14. 2. 2019

ORGANIZÁTOŘI ZLÍN FILM FESTIVALU VZDALI HOLD MIROSLAVU ZIKMUNDOVI. VĚNOVALI MU 59. ROČNÍK

Právě dnes slaví cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund úctyhodné sté narozeniny. Na jeho počest se letošní 59. ročník Zlín Film Festivalu – mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ponese v cestovatelském a objevitelském duchu. Téma se odráží i ve vizuálu, jehož základem jsou opět hravé kresby opic výtvarníka Petra Nikla.

Hlavním tématem nadcházejícího ročníku festivalu je „Objevuj a poznávej“ a váže se ke stým narozeninám slavného cestovatele, dobrodruha a spisovatele Miroslava Zikmunda, které oslavil ve čtvrtek 14. února. Proto ani ve vizuálu kromě opiček nechybí legendární vůz Tatra 87, s nímž cestovatelé Hanzelka a Zikmund projeli svět. Cestovatelská témata se budou prolínat jak filmovým, tak doprovodným programem. Letos došlo k proměně struktury filmového programu s cílem zpřehlednit a zviditelnit tři základní programové bloky. Mimo již tradiční SOUTĚŽE a sekce nazvané nově Festival classics se filmová přehlídka v roce 2019 zaměří právě na téma „Objevuj & poznávej“.

„Diváci se mohou těšit na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech: PŘÍRODA, LIDÉ a ZEMĚ,“

připomenula umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že v rámci této sekce se bude promítat více jak 40 filmů a dokumentů.

Samotné významné životní jubileum pana Miroslava Zikmunda připomene festival projekcemi filmů, besedami či výstavami, na jejichž programu a obsahu spolupracuje s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a samozřejmě s Klubem Hanzelky a Zikmunda ve Zlíně.

„Za zmínku jistě stojí projekt Zikmund100, který mapuje cesty H+Z z let 1959-64 a přináší dokumentaci z retrospektivního pohledu s odstupem 54 let, nebo třeba přednáška režiséra a cestovatele Petr Horkého spojená s projekcí filmu Století Miroslava Zikmunda,“

uvádí prezident festivalu Čestmír Vančura a dodává:

„Cestovatelské téma se také promítne do doprovodných aktivit pro děti. Prostřednictvím populárně naučného programu „Po stopách Zikmunda a Hanzelky“ v parku Komenského přiblížíme dětem neotřelou formou zajímavá místa z jejich cest.“

V návaznosti na téma „Objevuj a poznávej“ nebudou chybět mezi hosty festivalu ani další významní cestovatelé, popularizátoři cestování a dobrodruhové, se kterými se diváci budou moci setkat nejen v rámci filmových besed. Pozvání do Zlína přijali například český filmový producent, režisér, spisovatel a „filmař žraloků“ Steve Lichtag, etnolog a cestovatel Mnislav Atapana Zelený, dobrodruh se žlutým trabantem Dan Přibáň nebo profesionální cestovatelka a novinářka Lucie Radová, která mimo jiné procestovala Jižní Ameriku v tuktuku. Sérii cestovatelských přednášek doplní i umělkyně, spisovatelka a cestovatelka Dorota Nvotová nebo fotografové Václav Šilha a Jan Rybář. Návštěvníci se mohou těšit i na vyprávění o nízkonákladovém cestování s názvem Ponožky na cestách či o dobrodružné cestě přes Indii na rikšách.