Triky ve filmech Miloše Macourka odhalil jejich realizátor Boris Masník
31. května 2026
Dnes stačí několik kliknutí v počítači. Když ale vznikaly seriály jako Arabela nebo Létající Čestmír, museli si filmaři poradit úplně jinak. Jak se tvořily triky v době před digitálními efekty, přijel do Zlína vyprávět jejich autor Boris Masník.
Výtvarník a mistr filmového triku se letos na festival vrátil v rámci připomínky nedožitých 100 let scenáristy Miloše Macourka. Právě na jeho filmech a seriálech ukázal, jak náročná byla práce trikových tvůrců v době, kdy počítače ještě nebyly součástí filmových ateliérů.
Tenkrát jsme to natočili, spáchali, ale výsledek jsme viděli až třeba za tři dny. Když to vyšlo, tak ta radost byla obrovská. Ale ta příprava byla taky obrovská. Žádný počítač, ale pilky, metry a kladívka,
zavzpomínal.
Posluchače provedl řadou triků, které dnes diváci často ani nezaregistrují. Vysvětlil například princip zrcadlového triku, díky kterému mohla Libuše Šafránková ve filmu Jak utopit doktora Mráčka prolézat potrubím přes umyvadlo. Stejná metoda pomohla vytvořit i scénu v Dívce na koštěti, kde hlava Jana Hrušínského leží na nočním stolku.
Řeč přišla také na létání. Pokud si vybavíte Arabelin kouzelný prsten nebo scény z Létajícího Čestmíra, za jejich vznikem stály hodiny příprav a technických řešení.
Masník představil i další techniky, od dokreslování scén až po přední projekci, a připomněl, že práce trikových tvůrců byla vždy trochu soubojem s diváky.
Divák je vždy strašně zvědavý a chce nachytat ty trikaře.
A právě to je možná důvod, proč staré filmové triky dodnes fungují. Vznikaly totiž v dílnách a na place, kde se každý efekt musel nejprve vymyslet, postavit a vyzkoušet.
Boris Masník se během své kariéry podílel také na řadě dalších filmů a seriálů. Na Zlín Film Festival se vrací pravidelně a v loňském roce zde převzal ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii.