4/9 — 10/9/2020
60. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
 • The Crossing
  The Crossing
  Mezinárodní soutěž filmů pro děti

  Země: NOR
  Rok: 2020
  Délka: 95 min
  Věk: 10
  Režisér: Johanne Helgeland
 • Rocks
  Rocks
  Mezinárodní soutěž filmů pro mládež
  Česká premiéra
  Země: GBR
  Rok: 2010
  Délka: 93 min
  Věk: 14
  Režie: Sarah Gavron
 • The Kindergarten Show
  The Kindergarten Show
  Mezinárodní soutěž krátkých animací pro děti
  Česká premiéra
  Země: FRA
  Rok: 2019
  Délka: 8 min
  Věk: 3
  Režie: Loïc Bruyère
 • Dědovy cesty
  Dědovy cesty
  Mezinárodní soutěž studentských filmů Zlínský pes
  Mezinárodní premiéra
  Země: CZE
  Rok: 2019
  Délka: 4 min
  Věk: 15
  Režie: Tereza Šimanovská
 • Letní hokej
  Letní hokej
  Soutěž evropských dokumentárních filmů pro děti a mládež

  Země: CZE
  Rok: 2019
  Délka: 75 min
  Věk: 10
  Režie: Tomáš Bojar, Rozálie Kohoutová
 • Železný obr
  Železný obr
  Sci-fi film pro mladé
  Země: USA
  Rok: 1999
  Délka: 86 min
  Věk: 8
  Režie: Brad Bird
 • Apollo 11
  Apollo 11
  Věda je věda
  Země: USA
  Rok: 2019
  Délka: 93 min
  Věk: 12
  Režie: Todd Douglas Miller
 • Vynálezci zítřka
  Vynálezci zítřka
  Věda je věda
  Země: USA/IND/IDN/MEX
  Rok: 2018
  Délka: 87 min
  Věk: 12
  Režie: Laura Nix
 • Video Games: The Movie
  Video Games: The Movie"
  Věda je věda
  Země: USA
  Rok: 2014
  Délka: 105 min
  Věk: 12
  Režie: Jeremy Snead
 • Jurský park
  Jurský park
  Kouzlo filmových triků
  Země: USA
  Rok: 1993
  Délka: 127 min
  Věk: 12
  Režie: Steven Spielberg

Nenechte si ujít

27. 6. 2020

Hledáme dobrovolníky do půlmaratonského týmu

Přestože jsme si z počátku nebyli jistí, jak vše dopadne, máme pro všechny příznivce dobrou zprávu: Festivalový půlmaraton Monet+ Zlín 2020 se poběží! A zůstane tak i letos největší zlínskou běžeckou akcí, která se uskuteční v sobotu 12. září 2020. A jako každý rok, díky velikosti celé akce a organizačním nárokům, budeme potřebovat k zajištění bezproblémového průběhu každou pomoc.

23. 6. 2020

Klapka tour 2020 dorazila do Mladé Boleslavi

Výtvarná díla na podkladu dřevěné filmové klapky vyrazily i letos na svou cestu po českých a moravských městech. Kvůli situaci kolem koronaviru však projekt Klapka tour 2020, který je součástí 60. Zlín Film Festivalu, doputoval do Mladé Boleslavi s několika týdenním zpožděním. Ve ŠKODA Muzeu jsou klapky k vidění od 23. června do 9. července.

18. 6. 2020

Všechno je jinak, Zlínský pes však běží dál!

Letos je opravdu všechno jiné, než to, na co jsme byli v zaběhlé rutině zlínského festivalu i životního cyklu zvyklí. Festival se přesunul na září a před organizačním týmem stojí velká výzva, jak se popasovat s omezeními, která jsou ještě stále před námi. I přesto se během kulatých, šedesátých narozenin festivalu, promítne symbolicky téměř stejný počet snímků v rámci studentské sekce Zlínský pes. Mezi sebou bude soutěžit celkem 62 filmů z celého světa.

17. 6. 2020

Zlín Film Festival odkrývá svoji historii

U příležitosti letošního jubilejního 60. Zlín Film Festivalu připravili organizátoři několik zajímavých projektů, které připomínají jeho pestrou minulost. Letošní ročník je kvůli pandemii koronaviru přesunutý a uskuteční se od 4. do 10. září 2020. 

14. 6. 2020

Animace. Co jiného? Na Zlín Film Festivalu. Kde jinde?

Argentina, Indonésie, Írán, Kanada, Japonsko, Tchaj-wan, Rusko, Spojené státy americké. Nejen z těchto dalekých destinací se budou na 60. Zlín Film Festivalu prezentovat krátké animace pro děti. Do Mezinárodní soutěže krátkých animací pro děti bylo vybráno více než 60 filmů z 25 zemí světa, které se v září utkají o několik cen. Jedna z nich je pojmenovaná po legendě animovaného filmu Hermíně Týrlové a připadne nejlepšímu snímku pro děti do 6 let.

11. 6. 2020

Poslouchali jste festivalové rozhovory na ČRo Zlín?

Původní termín konání 60. ročníku Zlín Film festivalu připomnělo pět rozhovorů s osobnostmi, které k festivalu zaručeně patří. Poslechněte si, co o nás řekli Honza Čenský, Boris Masník, Petr Nikl, Bohuslav Komín a prezident ZFF Čestmír Vančura na vlnách Českého rozhlasu Zlín.

1. 6. 2020

Světová premiéra filmu Smečka na Zlín Film Festivalu!

Ve světové premiéře se v rámci 60. Zlín Film Festivalu představí celovečerní hraný debut režiséra Tomáše Polenského s názvem Smečka. Film vznikl v mezinárodní koprodukci České republiky, Slovenska a Lotyšska a věnuje se tématu šikany v mládežnickém hokejovém prostředí.

1. 6. 2020

Jaké filmy budou letos soutěžit na Zlín Film Festivalu?

I když se konání jubilejního 60. ročníku Zlín Film Festivalu přesunulo z důvodu situace způsobené koronavirem až na září, již nyní mají jeho dramaturgové jasno o podobě mezinárodních soutěží, které i letos nabídnou divácky atraktivní snímky se silnými příběhy z řady zemí světa. K jejich velké radosti nezůstane pozadu ani Česká republika, která do festivalového klání vysílá ve světové premiéře koprodukční snímek Smečka.

31. 5. 2020

Česká centra/Czech Centres spustila po celém světě projekt "Současná česká animace"

Zlín Film Festival se představuje hned prvním pásmem filmů, jako připomenutí původně plánovaného začátku festivalu v pátek 29. května.

Šedesátka

13. 7. 2020

30. příběh: Festivaloví dobrovolníci

Svůj festivalový příběh si každoročně prožívají i naši dobrovolníci pod dlouholetým skvělým vedením Jana Lerla. 

12. 7. 2020

29. příběh: Karel Zeman a festival

V našich příbězích jsme již uvedli dva příběhy nejvýznamnějších tvůrců československé kinematografie, kteří jsou svou tvorbou spjati se zlínským filmový studiem. Do počtu tří velikánů už schází jen Karel Zeman. Filmy legendárního Karla Zemana udivovaly zlínské i světové publikum. Jeho filmy jsou součástí festivalového programu dodnes. Na jeho počest v letech 1989-1994 nesla hlavní cena jeho jméno. Soutěž Evropských debutů pak byla v roce 2019 obohacena o zbrusu novou Cenu Karla Zemana za vizuální ztvárnění filmu.

10. 7. 2020

28. příběh: Zrušené projekce

Festivaloví organizátoři museli v roce 2006 čelit protestu českých filmařů proti nepřijetí novely zákona o kinematografii. Důsledkem bylo rušení projekcí nejen na zlínském festivalu. Tato situace postihla např. i zahájení festivalu, když tvůrci zrušili promítání animovaného filmu Fimfárum 2.

8. 7. 2020

27. příběh: Jeden za všechny a Zlín za D'Artagnana

Slavný britský herec Michael York si se svou ženou, fotografkou Patricií McCallum, odvezl z návštěvy zlínského festivalu mnoho nezapomenutelných vzpomínek, např. na speciální představení historického spolku či účast na vlčnovské Jízdě králů. Patricie dokonce vytvořila pro festival tematickou klapku.

7. 7. 2020

26. příběh: Zlínský boulevard – Hvězdy na chodníku

Projekt dětských hvězd na chodníku slávy odstartoval v roce 2006. Prvními držiteli slavné kachličky před Velkým kinem se stali Žaneta Fuchsová (Kočičí princ, Pan Tau, Vlak dětství a naděje,...), Tomáš Holý in memoriam (Pod jezevčí skálou, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Prázdniny pro psa,...) a Michal Kocourek (Útěk, Indiáni z Větrova, Sonáta pro Zrzku,...). Pojďme si zavzpomínat na všechny držitele zlínské Hvězdy na chodníku.

4. 7. 2020

25. příběh: Internetová škola Microsoftu

Díky spolupráci festivalu s Microsoftem mohly děti v roce 2001 prozkoumat svět počítačů a internetu nejen v učebnách, ale i ve dvouposchoďovém autobusu před Velkým kinem. Následující rok se na stejném místě objevil velký stan, který svým tvarem připomínajícím iglú přilákal mnoho kolemjdoucích.

3. 7. 2020

24. příběh: Filmový festival pracujících

Od roku 1948 se ve Zlíně konala nejmasovější filmová akce v komunistickém Československu pod názvem Filmový festival pracujících. První ročník se konal pod záštitou choti prezidenta republiky Marty Gottwaldové. Netrvalo dlouho a manželé „dostali" Zlín věnem, když byl 1. ledna 1949 přejmenován na Gottwaldov. Soutěžní filmy se promítaly ve Velkém kině i v přírodním amfiteátru a zastoupeno bylo několik kinematografií. Samozřejmě nejvíce bylo filmů sovětských (např. Píseň tajgy). V rámci festivalu se konala spousta doprovodných akcí. Např. Oldřich Nový zazpíval národní písničky, zlínská filharmonie koncertovala, diváci mohli pobesedovat s Jindřichem Plachtou, Ladislavem Peškem či Vlastou Fabianovou.

1. 7. 2020

23. příběh: Setkání po letech

Zlínský festival je místem, kde dochází k zajímavým a někdy i dojemným setkáním. Tak jako v případě setkání Libuše Šafránkové a Andreje Chalimona, protagonistů oscarového snímku Kolja, na 47. ročníku. Rok 2007 byl pro Chalimona již druhou návštěvou zlínského festivalu. V roce 1996 uváděl ve Zlíně svůj film společně se Stellou Zázvorkovou.

30. 6. 2020

22. příběh: Nové projekční místo GAC a obchodní centrum Zlaté jablko

Rozšíření filmového programu a prodloužení festivalu na 8 dní vedlo v roce 2008 k obohacení festivalových lokací o multikino Golden Apple Cinema. A nejen filmový program je zde doma. Návštěvníci si na cestě do kinosálů v nákupním centru Zlaté jablko mohou ulovit i podpis slavných českých filmařů při autogramiádách nebo si jen tak prohlédnout výstavy filmové či klapkové.

Tipy na filmový program

Tipy na doprovodný program

Vybrané fotogalerie

31. 5. 2020

Klapka tour 2020 k vidění ve Zlatém jablku

Kolekci 23. Salonu filmových klapek si můžete prohlédnout do 14. června ve zlínském Zlatém jablku.  Již tradičně svou klapkou přispěli výtvarnici jako je Kristian Kodet, Jaroslav Němeček, Jiří Slíva, Kateřina Miler, ale také Ivan Baborák, František Květoň a Miroslav Gӧttlich, kteří jsou do našeho projektu zapojeni od samotného začátku, bez jediné absence.

30. 5. 2020

Autokino Zlín Film Festivalu

Děkujeme vám, že jste naplnili autokino do posledního parkovacího místa. Podívejte se, jak to vypadá, když vyměníme kinosál za parkoviště.

21. 3. 2020

Letošní kolekce filmových klapek je již k vidění on-line

Na 130 filmových klapek od mnoha známých autorů je již připraveno na výstavu. I přesto, že je vernisáž odložena, můžete je vidět alespoň on-line na webových stránkách Salonu filmových klapek.

28. 2. 2020

Přípravy na "šedesátku" jsou již v plném proudu

Zlín Film Festival se již pilně chystá na jubilejní šedesátku. Tisková konference ve čtvrtek 27. února je toho dokladem. Podívejte se, koho jsme v Praze přivítali.

2. 6. 2019

Velký dík patří našim festivalovým dobrovolníkům

V průběhu 59. ročníku jich pomáhalo na 150 a při sobotním maratonu bychom se neobešli bez 130 obětavých kluků a holek v modrém tričku. Snídaně se zajímavými osobnostmi byly určitou formou, jak říci, že si jejich práce vážíme. DĚKUJEME vám a těšíme se na další ročník!

1. 6. 2019

Kdo se stal vítězem půlmaratonského závodu?

Běželi jste nebo fandili? Každopádně vám děkujeme za rekordní účast i návštěvnost! Podívejte se, kdo stál na stupních vítězů.

1. 6. 2019

Jak se běží festivalový půlmaraton MONET+ Zlín 2019 ...

Již po čtvrté se součástí doprovodného programu Zlín Film Festival stal půlmaratonský běh zlínskými ulicemi. Na tratě o různých délkách se vydalo na dva tisíce malých i velkých běžců.

1. 6. 2019

Závod dětských handbikerů Černí koně

Sdružení Černí koně vzniklo s cílem pomoc lidem s tělesným postižením ke svobodnému pohybu. Toho byl dnes důkazem i jejich závod, který představuje stálou součást půlmaratonských festivalových běhů.

1. 6. 2019

ING rodinný běh aneb běží celá rodina

Trať o délce 1400 metrů vedla do parku u Zlínského zámku a zpět. Před běžci jel na kole veselý klaun, který podporoval nejen ty nejmenší běžce. V cíli na ně totiž čekaly perníkové medaile.

Kudy kam?

Pro lepší orientaci ve Festivalovém Zlíně vám přinášíme přehlednou mapu s vyznačenými festivalovými lokacemi a dalšímy možnými body vašeho zájmu.