30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
18. 9. 2022

S odvahou a hrdostí aneb filmový festival v Charkově

Začátkem září se v ukrajinském Charkově konal XIV. Mezinárodní dětský festival Dytiatko. Tentokrát se na festivalu prezentovalo více než 700 autorů z 85 zemí. Přestože mladí autoři nemohli do Charkova přijet, organizátoři se rozhodli tento ročník uspořádat. Proč? Protože děti z celého světa očekávaly, že jejich vytvořená díla posoudí vrstevníci z různých zemí a odborná porota ohodnotí jejich kreativitu a úsilí. My jsme rádi, že s festivalem stále udržujeme úzký kontakt díky naší dramaturgyni  Jaroslavě Hynštové.

Organizátoři ukrajinského festivalu jsou přesvědčeni, že v těchto těžkých časech nabývá uspořádání festivalu ještě většího významu než v době míru. Mladí umělci byli nuceni přestěhovat se do různých ukrajinských měst či do zahraničí. Někteří z nich žili ve válkou postiženém či okupovaném území. Jiní museli opustit své domovy a byli přijati svými vrstevníky v jejich domovech. Mnozí umělci se stali dobrovolníky. Všichni se snaží ovládat své pocity, porozumět jim a mluvit o svých zážitcích. Není náhodou, že značné množství prací, které organizátoři obdrželi, se bohužel týká probíhající války.

V tuto chvíli je nutné, aby si děti od války odpočinuly, aby přišly na jiné myšlenky. A co může zprostředkovat lepší uvolnění než laskavý dětský film?

Na programu festivalu byla však kromě tvorby pro děti i řada profesionálních hraných i animovaných filmů pro mladé publicum. Většina z nich se zúčastnila filmových festivalů po celém světě a k dětem se tak dostalo to nejlepší ze současné dětské filmové tvorby.

V letošním roce se filmy nepromítaly v kinech, ale v protileteckých krytech, metru, podzemních parkovištích a na dalších netradičních místech. Charkov nebyl jediným městem, filmy cestovaly po celé Ukrajině. Děti se tak díky kouzelným filmům mohly přenést do světa poklidného dětství.

"Bylo to skvělé! Všechno bude v pořádku!"

napsali účastníci do komentářů na sociálních sítích po festivalu. A organizátoři jim dávájí za pravdu. Všechno bude v pořádku! Příští ročník se ukuteční po ukrajinském vítězství a festivalový štáb tak bude moci uspořádat festival plný skvělých nápadů a myšlenek. Účastníci se budou moci sjet do nádherného Charkova a konečně se navzájem obejmout.

 

Informace o festivalu

Do festivalu se svými díly zapojují mladí tvůrci z dětských a mládežnických studií a spolků, které se zabývají televizní, animovanou a filmovou tvorbou. Dále se účastní mládežnické rozhlasové stanice a různé produkční spolky. Součástí festivalového programu je i profesionální filmová tvorba pro děti a mládež z celého světa.

 

Festival si klade za cíl:

-        objevovat a podporovat dětská studia a skupiny, které se zabývají mediální tvorbou,

-        rozvíjet kreativitu mezi mladými umělci,

-        přinášet morální a občanské poselství,

-        zlepšit úroveň televize orientované na dětské publikum,

-        znovuobjevení filmů pro děti na Ukrajině.

 

Jaroslava Hynštová o své návštěvě festivalu:

"Měla jsem jedinečnou příležitost být součástí 9. ročníku charkovského festialu Dytiatko v roce 2017 jako porotce a musím se přiznat, že se jednalo o jednu z mých nejlepších festivalových cest. Jedná se o malý festival s velkým srdcem a velkými ambicemi a ukrajinská pohostinnost byla bezbřehá. Festivalu se účastní nadějní  dětští a mladí filmaři z celé Ukrajiny i ze zahraničí. Idea filmařského tábora je skvělá. Od začátku války jsme v kontaktu s jeho organizátorem a naším kamarádem Volodymyrem Diagilevem, který v Charkově po clou dobu zůstal. Jeho tým se nevzdal a uspořádal výjimečný ročník za výjimečných podmínek. Všem patří neskonalý dík a úcta. Dětský film vyhrál!"

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.