28/5 — 1/6 & 9 — 15/9/2021
61. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
  • FILMY
  • FILMOVÁ CENA TAČR
  • KNIŽNÍ OKÉNKO
  • ANIMÁG
  • FESTIVAL TV
  • WORKSHOPY
  • BESEDY
  • KONCERTY
  • FILMOVÝ PROFESIONÁL
  • VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Nenechte si ujít

21. 4. 2021

Zlín Film Festival poprvé ONLINE! Jaký bude?

I když nic nemůže nahradit společné sdílení filmových zážitků v plných kinosálech, rozhodli jsme se letos čekání na klasickou podobu festivalu zkrátit online verzí Zlín Film Festival – část 1, který bude nejen ochutnávkou filmového a doprovodného programu 61. ročníku, ohlédnutím za tím nejlepším z loňského jubilejního ročníku, ale také virtuální procházka festivalovými zónami. Ale bude toho mnohem víc.

8. 5. 2021

Kniha v hlavní roli

V průběhu první on-line části Zlín film festivalu jsme pro vás připravili pestrou nabídku krátkých filmů, které jsou úzce spojeny s literaturou. Ve spolupráci s dětským televizním programem ČT :D budou v rámci sekce "Knižní okénko" promítnuty filmy o známých českých spisovatelích, ale i filmy, které vznikly na základě oblíbených knižních předloh. 

30. 4. 2021

ONLINE ZLÍNSKÉHO PSA BEREME JAKO VÝZVU

Možnost představit letošní studentské snímky v premiéře během online jarní části festivalu považujeme za velkou výzvu. 

29. 4. 2021

FESTIVALOVÉ ANIMÁČKY PRO NEJMENŠÍ

Vedle celovečerních filmů se během online 61. Zlín Film Festivalu objeví i krátké animované a studentské filmy. Malí diváci se mohou těšit na dvě pásma, které budou na našem webu k dispozici v termínu od 28. května do 1. června.

29. 4. 2021

ČESKÉ ANIMACE LETÍ DO SVĚTA

Indie, Japonsko, Jižní Korea, Mexiko, Kuba, Turecko a Ukrajina. Do těchto koutů světa se během jarní části festivalu rozletí 10 českých animovaných filmů pro děti.

28. 4. 2021

Nevíte, jaký film vybrat? Poradíme vám…

Mysleli jste si, že je náš festival jen pro děti? Tak to se pletete. Zlín Film Festival je nejen pro děti a mládež, ale nabízí i filmy pro dospělé, které se zaměřují na témata ze života dětí a dospívajících. Jaké filmy můžete v online části festivalu sledovat a jak si správně vybrat, radí naši dramaturgové.

28. 4. 2021

Odtajnili jsme filmový program jarní části festivalu

Přesně měsíc zbývá do spuštění online části Zlín Film Festivalu a při této příležitosti zveřejňujeme filmový program, který bude letos poprvé dostupný na našem webu v termínu od 28. května do 1. června.

26. 4. 2021

Oceněný film 60. ZFF „Hranice odvahy“ vyhrál EFA Young Audience Award!

Po Zlatém střevíčku za nejlepší film pro děti a dalších mnoha ocenění po celém světě získal norský film režisérky Johanny Helgeland Hranice odvahy European Film Academy´s Young Audience Award. O vítězi rozhodovalo 3 500 mladých porotců z 38 evropských zemí. Gratulujeme celému filmovému štábu!

14. 4. 2021

První část Zlín Film Festivalu odstartuje za šest týdnů!

I když se loňský jubilejní 60. ročník uskutečnil kvůli nepříznivé pandemické situaci až na podzim, rozhodli jsme se letos na jarní termín nerezignovat a přinést festivalové dění v nové online podobě v termínu od 28. května do 1. června. Milovníci filmu však nepřijdou ani o tradiční podobu festivalu, která se následně uskuteční v září.

BLOGert

BLOGert

Gert Hermans

Je šéfredaktorem dvou předních zpravodajských platforem pro dětský filmový průmysl: online časopisu ECFA Journal a ECFA Update. Podílel se na různých průzkumech a publikacích o dětském filmu a médiích a působil ve festivalových porotách a panelech v Belgii i v zahraničí. Gert Hermans pracuje pro společnost Jekino, která má v dětském filmu dlouholetou tradici.

18. 9. 2020

Proč je SMEČKA důležitým filmem pro české publikum? Zeptali jsme se teenagerů i producentů

Město Zlín je sice symbolem jedné z nejsilnějších filmových tradic v zemi, ale v roli nezaměnitelné lokace v českém hraném filmu SMEČKA se objevuje poprvé. Zajímalo nás, co přesně tento film znamená pro místní mládež. Jaký je názor skutečné cílové skupiny a nakolik je tento film odrazem života dnešních českých teenagerů? Festival je ideální příležitostí k setkání se čtrnáctiletými žáky sportovní akademie a producenty filmu Juliettou Sichel a Janem Froňkem (ze společnosti 8Heads Productions).

16. 9. 2020

Rozhovor s mezinárodní porotou studentských filmů: „Vystrašíte všechny kočky a psy ve městě“

Zlínský pes je pouliční pes! Může se zdát, že soutěž studentských filmů stojí někde stranou běžného programu přehlídky, ale pravdou je, že často přiláká ty nejzajímavější filmy a filmové tvůrce. Porotci Marta Jodko, Martin Kotik a Angelos Kovotsos rozhodně nevypadají jako pouliční psi. Naopak svou rychlostí připomínají chrta, hrdostí pudla, jsou chytří jako labrador, odhodláni jako pitbulteriér a věrní až do morku kostí. Dámy a pánové, s hrdostí vám představujeme „porotu Zlínských psů“.

15. 9. 2020

Rozhovor s mezinárodní odbornou porotou pro hrané filmy pro děti a mládež: „Konečně se utrhnout od myčky na nádobí“

Přečtěte si další rohovor z pera našeho belgického kolegy, novináře Gerta Hermanse. Tentokrát s mezinárodní odbornou porotou pro hrané filmy pro děti a mládež, kterou zastupovali Jiří Konečný, Louise Højgaard Johansen, Judit Bárdos, Alexandre Dupont-Geisselmann a Felix Vanginderhuysen.

13. 9. 2020

Rozhovor s mezinárodní odbornou porotou pro animovaný film pro děti: „Vlk, který řídí Harley Davidson“

Náš belgický spolupracovník Gert Hermans vedl v průběhu 60. Zlín Film festivalu spoustu zajímavých rozhovorů, na anglické čísti našeho webu nově psal i svůj blog "BLOGert" , jež je nabitý osobitými postřehy. Několik jeho rozhovorů vám chceme zprostředkovat i v překladu do češtiny. Níže najdete rozhovor s Mezinárodní odbornou porotou pro animovaný film.

Šedesátka

3. 9. 2020

Bonusový příběh: VY JSTE NAŠE HVĚZDY!

Zlín Film Festival by neexistoval bez vás, diváků! Pomáháte nám tvořit! Inspirujete nás! Utváříte tu nejlepší festivalovou atmosféru! Podporujete filmové umění! Rádi bychom vám všem za vaši upřímnou podporu poděkovali.

2. 9. 2020

Bonusový příběh: Umělecký ředitel Petr Koliha

V roce 2004 se do festivalového týmu přidal Petr Koliha, režisér filmů Něžný barbar či Výchova dívek v Čechách. Coby umělecký ředitel otevřel festivalu cestu do mezinárodních profesionálních institucí jako je ECFA. Jeho účast v porotách světových spřátelených festivalů přispěla k současnému pojetí Zlín Film Festivalu jako místa každoročního setkávání jejich zástupců. V roce 2012 se stal výkonným ředitelem nového televizního okruhu pro děti ČT :D.

1. 9. 2020

Bonusový příběh: COVID-19 a přesun 60. Zlín Film Festivalu

Všechno je jednou poprvé. V roce 2020 se poprvé v novodobé historii festivalu musel jeho termín přesunout z jara na podzim. Jubilejní 60. ročník proběhne od 4. do 10. září v menším měřítku a za bezpečnostních hygienických podmínek. Tento akt a podobné zásahy do celosvětového festivalového kalendáře má na svědomí globální krize způsobená šířením viru COVID-19. Přejeme všem pořadatelům kulturních akcí hodně síly, výdrže a pozitivního myšlení.

31. 8. 2020

Bonusový příběh: Festivalový dream team

Zlín Film Festival je největší a nejstarší filmovou akcí pro děti a mládež na světě. Za jeho úspěchem a prestiží stojí tým lidí, jenž se každoročně snaží naplnit festivalové dny radostí a rodinnou atmosférou, kterou je zlínský festival proslulý. Kancelářemi na kudlovském kopci prošly za dobu trvání festivalu zástupy členů tohoto obrovského kolosu. Někteří na malou chvíli, někteří vyvolení a vytrvalí na více než deset či dokonce dvacet let.

30. 8. 2020

60. příběh: Karel Gott a jeho poprvé ve filmu

Karel Gott jezdil na zlínský festival velmi rád. Málokdo však ví, že spojitost se zlínským filmem existovala mnohem dříve. V roce 1963 byl do kin uveden dětský film zlínského režiséra Josefa Pinkavy Prázdniny s Minkou, jenž byl prvním filmem, ve kterém zazněla píseň Karla Gotta. Jeho jméno ovšem v titulcích chybí. K symbolickému propojení těchto dvou umělců došlo v roce 2019, kdy Karel Gott obdržel z rukou Čestmíra Vančury Cenu prezidenta festivalu. Ve stejném roce, kdy by Josef Pinkava oslavil 100. narozeniny.

29. 8. 2020

59. příběh: Kongresové centrum

Hned po oslavě 50. ročníku festivalu, v roce 2011, se dosavadní pořadatelský středobod z Academia centra Univerzity Tomáše Bati přemístil do nově postavené budovy Kongresového centra, kterou navrhla světově známá zlínská rodačka Eva Jiřičná. Krásu velkého sálu mohou festivaloví návštěvníci obdivovat při zahájení i zakončení festivalu, tzv. Galavečeru s předáváním cen, při aukci filmových klapek či dalších koncertech a výjimečných setkáních s českými herci a umělci. Kongresové centrum slouží festivalové propagaci rovněž při vzniku výjimečných fotografií hvězd na červeném koberci či na Gahurově prospektu. V neposlední řadě se během května stává i výstavou billboardů filmů zařazených v hlavních soutěžích.

28. 8. 2020

58. příběh: Saruman ve Zlíně

Nejkrásnějším darem k 50. ročníku Zlín Film Festivalu 2010 byla přímo královská návštěva Sira Christophera Lee. „Návštěva zlínského filmového festivalu byla nejúžasnější zkušeností. Byla to velmi zajímavá událost, výborně organizovaná. Profesionalita spolu s pohostinností a zainteresovaností všech tvoří z festivalu unikátní záležitost. Nepřekvapuje mě, že trvá už tolik let! Přeji vám úspěch v dalších ročnících.“

27. 8. 2020

57. příběh: Jak je důležité míti Mílu Řádovou

Filmový festival se neobejde bez hereckých hvězd. Zlínské hvězdy se neobejdou bez Míly Řádové, asistentky filmových hvězd, která má ve svém bohatém portfoliu spolupráci s takovými hvězdami, jako jsou Sean Connery, Miloš Forman, Jiří Menzel, Jon Voight či Barbra Streisand. S poslední jmenovanou natáčela v Praze film Yentl a spojuje je dlouhodobé přátelství, které si připomínají na každém evropském koncertě slavné herečky a zpěvačky.

26. 8. 2020

56. příběh: Filmové klapky

Unikátní projekt Salon filmových klapek Zlín je již od roku 1998 nedílnou součástí Zlín Film Festivalu a po celou dobu podporuje ty nejtalentovanější začínající filmaře. Za dosavadních 22 ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2492 klapek, které byly vydraženy za celkem 35 588 600 korun. Z výtěžku aukce bylo podpořeno více než 350 filmových projektů. Filmové klapky jakožto originální umělecká díla jsou každoročně obdivována nejen veřejností, ale i festivalovými hosty.

Tipy na filmový program

Tipy na doprovodný program

Vybrané fotogalerie

1. 3. 2021

Letošní téma "Literatura ve filmu" bylo představeno na tiskové konferenci

Organizátoři Zlín Film Festivalu představili nové logo projektu, vizuál letošního festivalu i plánovanou podobu 61. ročníku. V návaznosti na hlavní téma „Literatura ve filmu" je ústředním motivem vizuálu opět digi-ikona, propojující tentokrát „pana Kameru" a „paní Knihu", jejichž spojení dává vzniknout novému filmu. Festival by se měl uskutečnit ve dvou částech – na jaře od 28. května do 1. června a na podzim od 9. do 15. září 2021.

12. 9. 2020

Fotograf v cílové rovince

Podívejte se, jak se v sobotu vytrvalcům běželo. Podrobné výsledky naleznete v sekci aktuality.

12. 9. 2020

Momentky z Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2020

5. ročník Festivalového půlmaratonu ve Zlíně odstartoval na zlínském náměstí Míru přesně v 16 hodin. Předcházel mu dopolední  Festivalový VIVA rodinný běh.

12. 9. 2020

Festivalový tým děkuje všem návštěvníkům

Letošní jubilejní ročník byl v mnoha ohledech jiný, byl plný očekávání, byl poznamenán nejistotou, byl náročnější na organizaci pod tíhou nových nařízení. Samotné jeho konání se pak stalo pro pořadatele malým vítězstvím. Jsme moc rádi, že energie tolika lidí z festivalového týmu proměnila na týden Zlín na město filmů pro děti a mládež. Vážíme si každého diváka v kině, každého návštěvníka doprovodného programu, malých i velkých příznivců. Děkujeme také všem našim partnerům a podporovatelům, bez nichž by dlouhodobě nebylo možné festival ve Zlíně udržet.  Podívejte se, kolik tváří stojí v pozadí Zlín Film Festivalu a zaručeně se nám je všechny nepodařilo vyfotit, je nás totiž mnoho! 

11. 9. 2020

Setkání se Spejblem na červeném koberci

Osobnost, která oslavila 100. jubileum, uvítala ve Zlíně festivalová tisková mluvčí Kateřina Martykánová. Pan Spejbl se procházel po červeném koberci jako mladík, jeho věk by mu opravdu nikdo nehádal. S tiskovou mluvčí stihli v hektickém dni krátký rozhovor, a přestože se Kateřina za celé své působení na festivalu setkala s mnoha zajímavými lidmi, Spejbl se zaslouženě zařadil mezi ty nejvýznamnější. Za celý festival mu přejeme hlavně pevné zdraví!

10. 9. 2020

Top momenty ze 7. festivalového dne

Sedmý den byl závěrečným pro letošní jubilejní Zlín Film Festival. Na galavečeru za přítomnosti kamer České televize proběhlo slavnostní vyhlášení vítězných filmů. Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež si osobně převzala herečka Eliška Balzerová. Pokračovaly projekce v klasickém kině i v Letňáku VIVA, u zámku zahrál Velký dechový orchestr města Zlína, pro děti běžel doprovodný program ve festivalových zónách.

10. 9. 2020

Slavnostní galavečer přenesl diváky do budoucnosti

Na závěrečném galavečeru vyhlásil Jan Čenský spolu s robotickým pomocníkem hlavní festivalové ceny. Zástupci zahraničních filmů se letos nemohli dostavit, proto jim ceny byly v průběhu přenosu teleportovány různými způsoby. Ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež převzala herečka Eliška Balzerová. 

10. 9. 2020

Co se děje na galavečeru mimo přímý přenos?

Děje se toho samozřejmě mnoho - například příchody vážených hostů po červeném koberci jsou velmi oblíbené a naši fotografové u toho nesmějí chybět. Po konci oficiální části galavečera přichází ta méně formální - dobré jídlo a drink v příjemné společnosti. Přestože závěrečná party nemohla být tak velkolepá, jak jsme na oslavu 60. výročí původně zamýšleli, jsme rádi, že jsme kulaté jubileum společně s vámi důstojně a s radostí oslavili.

10. 9. 2020

Poslední autogramiáda patřila Báře Polákové

Autogramiády ve Zlatém jablku se staly nedílnou součástí programu známých osobností, které se účastní Zlín Film Festivalu. Poslední možnost získat podpis na letošním ročníku byla ve čtvrtek a autogramy rozdávala oblíbená herečka a zpěvačka Bára Poláková.

Kudy kam?

Pro lepší orientaci ve Festivalovém Zlíně vám přinášíme přehlednou mapu s vyznačenými festivalovými lokacemi a dalšímy možnými body vašeho zájmu.