25. 5. 2013

Červený koberec

Setkejte se přímo s festivalovými osobnostmi. Každý den v 16.00 u Kongresového centra Zlín. A koho můžete čekat? Čtěte zde!

Červený koberec už letos žádné hvězdy nepřivítá, ale ještě než ho zase na rok schováme do skladu, pojďme si shrnout, které největší osobnosti se po něm letos prošly - a že jich i přes to ubrečené počasí bylo! Ze všech festivalových hvězd se jich na koberci prošlo přes čtyřicet - včetně několika vycházejících filmových young stars, kterým jsme letos věnovali větší pozornost. Podívejte se, kteří známí herci a herečky letos lákali fotografy objektivů a podpisové deníky fanoušků.

PONDĚLÍ
Na rozjezd přijely mladé festivalové porotkyně a herečky Barbora Poláková a Danica Jurčová. Po koberci se prošly i postavičky Čtyřlístku s autory Lucií a Jaroslavem Němečkovými. Pan Němeček přidal první podpis na tabuli osobností a také nám nakreslil Fifinku.


ÚTERÝ
Úterý na červeném koberci bylo ze všech dní divácky nejúspěšnější - Marek Eben, Jiřina Bohdalová, Sandra Nováková, Jan Čenský a Jiří Mádl ukázali, že jejich fanouškovská základna je opravdu velká.


STŘEDA
Středa byla pohádková a také poprvé mezinárodní - na koberci se objevily mladé hvězdy Max Hubacher a bratři Anton a Ben Thomspon-Coonovi. Z českých hvězd zářily nejvíce dvě - Václav Vorlíček a Roman Vojtek.

ČTVRTEK
Čtvrtek ovládli Dánové v čele s předsedou poroty Perem Holstem. Herci oscarových snímků Cyron Melville (který se ve středu představil ve festivalové příloze MF DNES) a Pelle Hvenegaard si v Kongresovém centru užívali přízeň nových fanoušků a fanynek, ale nezapomněli jsme ani na domácí osobnosti - měkoučký červený koberec si vyzkoušela i česká herečka Barbora Seidlová.

PÁTEK
V pátek byl déšť na spadnutí, ale nakonec jsme to s Jitkou Molavcovou, Jiřím Suchým, Danou Morávkovou, Markem Taclíkem a Vandou Hybnerovou zvládli „v suchu".


Pátek 31.5.

JITKA MOLAVCOVÁ
Česká divadelní herečka, zpěvačka a spisovatelka Jitka Molavcová zasvětila svůj profesní život v 80. letech dětem - a od té doby už jí to nikdy neopustilo. Její hlas provázel děti ve večerníčkové pohádce Káťa a Škubánek, velice známá je její role v televizní pohádce Koloběžka první. Na galavečeru festivalu letos převezme Uznání za tvůrčí přínos v kinematografii pro děti a mládež.

JIŘÍ SUCHÝ
Pan Suchý je jedna z nejvýraznějších osobností českého divadelního herectví. Spoluzakladatel Divadla Na zábradlí, divadla Semafor a dlouhodobý herecký partner Jitky Molavcové letos přijíždí na festival převzít Uznání za tvůrčí přínos v kinematografii pro děti a mládež.

DANA MORÁVKOVÁ
Česká herečka a moderátorka je herečkou už od 14 let. Český divák ji může znát například z pohádky Z pekla štěstí nebo seriálu Rodinná pouta, menší roli si ale vyzkoušela také v Sommersově Van Helsingovi.

MAREK TACLÍK
Český divadelní, filmový a televizní herec začínal jako kulisák a později vystudoval DAMU - dnes je z něj výrazná postava filmů a seriálů jako Občanský průkaz, Jedna ruka netleská nebo Kriminálka anděl. Na festival přijíždí představit snímek Klukovina z cyklu Nevinné lži.

VANDA HYBNEROVÁ
Česká divadelní herečka, dcera mima Borise Hybnera. Vystudovala herectví na pražské DAMU a filmoví diváci ji mohli vidět třeba ve snímku Divoké včely, objevila se i v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Na festival přijíždí představit snímek Klukovina z cyklu Nevinné lži.

PETR ZAHRÁDKA
Český scenárista a režisér. Pohybuje se zejména v TV prostředí, režíroval řadu seriálů a cyklů - například Letiště, Soukromé pasti, Základka či Nevinné lži. Z posledního jmenovaného cyklu režíroval festivalový snímek Klukovina.

MLADÉ HVĚZDY ČERVENÉHO KOBERCE
Zdeněk Piškula - 14letá hvězda seriálu Vyprávěj a filmu Klukoviny
Vojtěch Machuta - jedna z hlavních dětských postav filmu Příliš mladá noc a snímku Klukovina

Čtvrtek 30.5.

Čtvrtek na červeném koberci patří především dánskému filmu a mladým dánským hercům, kterým dívky padají ke kolenům. Přijďte v 16:00 před Kongresové centrum a potkejte se s oscarovými herci ze země, která podle mladé hvězdy Cyrona Mellvila ve filmu sází hlavně na silné a věrné vykreslení emocí.

CYRON MELVILLE
Cyron Melville je mladý dánský herec a držitel několika ocenění (včetně nominace na Oscara za film Královská aféra), který spolu s dalšími krajany do Zlína přijíždí představit klenoty dánského filmu. Na festivalu promítáme pět jeho snímků. V současné době pracuje na novém filmu se známým režisérem Larsem von Trierem.

PELLE HVENEGAARD
Dánský herec a spisovatel Pelle Hvenegaard je jako hvězda snímku Pelle Dobyvatel (v režii Bille Augusta, uvedeme dnes v 19:20 v Golden Apple Cinema) držitelem Zlaté palmy z Cannes a Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. Oceňovanou filmovou hvězdou je už od svých 11, kdy vyhrál ocenění Youth in Film Award v kategorii zahraničních herců.

BARBORA SEIDLOVÁ
Česká herečka, kterou všichni známe především z pohádky Lotrando a Zubejda, přijela na festival představit nový film, ve které hraje - a je to další pohádka. Jmenuje se Kovář z podlesí a hraje v ní třeba s Bolkem Polívkou nebo Josefem Somrem.

PER HOLST
Dánský filmový producent pracoval mimo jiné na snímcích Zappa a Pelle dobyvatel (oba dnes uvedeme). Je členem festivalové poroty pro hraný film v obou kategoriích a zasedá také v Evropské filmové akademii.

LOTTE SVENDSEN
Švédská režisérka, scénáristka a herečka, která se výrazně prosadila s dramatem Čas na změnu. Na festivalu máme třetí díl její rodinné série o Maxovi a jeho „trapné" matce s krásným názvem Max Trapný 3 (promítáme v pátek ve Zlatém jablku).

METTE AGNETHE HORN
Dánská scénáristka, která spolupracovala s Lotte Svendsen na scénáři k filmové sérii Max Trapný.

CHRISTIAN DYEKJAER
Dánský scenárista a režisér, člen festivalové odborné poroty pro soutěž Evropských debutů. Mezi jeho filmy patří například Pravidla hry (Spillets regler, 2008), Salon Bitten (1999), Boxer (2000) či John a Mia (John og Mia, 2002). Jeho posledním dílem, které představíme na festivalu, je rodinný film Velký závod (Fuglejagten, 2012).

DALŠÍ ZAHRANIČNÍ HOSTÉ ČERVENÉHO KOBERCE:
Samuel Heller-Seiffert - mladá dánská filmová hvězda série Max Trapný
Fredderike Dahl Hansen - mladá dánská hvězda filmu Navždy ty a já

Středa 29.5.

Úterní koberec se náramně vydařil, konečně vysvitlo i slunce. Ve středu dorazí mladé zahraniční hvězdy i kompletní sestava české pohádky Šťastný smolař. Koho přesně tedy můžete potkat, když dorazíte v 16:00 před Kongresové centrum?

JIŘÍ DVOŘÁK
Jiří Dvořák je především výrazná osobnost českého divadelního herectví, ale můžete jej znát z filmů režiséra Jiřího Stracha - třeba z pohádky Anděl páně, kde ztvárnil roli čerta Uriáše.

JIŘÍ STRACH
Filmový režisér oblíbený u herců i diváků - Jiří Strach - na festivalu představí spolu s Jiřinou Bohdalovou a hercem Jiřím Dvořákem pohádku Šťastný smolař.

ROMAN VOJTEK
Herec a zpěvák Roman Vojtek je ve Zlíně téměř jako doma - pochází totiž z nedalekého Vsetína. Filmovou kariéru začal na pohádkách (například Jak přišli kováři k měchu, Zakletý vrch), odkud jej také nejspíš budete znát.

MAX HUBACHER
Max Hubacher je mladý švýcarský herec, který se aktuálně objevil ve vedlejší roli filmu Noční vlak do Lisabonu. Zahrál si zde po boku Jeremyho Ironse, Bruna Ganze (představitel ikonické role Hitlera v Pádu třetí říše) nebo Christophera Lee (Pán prstenů).

ANTON A BEN THOMPSON COONOVI
Dva mladí finští herci a bratři Anton a Ben se na festivalu objeví také ve filmu Skoro 18 od finské režisérky Maarit Lalli.

MARTINA ZÁBRANSKÁ
Martina Zábranská se ve vedlejší na festivalu představí v nové pohádce Jiřího Stracha Šťastný smolař.

FILIP CÍL
Filip Cíl je představitel hlavní role nové pohádky Jiřího Stracha Šťastný smolař. Hlavní roli Rybliho ztvární také v připravovaném fantasy filmu Poslední z Aporveru.

Úterý 28.5.

Úterý na červeném koberci bude patřit především zvučným jménům českého herectví. Přijďte ve čtyři odpoledne před Kongresové centrum a nenechte si utéct příležitost potkat se s těmito známými osobnostmi:

JIŘÍ MÁDL
Jiří Mádl je mladý herec a nově také scénárista a režisér, který na festivalu v rámci doprovodného industry programu Duhová kulička představí svůj debut Pojedeme k moři. K filmu psal scénář a bude jej také režírovat.

JIŘINA BOHDALOVÁ
Jednu z nejoblíbenějších hereček české filmové i divadelní scény snad ani není třeba představovat. Jiřina Bohdalová je už pravidelným hostem našeho festivalu a letos zde s Jiřím Strachem a Jiřím Dvořákem představí pohádku Šťastný smolař.

MAREK EBEN
Moderátor a herec Marek Eben letos zavítá na festival vůbec poprvé a to hned při velmi příjemné příležitosti – na filmovém chodníku slávy před Velkým kinem mu letos odhalíme jeho vlastní hvězdu.

SANDRA NOVÁKOVÁ
Česká filmová a divadelní herečka se proslavila především jako jedna z hlavních postav teenagerovské komedie Pusinky a vedlejší rolí ve filmu Protektor. Všichni si jistě pamatují i na její dětskou roli Evičky ze seriálu Bylo nás pět. Na festival letos přijíždí odhalit svou hvězdu na festivalovém chodníku slávy.

JAN ČENSKÝ
Jan Čenský je známý herec, moderátor a dabér, který se na festivalu pravidelně objevoval jako festivalový moderátor a jako známý pohádkový princ nemůže chybět ani letos.

Pondělí 27.5.

Hezké pondělí! Festival odstartoval a už víme, se kterými ze známých osobností se dnes můžete potkat na červeném koberci (ano, právě vy).  Pojďme si představit, kdo před Kongresovým centrem Zlín v 16:00 zanechá první festivalové stopy:

BARBORA POLÁKOVÁ

členka Mezinárodní odborné poroty pro soutěž Evropských debutů. Bára Poláková je česká filmová a divadelní herečka. Znát ji můžete z filmů František je děvkař a Útěk nebo ze seriálů Okresní přebor, Základka a Soukromé pasti. Připravuje se také na ztvárnění hlavní role v muzikálu Lucie a sama skládá scénickou hudbu.

DANICA JURČOVÁ

členka Mezinárodní odborné poroty pro hraný film v obou kategoriích. Danica Jurčová je slovenská divadelní a filmová herečka. Hned po studiích na VŠMU v Bratislavě hostovala ve Slovenském národním divadle, v Česku jste jí poprvé mohli spatřit ve filmech Milenci a vrazi a také ve Vratných lahvích nebo v seriálech O ztracené lásce a Panelák.

PAVEL JANDOUREK

Pavel Jandourek je český filmový a televizní režisér, který se v současnosti věnuje převážně tvorbě pro děti. Mezi jeho nejznámější filmy patří třeba Maharal – tajemství talismanu nebo pohádka Království potoků. V minulosti spolupracoval například na natáčení několika dílů Cestománie nebo Banánových rybiček.

MILOSLAV ŠMÍDMAJER

Miloslav Šmídmajer je český producent, režisér a scénárista. V roli producenta pracoval například na návratu filmových básníků ve snímku Jak básníci neztrácejí naději a na Svatbě na bitevním poli od Dušana Kleina. Od roku 2010 se pak jako producent podílel na animovaném filmu Čtyřlístek ve službách krále, který představí také v rámci workshopu na doprovodné konferenci Duhová kulička.

JAROSLAV NĚMEČEK

Jaroslav Němeček je český výtvarník a ilustrátor. Známý je především jako autor komiksu Čtyřlístek, který vychází už od roku 1969 a letos měl 28. února filmovou premiéru.

LUCIE NĚMEČKOVÁ

Lucie Němečková je spoluautorkou komiksu Čtyřlístek a ženou ilustrátor Jaroslava Němečka, s nímž na festivalu představí filmovou verzi komiksu.

MYŠPULÍN, BOBÍK, FIFINKA, PINĎA

Po červeném koberci se projdou také hlavní postavičky komixu Čtyřlístek – kocour Myšpulín, prasátko-silák Bobík, fenka Fifinka a zajíc Pinďa.