30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
7. 6. 2023

Odborné i dětské poroty vybraly vítězné filmy. Zaujaly především herecké výkony a silné příběhy

63. ročník Zlín Film Festivalu je u konce. Letošní přehlídka filmů pro děti a mládež od 1. do 7. června představila celkem 132 soutěžních snímků. Odborné i dětské poroty už vynesly svůj verdikt – jako nejlepší vybraly a Zlatými střevíčky ocenily filmy To je hustý, kámo, Svět podle Georgie, Delegace a Krab.

 

Posledních sedm dní se Zlín stal hlavním městem filmu pro děti a mládež. Už po třiašedesáté přivítal zástupce kinematografie z celého světa, kteří se svými celovečerními, animovanými i dokumentárními filmy soutěžili v šesti kategoriích. Na slavnostním galavečeru, který 7. června celý festival uzavřel, pak byly vyhlášeny vítězné filmy. Ceremoniál mohli sledovat nejen diváci v sále, ale i na obrazovkách ČT art.

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti získal německý snímek To je hustý, kámo, který se ve Zlíně představil ve světové premiéře. Jde o laskavou a vtipnou německou roadmovie, režiséra Stefana Westerwelleho o hledání odvahy a sebevědomí je adaptací stejnojmenného oceňovaného románu Martina Musera.

"Za porotu pro mezinárodní celovečerní film pro děti, bychom nejprve chtěli moc poděkovat Zlínskému Film Festivalu a všem organizátorům za tak skvělou akci. Stejně tak blahopřejeme všem filmařům vybraným do hlavní soutěže. Měli jsme nelehký úkol shodnout se v rámci hlavní filmové kategorie, komu udělíme cenu Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film v pro děti a jeden film vynikl krásným storytellingem, výbornou režií a vynikajícími výkony dvou dětských, velmi talentovaných, herců Lotte Engelsové a Mirana Selcuka," odůvodnila svůj výběr festivalová porota. 

V kategorii filmů pro dospívající byl oceněn britský Svět podle Georgie a jako nejlepší celovečerní film pro mládež porota vybrala polsko-izraelsko-německý snímek Delegace. Společná mezinárodní porota dětí a dospělých pro krátký animovaný film Zlatým střevíčkem ocenila polsko-francouzský film Krab.

Hned dvěma cenami ze Zlína se mohou pochlubit tvůrci norsko-belgického filmu Titina, psí polárnice, švédského Forever a australského snímku Krajina uvnitř. Z české tvorby zabodoval studentský dokument Všechno v pořádku, brambory na řádku

ODKAZ NA VÝSLEDKOVOU LISTINU 

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.