28/5 — 1/6 & 9 — 15/9/2021
61. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
9. 7. 2021

Týdenní kinotipy na téma "Literatura ve filmu"

Během prázdnin vám každý týden přineseme 5 tipů na filmy, které v září promítneme v kině. Inspirujte se, nasávejte atmosféru a těšte se na 2. díl Zlín FIlm Festivalu! My už se nemůžeme dočkat...

MIKULÁŠOVY PATÁLIE / LE PETIT NICOLAS / LITTLE NICHOLAS

Sekce: Klub hrdinů 
2009 / Francie, Belgie
Režie: Laurent Tirard

Mikuláš, Vendelín, Celestýn, Kryšpín, Albín, Viktorín a další hrdinové senzačních příběhů dětských knížek o Mikulášovi se v hrané verzi konečně dostávají na filmová plátna. Za 60 let od vydání první knihy si Mikuláše a jeho zběsilé spolužáky oblíbily generace dětí po celém světě i u nás.

Podívejte se na trailer zde.  

 

CHARLIEHO MALÁ TAJEMSTVÍ / THE PERKS OF BEING A WALLFLOWER

Sekce: Mladá akademie 
2012 / USA
Režie: Stephen Chbosky

Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi...

Podívejte se na trailer zde. 

 

GORILA A JÁ / THE APE STAR

Sekce: Evropský koutek 
2021 / Švédsko
Režie: Linda Hambäck

V animované adaptaci autorky Lindy Hambäckové ožívá oceněný román o outsiderech a nekonvenční lásce Gorila a já z pera Fridy Nilssonové. Hlavní hrdinka, sirotek Jonna si nepřeje nic víc než mít matku. Divoká mladá dívka touží být adoptována. Jonna přijme kohokoli, pokud ji její nový rodič bude milovat … jen ji samotnou. Avšak poté co její potenciální nová maminka přijede do sirotčince ve starém autě, zažije Jonna obrovský šok - když se dveře otevřou, vystoupí gorila! Jonna si zpočátku není jistá, že chce odejít s velkým nemotorným primátem, ale opice a dívka rychle překonají své fyzické rozdíly. Může však jejich nově získaná domácí pohoda přežít spiknutí místního tyrana, který je chce rozdělit?

Podívejte se na trailer zde. https://www.youtube.com/watch?v=413YiKNu9Pk

 

NAUŠIKA Z VĚTRNÉHO ÚDOLÍ / NAUSICAÄ OF THE VALLEY OF THE WIND

Sekce: Komiksů ráj / Comic Book Paradise
1984 / Japonsko
Režie: Hayao Miyazaki

Film je prvním ryze autorským filmem známého japonského režiséra animovaných filmů Hayao Miyazakiho. Děj se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou tehdejší civilizaci. Lidé nyní žijí jen na několika málo místech (v knížectvích), která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. I v takto vyhrocených podmínkách si tato lidská společenství spíše konkurují, než aby si navzájem vypomáhala. Na filmu, jehož hlavní hrdinkou je mladá dívka, je rovněž patrný silný ekologický podtext. Oba tyto atributy jsou, spolu s výborným technickým zpracováním, pro Miyazakiho filmy typické.

Podívejte se na trailer zde.  https://www.youtube.com/watch?v=6zhLBe319KE

 

FRANKENSTEIN

Sekce: Filmová četba 
1931 / USA
Režie: James Whale

Boris Karloff ztělesnil nejproslulejší monstrum filmové historie ve snímku, kteří mnozí považují za bezkonkurenčně nejlepší horor všech dob. Dr. Frankenstein (Colin Clive) je odhodlán vzepřít se koloběhu života a smrti a z kusů lidského těla sestaví živé monstrum. Zručná adaptace novely Mary Shelleyové, pod kterou je podepsán režisér James Whale, a Karloffův procítěný portrét monstra toužícího nalézt svou vlastní identitu povýšil Frankensteina na jedno z nejzásadnějších děl světové kinematografie.

Podívejte se na trailer zde. https://www.youtube.com/watch?v=BN8K-4osNb0