26/5 — 1/6/2022
62. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
11. 9. 2021

Režisér Cássio P. Santos o filmu VALENTINA: "Je to dívka, která se jenom snaží žít svůj život naplno”

Dnešní večírek si chce Valentina užít se vším všudy, protože zítra už ve městě nebude. Tato trans teenagerka doufá, že přestěhováním na venkov uprchne před světem plným překážek – ať už mezi vrstevníky, dospělými, ve velkoměstě či na vesnici, na ulici i ve škole. V novém domově si vybuduje kolem sebe síť věrných, kterým může důvěřovat – to jsou matka a dva milí přátelé, kteří mají svou vlastní zkušenost se sociálním vyčleněním. Jenže když hrozí, že se opět dostanou informace o její genderové identitě "ven" a všechno začne nanovo, Valentina musí sebrat odvahu podívat se všem těm haterům zpříma do očí. Bude v ní dostatek hněvu a zralosti, aby zvládla ještě jedno zúčtování?

Projekce filmu v rámci 61. ročníku ZLÍN FILM FESTIVALU:

PO | 13.09 | 19:30 | GOLDEN APPLE CINEMA, SÁL 5

Podrobnosti k projekci naleznete zde.

 

Valentina na diváka udělá dojem hned v prvních minutách filmu: „Jsem dívka, jsem mladá a užívám si života.“

Cássio P. dos Santos: Film VALENTINA je oslavou života a zároveň ukazuje, s čím se trans lidé v Brazílii musejí potýkat. Film nese jasný vzkaz, že společnost by se měla změnit a naučit se přijímat rozmanitost.

 

S Valentinou je celkem jednoduché se ztotožnit už díky prvním záběrům.

Dos Santos: V první řadě jsme chtěli vytvořit postavu, která bude působit autenticky a osloví mladé publikum. Valentina je obklopena milující matkou a několika dobrými přáteli, kterým může věřit. Lidé rozumí někomu, kdo se jen snaží žít naplno svůj život.  K okamžité identifikaci s hlavní hrdinkou určitě přispívá i skvělý výkon Thiessy Woinbackks.

 

Situace trans lidí se stala v dnešní době aktuálním tématem mnoha knih a filmů.

Dos Santos: Uměním můžete jednat vytvářet nádherné nové světy, ale také můžete odrážet reálné a naléhavé výzvy ve společnosti. Je naprosto zásadní, aby bylo na tato témata více vidět, ať už ve filmu nebo v televizi, a trans lidé se tak mohli stát rovnoprávnými občany. V Brazílii je dneska běžnější vidět transsexuální postavy ve filmech, seriálech a obecně v médiích. Měli bychom ale také udělat mnohem více pro trans herce a herečky. Všichni víme, jak publicita zvyšuje povědomí ve společnosti, a tak se nabízí možnosti, jak osvětlit problémy, kterým tato komunita čelí, a strhat tak veškeré předsudky.

 

Překážky, se kterými se Valentina potýká, jsou opravdu všude. Naštěstí má matku, která ji silně podporuje.

Dos Santos: Tyto překážky bohužel stále existují, a to jak na společenské, tak i administrativní úrovni, kdy se musí vypořádat s byrokracií. Role její matky je tu zásadní. Již od začátku bylo našim záměrem vytvořit postavu, které by matka vyjadřovala podporu a sílu bojovat za svá práva. 

 

Otcové jsou však přítomni jen zřídka. Kam se vůbec poděli?

Dos Santos: V Brazílii je velmi běžné vidět osamělé matky, které se starají o své děti samy, bez jakékoli podpory. Mnoho otců odmítá převzít zodpovědnost za své děti a prostě zmizí neznámo kam. Film VALENTINA dokazuje sílu žen, které samy bojují za svá práva. Brazílie je zemí mužské dominance, a protože je Valentina žena, mnoho překážek v jejím životě je dáno právě tím, jak společnost přistupuje k jejímu pohlaví. Nejen proto, že je transka, ale také proto, že je to žena. 

 

V jedné působivé scéně Valentina pokládá nejzásadnější otázku filmu: “Co ti vadí na mé svobodě?

Dos Santos: Nechápu, proč se společnost k lidem staví jinak kvůli jejich genderové identitě nebo sexuální orientaci. Valentina si klade tuto otázku nejen proto, aby se postavila svému protivníkovi, ale také aby přiměla diváka se zamyslet. Film vám nedá odpověď, ale chceme, aby ta otázka zazněla.

 

Co pomohlo hlavní herečce Thiesse Woinbackk podat tak působivý výkon?

Dos Santos: Šlo o vůbec první hereckou zkušenost Thiessy a moc si to užila! V srpnu jsme měli oficiální premiéru v Brazílii a filmu i herečce se dostalo velmi pozitivního mediálního ohlasu. Thiessa teď je na konkurzech na další role, chce v herectví pokračovat a s jejím talentem věřím, že opravdu bude - zaslouží si stát se úspěšnou herečkou.

 

Máte nějaké zvláštní přání pro diváky na zlínském filmovém festivalu?

Dos Santos: Přáli jsem si natočit film o odvážných mladých lidech, na které se budou dívat mladí diváci, jako jste vy! Doufáme, že se vám film bude líbit! 

Za rozhovor děkujeme našemu belgickému spolupracovníku Gertu Hermansovi.

 

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.