30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
10. 3. 2024

Film Electra se stal nejlepším studentským filmem na Českých lvech

Cenu Magnesia za nejlepší studentský film si z 31. ročníku Českého lva odvezla režisérka Daria Kashcheeva za svůj film Electra. Natáčení snímku jsme díky Nadačnímu fondu FILMTALENT ZLÍN finančně podpořili a máme proto obrovskou radost. Gratulujeme! 

"Blahopřejeme Darie a jsme pyšní na to, že jsme mohli stát u zrodu jejího výjimečného filmu,"

uvedla Markéta Pášmová členka správní rady Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN a doplnila, že Daria Kashcheeva už za svůj předešlý film posbírala nespočet ocenění včetně studentského Oscara.

„Účast Electry na nejprestižnějších festivalech a teď i zisk Českého lva je důkazem, že její talent je skutečně mimořádný. Je pro nás velkou radostí i ctí podílet se na projektech, které dělají dobré jméno českému filmu,“

dodala Markéta Pášmová s tím, že celkově letos měly filmy podpořené nadačním fondem pět nominací ve třech kategoriích. Nadační fond FILMTALENT ZLÍN každoročně vyhlašuje soutěž o finanční podporu audiovizuálních projektů pro studenty a mladé začínající tvůrce a pomáhá tak na svět novým českým filmům, které s vynikajícími výsledky reprezentují doma i ve světě.

„Tvůrci mohou žádat o podporu pro své filmy a projekty z budoucího letošního výtěžku aukce do 1. dubna,“

upozornila Markéta Pášmová a vysvětlila, že finance na podporu filmových projektů jsou získávány z veřejné dražby Salonu filmových klapek, která je tradiční součástí Zlín Film Festivalu. O finanční podporu se u Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN mohou ucházet autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu.

Od roku 1998 podpořil Nadační fond FILMTALENT ZLÍN z výtěžku aukce klapek 434 audiovizuálních a vizuálních projektů částkou přesahující 38 milionů korun. Za dosavadních 26 ročníků existence Salonu filmových klapek se do projektu zapojilo 440 výtvarníků, kteří vytvořili 2988 klapek.

Český lev 2024 - nominace podpořených filmů Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN

NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM

Electra – režie Daria Kashcheeva – producenti Zuzana Křivková, Martin Vandas – výtvarník Marek Špitálský

NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILM

Jsme v tom spolu – režie Anna Wowra – producentka Alžběta Málková

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM

Doprovázení – režie Vojtěch Konečný
Electra – režie Daria Kashcheeva
Jsme v tom spolu – režie Anna Wowra

 

Daria Kascheeva je česká animátorka narozená v Tádžikistánu. Za své krátkometrážní snímky byla oceněna na řadě tuzemských i zahraničních festivalů. Je držitelkou studentského Oscara za film Dcera (2019) či ceny za Nejlepší krátký film z Mezinárodního filmového festivalu v Torontu za film Electra (2023). Podcast o její cestě k filmu si můžete poslechnout zde.

 

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.