30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
28. 2. 2024

Přípravy festivalu jsou v plném proudu, Zlín se má opět na co těšit

Připravovaný 64. ročník nejstaršího a největšího festivalu filmů pro děti a mládež na světě už má své pevné obrysy. Opět nabídneme program napříč generacemi, přineseme seriály pro mladé, ale připomeneme také výročí známých filmových tvůrců. Právě dnes jsme odkryli plány na tiskové konferenci v Kavárně Továrna, záznam sledujte zde.

Šedesátým čtvrtým ročníkem by měl ožít celý Zlín. Letos se chceme ještě více zaměřit na vytvoření atmosféry filmového festivalu v samotném srdci Zlína, pracujeme na tom, aby návštěvníci cítili propojení filmových témat s akcemi doprovodného programu na každém kroku. 

Festival je také již tradičně místem setkání řady významných hostů z filmové branže a poctou jejich celoživotní práci v dětském a mládežnickém filmu. Prestižní ocenění za přínos kinematografii pro děti a mládež tak získají v roce 2024 dvě osobnosti.

„Zlatý střevíček udělíme v úvodu festivalu režisérovi a scenáristovi Hynku Bočanovi, v jeho závěru potom herci Bolku Polívkovi,“

oznámil prezident festivalu Čestmír Vančura. Reakce obou oceněných velikánů české kinematografie si můžete přečíst zde.  Ve filmovém programu nabídneme i letos soutěžní snímky v tradičních kategoriích, do kterých mohou tvůrci přihlašovat své filmy ještě do 1. března. V rámci mimosoutěžního filmového programu plánují dramaturgové připomenout výročí tří významných režisérů, kteří jsou spojení s tvorbou pro děti a mládež. Podrobnosti přinášíme zde. 

Ve filmovém programu nebude chybět ani loni úspěšně uvedená programová sekce Webových seriálů pro mladé publikum, která se i letos bude věnovat důležitým tématům mladé generace. Diváci se tak mohou těšit na seriály z Norska, Francie, Španělska, Itálie, Dánska či Německa, v nichž se setkají s tématy sportu, odlišnosti, perspektivy budoucnosti, psychického zdraví nebo klimatické krize s tím, že projekce seriálů opět doplní diskuse s odborníky na uvedená témata.

Neodmyslitelnou součástí festivalového programu je Salon filmových klapek, jehož 27. ročník odstartuje už 5. března vernisáží v pražském Divadle Hybernia. Odtud se vydá do Liberce-Vratislavic, Mladé Boleslavi, Olomouce, Brna a do Zlína, kde vyvrcholí tradiční aukcí v neděli 2. června v Kongresovém centru Zlín. Prostřednictvím Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN výtěžek dražby putuje k začínajícím talentovaným filmařům.

„Máme radost, že filmy, které vznikly s přispěním nadačního fondu, slaví úspěchy nejen v České republice, ale i v zahraničí. V sobotu 9. března se například dozvíme, zda některý z námi podpořených filmů promění svou nominaci a získá ocenění Český lev,“

řekla Markéta Pášmová. Důležitou prioritou Zlín Film Festivalu (v průběhu i mimo festivalové dění) je také práce s pedagogy. Náš festival je součástí mezinárodní sítě festivalů, v jejímž rámci je pro roky 2023/2024 zapojený do realizace filmové platformy nabízející školám krátké filmy pro vzdělávací účely. Filmy na vlastní platformě Zlín Fest Screen mají sloužit pedagogům ve výuce jako pomoc při otevírání citlivých a nesnadných témat nebo ke zatraktivnění a zefektivnění výuky. Každý film bude vybavený metodickým listem pro pedagogy a pracovním listem pro žáky.

Do svého programu dlouhodobě zařazujeme také sportovní aktivity.

„Kromě organizace 9. ročníku Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2024, který je již tradičně největší běžeckou událostí ve Zlínském kraji, jsme letos zahájili spolupráci s Českým olympijským výborem a téma sportu tak najdou diváci nejen v nabídce filmového programu,“

uvedla Jarmila Záhorová. Stejně jako v předchozích letech budeme dotvářet i další bohatý doprovodný program na řadě míst ve Zlíně a přineseme tak zábavu, poučení i příležitosti pro smysluplné trávení společného volného času pro celou rodinu. Navážeme na loňský úspěšný cyklus setkání se zajímavými hosty „Život je takovej“, který dramaturgové doprovodného programu doplní letos i o další formáty plánovaných či náhodných setkání s filmovými tvůrci a dalšími hosty. Věříme, že příjemným zpestřením pro návštěvníky bude i rozšíření stávajícího moderátorského týmu o nové tváře – herečku Simonu Lewandovskou a herce Šimona Bilinu. Návštěvníci festivalu se mohou opět těšit na řadu hvězdných hostů a známých osobností všech věkových generací.

Již po osmé se festival oficiálně uzavře Mikulovskými ozvěnami Zlín Film Festivalu. Jejich konání je naplánováno na termín od 13. do 15. června 2023. Mikulov ale letos nebude jediným místem, kde se s kvalitními festivalovými filmy mohou mladí diváci setkat. Kina napříč celou republikou uvedou v průběhu června Ozvěny Zlín Film Festivalu s šesticí zahraničních filmových titulů pro různé věkové kategorie.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.