Tipy na výlet
INFOPOINT NA AKREDITACÍCH
Zastavte se u Infopointu destinační společnosti Zlínsko a Luhačovicko na akreditacích v Kongresovém centru. Můžete si tady vyzvednout svou mapu s tipy na výlety, průvodce po
Zlíně nebo místy kam na kafe. Poradíme vám, co ve Zlíně vidět, zažít a ochutnat.
Co u nás najdete:
- Turistické informace pro návštěvníky festivalu o Zlíně a okolí
- Tipy na to, co ve Zlíně navštívit, zažít a ochutnat
- Propagační materiály: mapa Zlína s tipy na místa, průvodce po Zlíně, tipy kam na kafe nebo na jídlo
- Doporučení na místa a aktivity v celé destinaci Zlínsko a Luhačovicko
BAŤOVSKÝ ZLÍN: CO MUSÍTE VIDĚT?
Poprvé ve Zlíně? Nádhera, co? Teď ale možná trochu tápete, kam vyrazit. Nebojte se nic, destinačka Zlínsko a Luhačovicko pro vás připravila tipy na místa, která prostě musíte vidět, a která jsou jen pár kroků od sálů, kde se budete koukat na filmy. Pojďte se projít cihlovým městem, dát si dobré kafe a odvézt si domů pár výjimečných zážitků. Zlín. Baťovo město, továrna v zahradách, cihlové město. Prozkoumejte celý Baťův region, novinku letošní sezóny. Seznamte se s odkazem Tomáše Bati, poznejte architekturu baťovských domků, ředitelských vil nebo celý systém výroby. Zlín kdysi býval malým provinčním městečkem, kde se toho moc nedělo. V roce 1894 sem ale přišli sourozenci Baťovi, aby město otočili vzhůru nohama. Založili obuvnické impérium, které expandovalo doslova do celého světa. Jeho centrem byl právě Zlín, který se proměnil v experimentální město, kde se mělo dokonale propojit nejen bydlení a práce, ale také vzdělání nebo volný čas obyvatel. A vznikaly tu velké věci.
NÁŠ TIP:
Unavení? Stavte se na kafe v některém z
20+ míst kam na kafe ve Zlíně a okolí.
10 BAŤOVSKÝCH MÍST, KTERÁ STOJÍ ZA TO:
- Baťův mrakodrap,
- pojízdná kancelář ve výtahu,
- páternoster v 21. budově,
- tovární areál,
- 14 | 15 Baťův institut s Muzeem jihovýchodní Moravy a Krajskou galerií výtvarného umění,
- Památník Tomáše Bati,
- baťovské domky na Letné,
- Gahurův prospekt,
- Baťova vila,
- filmové ateliéry na Kudlově.
MÁTE ČAS JENOM CHVILKU?
Jestli máte nabitý program, pak se rozhodně jděte podívat alespoň do budovy 21, které se říká Baťův mrakodrap . Najdete ji v továrním areálu, je odtud nádherný výhled z terasy, svezete se páternosterem, nakouknete do kanceláře ve výtahu nebo do 8. ředitelského patra, které je restaurováno do původního stavu. Nahoře si můžete dát kafe nebo se jenom pokochat výhledem na baťovské cihlové domky i tovární areál. Stihnete za půl hodinky, ale zabavíte se tu i na hodinku.
CO KDYŽ MÁTE ČASU TROCHU VÍC?
Zlín a jeho zvláštnosti můžete objevovat na skvělé komentované procházce Zóna Zlín , na které vás městem provedou místňáci. Destinačka Zlínsko a Luhačovicko připravila také spoustu výletů po Zlíně , po areálu zlínského filmového Kudlova nebo po okolí.
Děti se zamilují do Zoo Zlín, do Filmového uzlu nebo do velké vnitřní herny TOBOGA Galaxie, odkud je stoprocentně nebudete
moci dostat. Ostatně, Zoo Zlín patří k těm nejkrásnějším v celém Česku, a je také nejnavštěvovanějším turistickým cílem v našem regionu. Na webu destinačky najdete také místa na výlety a tipy Kam s dětmi .
Tohle všechno sice asi proběhnout nestihnete, ale možná se vám bude hodit článek Baťovský Zlín: co musíte vidět? , ve kterém budete mít tyhle tipy vždycky pěkně po ruce. A jestli jste tu na noc nebo na dvě, pak by vám mohl stačit článek Zlín: Cihlové město na víkend , ve kterém se dozvíte, jak si Zlín užít jako Zlíňáci.
Zlínsko a Luhačovicko
Zlínsko a Luhačovicko bývá spojováno hlavně se dvěma pojmy - Baťa a lázně.
Ostatně není divu, vždyť Tomáš Baťa právě tady začal počátkem 20. století budovat své obuvnické impérium a nesmazatelně ovlivnil dnešní podobu Zlína, Otrokovic či Napajedel. V krátkém čase zde vyrostly jednotlivé stavby, tovární komplexy i celé obytné čtvrti, které dnes obdivujeme jako vynikající ukázky funkcionalistické architektury. Baťa po sobě zanechal také plavební kanál, který se v posledních letech stal velmi oblíbenou turistickou atrakcí. Magnetem východní části regionu jsou Luhačovice, největší moravské lázně, okouzlující město s nezaměnitelnou architekturou, bohatým kulturním a společenským životem, zasazené do překrásného okolí. Zlínsko a Luhačovicko, ale nabízí mnohem více. Například poblíž Zlína se nachází lázně Kostelec s golfovým hřištěm, „pohádkový" zámek v Lešné obklopený areálem zoologické zahrady, hrad Malenovice, zřícenina hradu Lukov, románský kostelík v Tečovicích nebo poutní chrám ve Štípě. Opomenout nelze ani Vizovice se státním zámkem Vizovice nebo Návštěvnické centrum společnosti Rudolf Jelínek, který je největším výrobcem ovocných destilátů na světě. A svébytnou oblastí je jižní Valašsko proslulé krásnou bělokarpatskou přírodou, typickými dřevěnicemi, ale také hradem Brumov, živým folklórem a řemeslnými tradicemi. Zavítat můžete také také do Slavičína, kde naleznete unikátní zámek Wichterle s výbornou gastronomií a pivními lázněmi. A kdo chce být více aktivní a projet se na nejzalesněnější cyklostezce v České republice, může vyrazit na BEVLAVU.
Kroměřížsko
Hlavními magnety Kroměřížska jsou památky Kroměříže a příroda Chřibů a Hostýnských vrchů. To ale zdaleka není vše!
Kroměřížsko se může pochlubit mnoha přírodními krásami. Najdete tu horské lesy a louky Chřibů a Hostýnských vrchů, mrtvá ramena a rybníky Pomoraví i zámecké parky Kroměříže či Holešova. Asi vás nepřekvapí zpráva, že komplex historických zahrad a kroměřížského zámku je chráněn jako památka UNESCO - určitě si však nenechte ujít ani další zajímavá místa, jako je svatý Hostýn, židovské památky Holešova nebo rymický skanzen. Možná nevíte, že ke Kroměřížsku patří také víno. Skutečně, právě zde se nacházejí nejseverněji položené vinice na Moravě a proslulé Arcibiskupské sklepy vyrábějící mešní vína už od dob Karla IV. Patříte-li k milovníkům výtvarného umění, neměli byste minout zámeckou obrazárnu v Kroměříži, v níž se nacházejí skutečné skvosty světového malířství, nebo památníky věnované místním rodákům - Maxi Švabinskému a Emilu Fillovi. A na své si přijdete i pokud rádi sportujete. Zkrátka na Kroměřížsku můžete prožít příjemnou letní dovolenou nebo prodloužený víkend.
Slovácko
Slovácko je právem považováno za pohostinný kraj památek, tradic a vína.
Ale každému, kdo chce tento kraj poznat důvěrněji, nabízí Slovácko mnohem více. Najdete tu přírodní krásy Pálavy, Chřibů, Bílých Karpat i lužních lesů Pomoraví. Můžete obdivovat lesk zámků v Lednici, Miloticích nebo Buchlovicích, nedobytné hradby Buchlova, velkomoravská hradiska Starého Města, Mikulčic či Pohanska i poutní místa jako Velehrad, Žarošice nebo Svatý kopeček u Mikulova. Můžete se procházet místy, která jsou spojená s výjimečnými lidmi, jako byl Komenský nebo Masaryk. Můžete také zažít jedinečnou atmosféru událostí jako jsou jízdy králů, slovácké hody s právem, folklorní festivaly, košty a slavnosti vína. Uvidíte tady vinohrady a malebné sklepní uličky v Petrově, Pavlově, Vlčnově nebo Mařaticích. Slovácko můžete poznávat na kole, na koni, na lodi na Baťově kanálu, na křídlech, v koši balónu, relaxovat u vody nebo v lázních. Čekají tu na vás pohostinní a dobří lidé!
Valašsko
Na Valašsko se jezdí za tradicemi, lidovými památkami, ale také do přírody a na lyže.
Možná máte Valašsko spojené jen s lidovou architekturou. Ano, v rožnovském skanzenu skutečně najdete největší soubor lidových staveb u nás, ale dědictví zdejších památek je mnohem pestřejší. Jsou tu například zajímavé zámky, stavby Dušana Jurkoviče na Pustevnách nebo navštěvovaná socha Radegasta. Asi největšími poklady valašské přírody jsou překrásné lesy, , typická valašská krajina, to je především mozaika lesů, luk, pastvin a dřevěnic zasazených ve stráni. Vedle zajímavých muzeí můžete na Valašsku obdivovat umění řady lidových výrobců, nebo navštívit světově proslulou valašskomeziříčskou gobelínku. S lidovými tradicemi a folklórem se můžete po celém Valašsku setkat od jara až do zimy. A nechybí tu ani sportovní, společenské a duchovní akce. A jestli rádi odpočíváte aktivně, pak si určitě přijdete na své, ať už patříte k pěším turistům, cykloturistům, příznivcům jezdectví, koupání, golfu, horolezectví nebo houbaření.