30/5 — 5/6/2024
64. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
PRO DĚTI A MLÁDEŽ
MY ZFF
Stáhni si apku

Slavnostním galavečerem se rozloučil 63. Zlín Film Festival

07. června 2023

Posledních sedm dní se Zlín stal hlavním městem filmu pro děti a mládež. Už po třiašedesáté přivítal zástupce kinematografie z celého světa, kteří se svými celovečerními, animovanými i dokumentárními filmy soutěžili v šesti kategoriích. Na slavnostním galavečeru, který 7. června celý festival uzavřel, pak byly vyhlášeny vítězné filmy. Ceremoniál mohli sledovat nejen diváci v sále, ale i na obrazovkách ČT art.

Letošní přehlídka filmů pro děti a mládež od 1. do 7. června představila celkem 132 soutěžních snímků. Odborné i dětské poroty už vynesly svůj verdikt – jako nejlepší vybraly a Zlatými střevíčky ocenily filmy To je hustý, kámo, Svět podle Georgie, Delegace a Krab.

Dvě české herecké osobnosti jsme ocenili Zlatým střevíčkem za přínos kinematografii pro děti a mládež. Úvodní večer festivalu si jej z rukou prezidenta Zlín Film Festivalu Čestmíra Vančury převzal herec a moderátor Pavel Nový. Na závěrečném galavečeru pak cenu získala herečka Zlata Adamovská.

Zlínský festival, to ale nejsou jenom filmy, ale i celková atmosféra, která vždy ovládne celé město. „Jsme rádi, že se nám opět ve Zlíně podařilo připravit atraktivní program, který zaujal malé i velké návštěvníky. S potěšením jsme sledovali zaplněné kinosály, parky, ulice a náměstí,“ uvedl Čestmír Vančura. „V první polovině nám přálo počasí více, po krásném víkendu nastoupily deštivé dny, ovšem i tak si k nám lidé cestu našli.“ 

Zájem diváků potvrzují také čísla návštěvnosti. Festival přivítal 2 763 akreditovaných filmových odborníků. „Do kin na filmová představení zavítalo více než 23 000 diváků. Doprovodný program pak za celý týden přilákal na sto tisíc lidí,“ potvrdila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová. Letošní novinkou byl například seriál talk show Život je takovej, kde se osobnosti zpovídaly ze svých životních karambolů.  

Zlín je v období festivalu tradičně cílem školních výletů. „Letos nás navštívilo 627 školních kolektivů, z toho 49 z mimozlínských škol. A filmových i jiných workshopů se zúčastnilo téměř 2200 dětí,“ doplnila Jarmila Záhorová. 

Festival nabídl publiku filmy z tradičních i netradičních zemí, od Norska přes Kanadu až po Peru nebo Katar. „Vůbec poprvé mohli naše projekce sledovat i lidé v pražském kině Atlas,“ uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová. 

Definitivní tečku za letošním ročníkem festivalu udělají Mikulovské ozvěny od 13. do 15. června. Na 64. Zlín Film Festival se mohou návštěvníci těšit od čtvrtka 30. května do středy 5. června 2024.

   
Kam dál