30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
18. 12. 2015

Dagmar Havlová získá na ZFF Zlatý střevíček

Zlín – Organizátoři Zlín Film Festivalu odtajnili první jméno vzácného hosta, který navštíví nadcházející 56. ročník festivalu. Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež převezme 3. června 2016 na závěrečném ceremoniálu herečka Dagmar Havlová Veškrnová. 

Role ve filmech jako Holky z porcelánu, Jak se točí Rozmarýny nebo v seriálech Bylo nás pět, Chobotnice z II. Patra, Návštěvníci, Cirkus Humberto, Když se slunci nedaří, Šťastný smolař a další se nesmazatelně zapsaly do paměti malých i velkých diváků. Tehdy, ještě jako Dagmar Veškrnová, je okouzlila svým smyslem pro humor, bezprostředností a komediálním talentem. Za svůj profesní život se dosud objevila v 60 filmech, ve 250 televizních inscenacích a filmech a nesčetně pohádkách. Její bohatá filmografie je však jen jedním z mnoha důvodů, proč se organizátoři Zlín Film Festivalu rozhodli ocenit její tvorbu.

„Dagmar Havlová zazářila v celé řadě filmů, ztvárnila bezpočet postav v televizních inscenacích, seriálech a pohádkách. Myslím, že není snad diváka, který by si nevybavil některou z jejích rolí“, uvádí umělecká ředitelka ZFF Markéta Pášmová a dodává: „Velmi si vážíme také charitativních a nadačních aktivit paní Havlové. Je pro nás proto ctí, že tato skvělá herečka a mezinárodně respektovaná osobnost vstoupí do naší filmové síně slávy.“ 

Dagmar Havlová se při ceremoniálu k ukončení 56. ročníku Zlín Film Festivalu stane jubilejní dvacátou držitelkou tohoto čestného ocenění. Během své festivalové návštěvy stráví ve Zlíně několik dní a kromě účasti na závěrečném slavnostním galavečeru se setká také s fanoušky a bude přítomná i u dalšího doprovodného programu.

„Mezinárodní filmový festival ve Zlíně je pro mě už léta symbolem tradice, přehlídkou kvalitní filmové tvorby a setkáním s lidmi, kteří mají stejný cíl jako já – dobrý film. Bude mi proto ctí být součástí festivalového dění a převzít cenu „Zlatý střevíček“, říká Dagmar Havlová. 

Tradice ceny, kterou si ze Zlína Dagmar Havlová odveze, sahá do roku 1997, kdy se prvním držitelem stal zlínský režisér hraných filmů pro děti a mládež Josef Pinkava. Loni toto ocenění převzal u příležitosti svých 85. narozenin malíř Adolf Born. 

Životopis Dagmar Havlová

Dagmar Havlová, rozená Veškrnová. je významná česká herečka, která se v roce 1997 se stala manželkou tehdejšího českého prezidenta Václava Havla a první dámou České republiky.

Narodila se 22. 3. 1953, vystudovala Státní konzervatoř v Brně a v roce 1975 dokončila studia na JAMU na katedře syntetických žánrů. V letech 1972-1974 působila v Divadle na provázku, později přešla do Prahy do Divadla Jiřího Wolkera. V roce 1979 dostala angažmá v Divadle na Vinohradech. Po sňatku s Václavem Havlem svoji hereckou kariéru přerušila. Na divadelní scénu se vrátila až v roce 2005, kdy s velkým úspěchem vystupovala ve hře Israele Horovitze Chvíle pravdy. Nyní je stálou členkou Divadla na Vinohradech.

K jejím nejvýznamnějším divadelním rolím patří Soňa v Páralově  Profesionální ženě, Kateřina v komedii Zkrocení zlé ženy, Checca v Poprasku na Laguně, Márinka ve Filozofské historii, Svatá Jana v Anouilhově Skřivánkovi, dále pak hlavní role ve hrách Hlasy ptáků, Gazdina roba, Královna Kristina, Taková ženská na krku, Lady Mackbeth, Svatba Krečinského, Chvíle pravdy, Višňový sad, Marie Stuartovna, Roxana, Rebeka, Rod Glembayů a další. 

Jako filmová herečka se proslavila ve filmech Holky z porcelánu, Holka na zabití, Zítra to roztočíme, drahoušku, Já už budu hodný, dědečku, Upír z Feratu, Můj hříšný muž, Zastihla mě noc, Buldoci a třešně, Komedianti, Lepší je být zdravý a bohatý, Kurvahošigutentag, Normal, Odcházení a mnoho dalších. 

Její televizní tvorba je spojena například s rolemi v seriálech Bylo nás pět, Když se slunci ne-daří, Chobotnice z II.patra, Hříchy pátera Knoxe, Cirkus Humberto, Sanitka 2 nebo s rolemi v řadě televizních inscenací /Síť na bludičku, Baba hladová, Kanadská noc, Nevinné lži, a další/ 

Za svoji hereckou tvorbu získala celou řadu cen, několikrát byla oceněna jako nejúspěšnější herečka a v roce 2013 obdržela Cenu TýTý jako herečka roku i Cenu TýTý pro absolutního vítěze.

V roce 1998 založila spolu s manželem Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Nadace působí ve čtyřech oblastech- v oblasti sociální, zdravotnické, vzdělávací a kulturní.

V rámci nadace byla iniciátorkou osvětové akce Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku, na jejímž financování a organizaci se podílela. Výsledkem je bezplatné preventivní vyšetření pro všechny občany České republiky nad 50 let věku.

V den narozenin manžela Václava Havla 5. října zavedla tradiční předávání Ceny Nadace VIZE 97 významným domácím i zahraničním osobnostem.

Dne 5. prosince 2005 založila dnes již tradiční Mikulášský charitativní bazar a přizvala ke spolupráci deset významných neziskových organizací z celé České republiky.

Aktivně se účastní boje proti rasové nesnášenlivosti a diskriminaci. Dagmar Havlová uděluje pravidelně záštity kulturním a zdravotním projektům. 

Výběr titulů pro děti a mládež:
1974
– Holky z porcelánu
1975 – Táto, něco bouchlo (TV film)
1977 – Jak se točí Rozmarýny
           – Rusalka
1978 – Hejkal (TV pohádka)
          – O vysoké věži (TV pohádka)
          – Ježčí kůže (TV pohádka)
1979 – Upír ve věžáku (TV film)
           – O hruškách a jablíčku parohátku (TV pohádka)
1982  – Poslední propadne peklu
1983 – O závojích bez nevěst (TV pohádka)
          – Návštěvníci (TV seriál)
          – Andula a pán Pětiočko (TV pohádka)
1985 – Princezny nejsou vždy na vdávání (TV pohádka)
          – Jak se tančí Brumbambule (TV pohádka)
1986 – Veselé Vánoce přejí chobotničky (TV film)
          – Chobotnice z II. Patra (film)
          – Chobotnice z II. Patra (TV seriál)
1987 – Hurá na myši (namluvená pohádka)
          – O princezně na klíček (TV pohádka)
1988 – Strom pohádek: Rozhodni obraze krásný (TV seriál)
          – Strom pohádek: Bez práce nejsou koláče (TV seriál)
          – Sedm sestřiček (TV pohádka)
          – O princi Bečkovi (TV pohádka)
          – My se vlka nebojíme (TV pohádka)
          – Cirkus Humberto (TV seriál)
1989 – Putování po Blažených ostrovech
          –  Království stromů (TV pohádka)
1990 – Plivník
1991 – Území bílých králů (TV seriál)
          – Láska zlatnice Leonetty (TV pohádka)
1992 – Jaké vlasy má Zlatovláska (TV pohádka)
1994 – Bylo nás pět (TV seriál)
1995 – Když se slunci nedaří (TV seriál)
          –  Vodnická čertoviny (TV pohádka)
          – Kulihrášek a zakletá princezna (TV pohádka)
2012 – Šťastný smolař (TV pohádka)

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.