30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
5. 3. 2024

Salon filmových klapek zahájili Zlata Adamovská a Pavel Nový

Dnes v podvečer byl ve foyer pražského Divadla Hybernia symbolickým klapnutím zahájen již 27. Salon filmových klapek. Zlata Adamovská a Pavel Nový byli s námi na slavnostní vernisáži a společně jsme odtajnili 118 výtvarných děl, které se letos objeví na tradiční aukci ve Zlíně. Již téměř kompletní kolekci letošních filmových klapek najdete zde, zbývající výtvarná díla budeme postupně domplňovat. A díky naší fotogalerii můžete být s námi při startu Klapka tour v Praze.

Loňští držitelé Zlatého střevíčku, Zlata Adamovská a Pavel Nový, odstartovali letošní pouť unikátních děl na dřevěné klapce. Posloužily jim k tomu klapky od Atheny Aks s motivem Bolka Polívky a Miroslava Donutila a od Petra Minky s vyobrazením Jiřího Šlitra. Výstava filmových klapek bude v Praze k vidění do 13. března. Divadlo bude mít kvůli ní upravenou otevírací dobu, a to denně od 13 do 18 hodin.

„Vybrala jsem si klapku, protože jsem na písničkách Jiřího Šlitra vyrostla, bylo to moje dětství, moje dospívání. Jeho poetika, muzika mě provází dodneška. Jeho písně navíc už zlidověly a když si chci zvednout náladu pustím si je,“

zdůvodnila svůj výběr klapky Zlata Adamovská. Společně s nimi zahájili projekt i prezident Zlín Film Festivalu, Čestmír Vančura, a výtvarníci Athena Aks a také Jaroslav Němeček, který před časem oslavil 80. narozeniny.

Mezi známými jmény nechybí ani letos Kateřina Miler, Kristián Kodet, Iva Hüttnerová, Boris Jirků, ale také trojice umělců, kteří se do projektu zapojují každoročně - Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák.

 

„Poprvé svou klapkou přispěla i autorka loutek, Xenie Axamitová a po roční pauze se opět zapojili i Jiří Slíva nebo Ticho 762,“

doplnil Čestmír Vančura. Upozornil také, že nejstarším výtvarníkem, který se již po šestnácté zapojil do projektu, je devadesátiletý Antonín Vojtek.

Výtvarníci nejsou ve své tvorbě limitováni žádným tématem, přesto hned několik z nich zcela náhodně zachytilo na klapkách kočky. Již tradičně se objevují filmové motivy i další známé osobnosti, jako je Tomáš Holý nebo třeba Bedřich Smetana, od jehož narození uplyne letos 200 let. Sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková zase reflektuje 105. nedožité narozeniny Miroslava Zikmunda a pokračuje v řadě významných zlínských staveb, tentokrát ztvárněním vily slavného cestovatele.

Z výtěžku dražby klapek jsou podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. O finanční podporu se u Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN mohou i letos už nyní ucházet autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu. Prostřednictvím nadačního fondu potom výtěžek dražby putuje k začínajícím talentovaným filmařům.  

„Máme radost, že filmy, které vznikly s jeho přispěním slaví úspěchy nejen v České republice, ale i v zahraničí. V sobotu 9. března se například dozvíme, zda některý z 5 námi podpořených filmů získá ocenění Český lev,“

uvedla Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu a dodala, že za celou dobu existence projektu vzniklo 434 filmů a dalších projektů mladých tvůrců, které fond podpořil.

Výstava filmových klapek bude v Praze k vidění do 13. března. Divadlo bude mít kvůli ní upravenou otevírací dobu, a to denně od 13 do 18 hodin. Expozice bude poté k vidění v rodném domě Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích, ve ŠKODA Muzeu v Mladé Boleslavi, v galerii Art Rubikon v Olomouci a v Galerii Vaňkovka v Brně. Poslední zastávkou bude zlínské obchodní a zábavní centrum Zlaté jablko, odkud se klapky přesunou do Kongresového centra, kde 2. června ve 13 hodin proběhne dražba klapek v rámci 64. ročníku Zlín Film Festivalu.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2 998 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již 48 332 000 Kč. Stále nepřekonaný je úspěch klapky Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“ z roku 2008, kterou zájemce zakoupil za 199 tisíc korun. Kompletní kolekce je k vidění na webu salonfilmovychklapek.cz, který obsahuje přehled všech klapek ze všech dosavadních ročníků Salonu, navíc přidává informace o jednotlivých autorech a další zajímavosti.

 

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.