30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
18. 2. 2024

Unikátní umělecká díla v podobě filmových klapek se pomalu scházejí ve Zlíně

V současné době jich Nadační fond FILMTALENT Zlín shromáždil od výtvarníků už téměř stovku, zbývající dvě desítky klapek v těchto dnech výtvarníci dokončují. Kompletní kolekce 125 děl 27. ročníku Salonu filmových klapek bude poprvé k vidění 5. března v Divadle Hybernia v Praze.

Mezi známými jmény ani letos nechybí Jaroslav Němeček, Kateřina Miler, Kristián Kodet, ale také trojice umělců, kteří se do projektu zapojují každoročně, a to Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák. Poprvé svou klapkou přispěla i autorka loutek, Xenie Axamitová. Svými klapkami po roční přestávce přispějí i Jiří Slíva nebo Ticho 762.

Na klapkách se letos objevují tradičně i známé osobnosti nejen filmového plátna, jako je Tomáš Holý, Bolek Polívka a Miroslav Donutil nebo Jiří Šlitr, který by letos oslavil 100 let. Sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková zase reflektuje 105. nedožité narozeniny Miroslava Zikmunda a pokračuje v řadě významných zlínských staveb, tentokrát ztvárněním vily slavného cestovatele.

Nejstarším výtvarníkem, který se již po šestnácté zapojil do našeho projektu, je devadesátiletý Antonín Vojtek.

Tradiční aukce se uskuteční v rámci 64. Zlín Film Festivalu 2. června v Kongresovém centru Zlín. Z výtěžku dražby klapek jsou podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2 998 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již 48 332 000 Kč. Stále nepřekonaný je úspěch klapky Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“ z roku 2008, kterou zájemce zakoupil za 199 tisíc korun. Kompletní kolekce je k vidění na webu salonfilmovychklapek.cz, který obsahuje přehled všech klapek ze všech dosavadních ročníků Salonu, navíc přidává informace o jednotlivých autorech a další zajímavosti.

Na úvodní fotografii k článku je klapka Michala Janovského s názvem "Tomáš".

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.