekcemi pod názvem „Filmové melodie Ondřeje Soukupa“. Akce se stane součástí oslav 90. výročí Barrandov Studia a my máme radost, že může proběhnout v rámci 2. dílu festivalu a připomenout tak důležitý filmový milník naší historie.

20. 7. 2021

Dokumenty pro mladé publikum sází na hodnoty, pro které má cenu žít

Zlínský festival se už několik let věnuje také dokumentům pro mladé publikum do 14. let. Soutěž celovečerních evropských dokumentů organizujeme společně se Evropskou asociací pro dětský film (ECFA).

15. 7. 2021

Týdenní kinotipy ze sekce Zlínský pes

Tento týden jsme pro vás připravili 3 filmové tipy ze sekce Zlínský pes. Jedná se o studentské filmy, které diváka v kině přikovají k sedadlu díky své naléhavosti. Styl vyprávění každého příběhu je úplně jiný, avšak všechny v sobě nesou silné životní osudy.

14. 7. 2021

Zlínský pes vybírá opět to nejkvalitnější ze světové studentské tvorby

Po zkušebním květnovém online prvním dílu festivalu, kde bylo odtajněno 8 snímků, které budou zařazeny do letošní soutěže studentských filmů Zlínský pes, je konečně na světě celý výběr. Nutno podotknout, že letos se v soutěži objeví podstatně méně snímků. Bude jich celkem 35. Hlavním důvodem je, že se dramaturgyně zcela záměrně vyhýbaly tématu koronaviru. Jeho všudypřítomnost, která ovlivnila životy nás všech, by se podle nás letos na plátnech zlínských kin příliš často objevovat neměla.

13. 7. 2021

Trasa 6. ročníku půlmaratonu dozná zásadních změn

Měníme nejen místo startu, ale i samotná trasa Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2021 projde několika úpravami, kterými chceme ještě více zatraktivní běh ulicemi festivalového Zlína. Co vás tedy v neděli 12. září čeká nového?

BLOGert

BLOGert

Gert Hermans

Je šéfredaktorem dvou předních zpravodajských platforem pro dětský filmový průmysl: online časopisu ECFA Journal a ECFA Update. Podílel se na různých průzkumech a publikacích o dětském filmu a médiích a působil ve festivalových porotách a panelech v Belgii i v zahraničí. Gert Hermans pracuje pro společnost Jekino, která má v dětském filmu dlouholetou tradici.

18. 9. 2020

Proč je SMEČKA důležitým filmem pro české publikum? Zeptali jsme se teenagerů i producentů

Město Zlín je sice symbolem jedné z nejsilnějších filmových tradic v zemi, ale v roli nezaměnitelné lokace v českém hraném filmu SMEČKA se objevuje poprvé. Zajímalo nás, co přesně tento film znamená pro místní mládež. Jaký je názor skutečné cílové skupiny a nakolik je tento film odrazem života dnešních českých teenagerů? Festival je ideální příležitostí k setkání se čtrnáctiletými žáky sportovní akademie a producenty filmu Juliettou Sichel a Janem Froňkem (ze společnosti 8Heads Productions).

16. 9. 2020

Rozhovor s mezinárodní porotou studentských filmů: „Vystrašíte všechny kočky a psy ve městě“

Zlínský pes je pouliční pes! Může se zdát, že soutěž studentských filmů stojí někde stranou běžného programu přehlídky, ale pravdou je, že často přiláká ty nejzajímavější filmy a filmové tvůrce. Porotci Marta Jodko, Martin Kotik a Angelos Kovotsos rozhodně nevypadají jako pouliční psi. Naopak svou rychlostí připomínají chrta, hrdostí pudla, jsou chytří jako labrador, odhodláni jako pitbulteriér a věrní až do morku kostí. Dámy a pánové, s hrdostí vám představujeme „porotu Zlínských psů“.

15. 9. 2020

Rozhovor s mezinárodní odbornou porotou pro hrané filmy pro děti a mládež: „Konečně se utrhnout od myčky na nádobí“

Přečtěte si další rohovor z pera našeho belgického kolegy, novináře Gerta Hermanse. Tentokrát s mezinárodní odbornou porotou pro hrané filmy pro děti a mládež, kterou zastupovali Jiří Konečný, Louise Højgaard Johansen, Judit Bárdos, Alexandre Dupont-Geisselmann a Felix Vanginderhuysen.

13. 9. 2020

Rozhovor s mezinárodní odbornou porotou pro animovaný film pro děti: „Vlk, který řídí Harley Davidson“

Náš belgický spolupracovník Gert Hermans vedl v průběhu 60. Zlín Film festivalu spoustu zajímavých rozhovorů, na anglické čísti našeho webu nově psal i svůj blog "BLOGert" , jež je nabitý osobitými postřehy. Několik jeho rozhovorů vám chceme zprostředkovat i v překladu do češtiny. Níže najdete rozhovor s Mezinárodní odbornou porotou pro animovaný film.

Šedesátka

3. 9. 2020

Bonusový příběh: VY JSTE NAŠE HVĚZDY!

Zlín Film Festival by neexistoval bez vás, diváků! Pomáháte nám tvořit! Inspirujete nás! Utváříte tu nejlepší festivalovou atmosféru! Podporujete filmové umění! Rádi bychom vám všem za vaši upřímnou podporu poděkovali.

2. 9. 2020

Bonusový příběh: Umělecký ředitel Petr Koliha

V roce 2004 se do festivalového týmu přidal Petr Koliha, režisér filmů Něžný barbar či Výchova dívek v Čechách. Coby umělecký ředitel otevřel festivalu cestu do mezinárodních profesionálních institucí jako je ECFA. Jeho účast v porotách světových spřátelených festivalů přispěla k současnému pojetí Zlín Film Festivalu jako místa každoročního setkávání jejich zástupců. V roce 2012 se stal výkonným ředitelem nového televizního okruhu pro děti ČT :D.

1. 9. 2020

Bonusový příběh: COVID-19 a přesun 60. Zlín Film Festivalu

Všechno je jednou poprvé. V roce 2020 se poprvé v novodobé historii festivalu musel jeho termín přesunout z jara na podzim. Jubilejní 60. ročník proběhne od 4. do 10. září v menším měřítku a za bezpečnostních hygienických podmínek. Tento akt a podobné zásahy do celosvětového festivalového kalendáře má na svědomí globální krize způsobená šířením viru COVID-19. Přejeme všem pořadatelům kulturních akcí hodně síly, výdrže a pozitivního myšlení.

31. 8. 2020

Bonusový příběh: Festivalový dream team

Zlín Film Festival je největší a nejstarší filmovou akcí pro děti a mládež na světě. Za jeho úspěchem a prestiží stojí tým lidí, jenž se každoročně snaží naplnit festivalové dny radostí a rodinnou atmosférou, kterou je zlínský festival proslulý. Kancelářemi na kudlovském kopci prošly za dobu trvání festivalu zástupy členů tohoto obrovského kolosu. Někteří na malou chvíli, někteří vyvolení a vytrvalí na více než deset či dokonce dvacet let.

30. 8. 2020

60. příběh: Karel Gott a jeho poprvé ve filmu

Karel Gott jezdil na zlínský festival velmi rád. Málokdo však ví, že spojitost se zlínským filmem existovala mnohem dříve. V roce 1963 byl do kin uveden dětský film zlínského režiséra Josefa Pinkavy Prázdniny s Minkou, jenž byl prvním filmem, ve kterém zazněla píseň Karla Gotta. Jeho jméno ovšem v titulcích chybí. K symbolickému propojení těchto dvou umělců došlo v roce 2019, kdy Karel Gott obdržel z rukou Čestmíra Vančury Cenu prezidenta festivalu. Ve stejném roce, kdy by Josef Pinkava oslavil 100. narozeniny.

29. 8. 2020

59. příběh: Kongresové centrum

Hned po oslavě 50. ročníku festivalu, v roce 2011, se dosavadní pořadatelský středobod z Academia centra Univerzity Tomáše Bati přemístil do nově postavené budovy Kongresového centra, kterou navrhla světově známá zlínská rodačka Eva Jiřičná. Krásu velkého sálu mohou festivaloví návštěvníci obdivovat při zahájení i zakončení festivalu, tzv. Galavečeru s předáváním cen, při aukci filmových klapek či dalších koncertech a výjimečných setkáních s českými herci a umělci. Kongresové centrum slouží festivalové propagaci rovněž při vzniku výjimečných fotografií hvězd na červeném koberci či na Gahurově prospektu. V neposlední řadě se během května stává i výstavou billboardů filmů zařazených v hlavních soutěžích.

28. 8. 2020

58. příběh: Saruman ve Zlíně

Nejkrásnějším darem k 50. ročníku Zlín Film Festivalu 2010 byla přímo královská návštěva Sira Christophera Lee. „Návštěva zlínského filmového festivalu byla nejúžasnější zkušeností. Byla to velmi zajímavá událost, výborně organizovaná. Profesionalita spolu s pohostinností a zainteresovaností všech tvoří z festivalu unikátní záležitost. Nepřekvapuje mě, že trvá už tolik let! Přeji vám úspěch v dalších ročnících.“

27. 8. 2020

57. příběh: Jak je důležité míti Mílu Řádovou

Filmový festival se neobejde bez hereckých hvězd. Zlínské hvězdy se neobejdou bez Míly Řádové, asistentky filmových hvězd, která má ve svém bohatém portfoliu spolupráci s takovými hvězdami, jako jsou Sean Connery, Miloš Forman, Jiří Menzel, Jon Voight či Barbra Streisand. S poslední jmenovanou natáčela v Praze film Yentl a spojuje je dlouhodobé přátelství, které si připomínají na každém evropském koncertě slavné herečky a zpěvačky.

26. 8. 2020

56. příběh: Filmové klapky

Unikátní projekt Salon filmových klapek Zlín je již od roku 1998 nedílnou součástí Zlín Film Festivalu a po celou dobu podporuje ty nejtalentovanější začínající filmaře. Za dosavadních 22 ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2492 klapek, které byly vydraženy za celkem 35 588 600 korun. Z výtěžku aukce bylo podpořeno více než 350 filmových projektů. Filmové klapky jakožto originální umělecká díla jsou každoročně obdivována nejen veřejností, ale i festivalovými hosty.

Tipy na filmový program

Tipy na doprovodný program

Vybrané fotogalerie

2. 6. 2021

Foto ohlédnutí za první částí Zlín Film Festivalu

Pět dnů nabitých online filmovým i doprovodným programem přilákalo nespočet našich věrných fanoušků, dětských diváků i celých rodin. Těší nás, že jste sledovali oceněné festivalové filmy, besedy, workshopy, life streamy, navštívili jste autokino, výstavy ... to vše jsme pro vás připravili jako náplň první části 61. ročníku. Jeho rekapitulaci sledujte v naší fotogalerii. Děkujeme vám za přízeň a těšíme se na podzimní druhý díl!

1. 6. 2021

TOP momenty ze závěrečného festivalového dne

Dnešní, závěrečný festivalový den patřil nejen dětem, které slavily svůj svátek, ale i filmovým profesionálům. Ti se mohli online zúčastnit webináře "Být vždy napřed: Jiří Konečný, Pavla Klimešová a Vratislav Šlajer" a neformální talk show "Za školou s Markétou Pášmovou a Petrem Oukropcem (Zlínfest Speciál)". Dále probíhaly filmové projekce pro školy i pro jednotlivce a velmi nás potěšilo, že se festivalové filmy díky online formě dostaly k dětem do Indie, Turecka, Japonska a dalších zemí. Děkujeme všem, kteří náš program v průběhu prvního dílu 61. ročníku sledovali!

31. 5. 2021

Fotopříběh 4. festivalového dne

V pondělí sledovaly festivalové filmy děti nejen ze zlínských škol, streamovali jsme také tvořivé workshopy pro školní třídy, na náměstí Míru stále probíhá výstava kombinující všední realitu s tou virtuální. Diváci mohou také online sledovat filmy a besedy na našich webových stánkách. Pospěšte si a podívejte se na svůj favorizovaný film, čas máte do úterý 23:59 hod.

30. 5. 2021

3. festivalový den byl plný zážitků

Festivalová neděle přinesla živý online přenos slavnostního předávání cen Evropské asociace pro dětský film. Živě jsme vysílali i kreativní workshopy a muzikál Slováckého divadla Anička a bylinkové kouzlo. Promítali jsme další zajímavé filmy a sledovat můžete průběžně i rozhovory sesbírané v uplynulých ročnících festivalu. Na programu autokina byl dnes český film podle předlohy Radky Třeštíkové - Bábovky.

30. 5. 2021

Evropské filmové ceny ECFA byly právě předány ve Zlíně

V neděli 30. května se umělecká ředitelka Markéta Pášmová spolu s Jaroslavou Hynštovou zodpovědnou za dramaturgii festivalu chopily nelehké role. Ze zlínského festivalového studia společně se zahraničními zástupci vyhlásili ceny ECFA, určené nejlepším evropským dětským filmům. Oceněny byly litevský krátký film Matilda a náhradní hlava, francouzský dokument Zítřek je náš a celovečerní snímek Marona vypráví svůj příběh, který vznikl ve francouzsko-rumunsko-belgické koprodukci. Jsme hrdí, že jsme dlouholetým členem organizace ECFA a od roku 2012 také pravidelně v rámci festivalu hostíme porotu členů ECFA. A jak se předávají ocenění online formou? Podívejte se do naší fotogalerie.

29. 5. 2021

Nejdůležitější momenty z 2. festivalového dne

Sobotní den přinesl nejen další online filmové projekce, ale i živě streamované pořady. Jedním z nich bylo například udílení Ceny Technologické agentury ČR za popularizaci vědy mezi mládeží, která letos připadla Národnímu muzeu. Probíhaly workshopy přibližující filmovou animaci a večer patřil živé besedě o zajímavých momentech ságy o Harry Potterovi, talkshow Zazpívej mi film II. a letnímu autokinu, v němž se dnes promítal hudební film Bohemian Rhapsody.

29. 5. 2021

Jaká byla beseda s fanoušky Harryho Pottera?

Co vše se objevuje v knížkách a filmech o Harry Potterovi? Jaké věci, rekvizity a artefakty můžete vidět na plátně? Jak jsou pro děj a postavy důležité? To a více se probíralo se členy fanouškovské skupiny Potterfan v rámci online besedy.

28. 5. 2021

Jaký byl 1. festivalový den?

Oproti všem 60. předchozím ročníkům proběhlo letos zahájení v online prostoru. To však neznamená, že se ve Zlíně neobjevily známé tváře, které k zahájení neodmysitelně patří. Podívejte se, jací hosté se vystřídali v našem televizním studiu. Na chvíli tak byla živě do Zlína teleportována i Aňa Geislerová, či dlouholetý festivalový moderátor Honza Čenský. V rámci celodenní talk show se diváci mohli setkat s mnoha zajímavými osobnostmi a dozvědět se perličky ze zákulisí kudlovských ateliérů a jejich historie, z filmařské branže, z produkční oblasti a mnoha dalších. Letošní ročník byl zahájen - online část běží do 1. června a my věříme, že u toho budete s námi!

27. 5. 2021

Výstava Radost tvořit k vidění ve Zlatém jablku

Každý má radost, když může tvořit. Nejinak je tomu i u zrakově postižených dětí, pro něž je určena výtvarná soutěž Radost tvořit. Ta je dlouhodobě spjata s festivalovým doprovodným programem a letos ji můžete opět vidět ve Zlatém jablku.

Kudy kam?

Pro lepší orientaci ve Festivalovém Zlíně vám přinášíme přehlednou mapu s vyznačenými festivalovými lokacemi a dalšímy možnými body vašeho zájmu.