29. 3. 2019

KOLEKCE FILMOVÝCH KLAPEK SE PŘEDSTAVUJE V MLADÉ BOLESLAVI

Již 22. ročník projektu Salonu filmových klapek, který je tradiční součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu, zavítal při své Klapka tour opět do Mladé Boleslavi. Unikátní umělecká díla od předních českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce jsou k vidění v prostorách ŠKODA Muzea do 8. dubna 2019.

Symbolickým klapnutím zahájil výstavu mladoboleslavský výtvarník Jiří Valeš, který se ve své tvorbě zaměřuje na malování nočních historických měst starého kontinentu. Jeho letošní klapka zobrazuje polský Krakov a je jednou z nové kolekce filmových klapek, která čítá zatím 121 originálních děl.

„Mezi výtvarníky, kteří filmovou klapku povýšili na umělecké dílo, nechybí ani letos taková jména, jako je Kristián Kodet, Iva Hüttnerová, Jiří Slíva, Kateřina Miler a další významní výtvarníci,“

uvádí předseda správní rady Nadačního fondu ZLÍNTALENT Čestmír Vančura.

Mezi pravidelnými přispěvateli do Salonu filmových klapek jsou opět také Ivan Baborák, František Květoň a Miroslav Göttlich.

„Všichni tři autoři přispívají svou klapkou pravidelně a  ještě žádný ročník nevynechali,“

dodává Čestmír Vančura.

Novinkou letošního ročníku jsou samostatné webové stránky Salonu www.salonfilmovychklapek.cz. Obsahují kompletní galerie klapek za všechny ročníky včetně profilů jednotlivých výtvarníků i filmových projektů, které Nadační fond FILMTALENT Zlín podpořil z výtěžku aukce.

Z Mladé Boleslavi pak Klapka tour zamíří do Olomouce, Brna a Zlína, kde kromě výstavy proběhne také tradiční aukce. Ta se letos uskuteční v neděli 26. května 2019 v Kongresovém centru ve Zlíně v době konání 59. ročníku Zlín Film Festivalu – Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

Výtěžek z dražby bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. V úterý 28. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), mezi které se výtěžek aukce rozdělí.