28/5 — 1/6 & 9 — 15/9/2021
61. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
30. 4. 2021

ONLINE ZLÍNSKÉHO PSA BEREME JAKO VÝZVU

Možnost představit letošní studentské snímky v premiéře během online jarní části festivalu považujeme za velkou výzvu. 

Online Zlínském psovi totiž uvidíte v premiéře filmy, které budou zahrnuty do celé soutěže. Jde o jakousi jejich ochutnávku a my věříme, že těchto 8 kandidátů potom také uvidíte na velkém plátně ve zlínských kinech během zářijové živé části festivalu.

Dvě pásma filmů vám přiblíží, že Zlínský pes je velmi specifickou dramaturgickou částí festivalu. Nesoustředí se jen na dětského diváka. Českou republiku reprezentuje hraný Breaktime z Univerzity Tomáše Bati. Je důkazem, že autorské nadšení pro žánr sci-fi a komiksové cítění lze velmi zdařile zvládnout také ve studentské tvorbě.  K filmu Pod kůží nám režisér napsal, že „jde o dokument, který lže, ale můžete jej chápat i jako hraný film“. Právě tento originální přístup nás přiměl snímek zařadit. Animovaná Rybička potěší všechny zastánce staré dobré formy psaní si úkolů na papírky. Holandské Odcházení citlivě zpovídá několik dětí, jejichž rodiče se dobrovolně rozhodli odejít ze světa.

Druhé online pásmo zahájí anidok Holky mluví o fotbalu s charakteristickou kombinací různých animačních technik, archivních záběrů a promluv fotbalistek o sportu, který je stále spíše vnímán jako doména mužů. Na bowlingu pak napětím trneme, co se stane slušnému chlapci Julesovi, když se mu v opilosti začnou věci vymykat z rukou. Z husté atmosféry vás poté vytrhnou Veselé Velikonoce plné čokoládových králíčků, vajec a gangsterských slepic. Celou online jízdu uzavře Nuda mladé Gréty. Dívky se zvláštním talentem improvizace, cynickým vystupováním a slabostí pro malé lži.

Přestože dramaturgyně ještě nemají celkový výběr filmů hotový, tyto snímky si můžete už za pár dní pustit přes počítač a v září porovnat s tím, jaký bude zážitek, vidět je v kinosále v kombinaci a reakcemi ostatních diváků. Současně jde o jediné filmy odtajňující první soutěžící o cenu TOP film Zlínského psa. Nebojte se nám dát vědět, co si myslíte o naší letošní online vlaštovce. Nás tyhle studentské počiny baví a výzvou pro nás je, aby vám ve virtuálním prostoru ukázaly svoji výjimečnost také.