15. 5. 2019

Venku stále prší? Zajděte se podívat na výstavu filmových klapek

Unikátní umělecká díla od předních českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce jsou po roce znovu k vidění v prodejní galerii obchodního a zábavního centra Zlaté jablko. Od úterý 14. května zde tvoří společně s nimi filmovou atmosféru i vzácné pohádkové kostýmy z Barrandov Studia. Obě expozice jsou předzvěstí nadcházejícího 59. Zlín Film Festivalu, který startuje již 24. května.

Letošní kolekce Salonu čítá 123 originálních děl a je již po 22. součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu. Svoji pouť po České republice odstartoval 12. března v Praze, odkud putoval do Mladé Boleslavi, Olomouce, Brna aby nyní dorazil do Zlína. Ve Zlatém jablku budou klapky vystaveny do 21. května. Odtud se výstava přesune do zlínského kongresového centra, kde se poslední festivalovou neděli uskuteční jejich tradiční aukce na podporu začínajících filmařů.

Kromě filmových klapek si návštěvníci zlínského Zlatého jablka budou moci prohlédnout od 14. května i unikátní kolekci filmových šatů a kostýmů ze známých českých filmů a pohádek, které pochází z unikátních sbírek kostýmů a rekvizit Barrandov Studia – jedněch z nejstarších, největších a nejvyhledávanějších filmových studií v Evropě. Na výstavě nebudou chybět například kostýmy z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, z filmu Dívka na koštěti, seriálu Návštěvníci nebo oblíbeného českého filmu Zítra vstanu a opařím se čajem. Velkým lákadlem je pak sbírka kostýmů z filmu Tři veteráni, která patří do Národního kulturního dědictví ČR. Kostýmní expozice Z pohádky do pohádky aneb cestování napříč filmem ve zlínském Zlatém jablku potrvá až do 1. června 2019.

Novinkou letošního ročníku Salonu filmových klapek jsou samostatné webové stránky Salonu www.salonfilmovychklapek.cz. Obsahují kompletní galerie klapek za všechny ročníky včetně profilů jednotlivých výtvarníků i filmových projektů, které Nadační fond FILMTALENT Zlín podpořil z výtěžku aukce.

Výtěžek z dražby klapek bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. V úterý 28. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), mezi které se výtěžek aukce rozdělí.

Za dosavadních 21 ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2369 klapek, které byly vydraženy za celkem 32 934 600 korun. Historii této unikátní výstavy mapuje také unikátní publikace „20 Salon filmových klapek 1998 – 2017 Zlín, která vyšla v roce 2017 a podrobně představuje jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více než 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 milionů korun z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.

Na další fotografie z výstavy se můžete podívat v naší Fotogalerii.

Více informací na www.salonfilmovychklapek.cz

KLAPKA TOUR 2019 ve Zlíně

Zlín, OZC Zlaté jablko / 14. 5. – 21. 5.
Zlín, Kongresové centrum / 23. 5. od 14.00 hod. – 26. 5.
Veřejná aukce: Zlín, Kongresové centrum / 26. 5., 13 hodin

Pitching: Zlín, Kongresové centrum  28. 5.

 

 

FESTIVALOVÁ APLIKACE

Veškeré informace o akreditacích, pozvánkách, ubytování, ale i rezervovaných a zakoupených vstupenkách, naleznete v naší nové mobilní aplikaci Zlinfest, která je dostupná ke stažení na Google Play a APP Store. Z této aplikace si můžete nechat zasílat e-vstupenky bez nutnosti docházet na pokladny, nemusíte tisknout papírové vstupenky a celý proces netrvá déle než minutu.

SLEDUJTE AKTUALIZACE - aplikaci neustále vylepšujeme :o)

Věříme že vám tato aplikace zpříjemní Vaš pobyt na festivalu ve Zlíně.