29/5 — 4/6/2025
65. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ
PRO DĚTI A MLÁDEŽ
MY ZFF
Stáhni si apku

Filmové klapky poprvé představíme v Národním muzeu

07. března 2025

Od úterý 18. března budete mít možnost navštívit expozici 28. ročníku Salonu filmových klapek, letos nově v prostorách dvorany Národního muzea. Až do konce března zde bude vystaveno na 120 unikátních výtvarných děl od předních českých autorů, ztvárněných na dřevěné filmové klapce. Projekt Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN dlouhodobě ze svého výtěžku podporuje snímky začínajících filmařů a je již tradiční součástí doprovodného programu našeho festivalu. 

Výtvarníci Jaroslav Němeček, Iva Hüttnerová, Boris Jirků, Kristian Kodet, Jiří Slíva, Petr Urban, ale nově třeba také Ivan Mládek – to je jen krátký výčet jmen z více než 120 autorů, kteří letos povýšili obyčejnou dřevěnou klapku na originální umělecké dílo, a podpoří tak svou tvorbou mladé, začínající filmaře.

Mezi známými jmény nechybí ani tentokrát trojice umělců, kteří se do projektu zapojují již od jeho počátku.

Autoři Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák jsou s námi u projektu Salonu filmových klapek již 28 let a dosud nikdy jejich klapka v kolekci nechyběla,

uvedl předseda Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN, Čestmír Vančura. Upozornil také, že výtvarníci nejsou ve své tvorbě limitováni žádným tématem, a přesto se již tradičně na klapkách objevují hojně filmové motivy i známé osobnosti nejen filmového plátna.

Letos jsou na klapkách zachyceni například Miloš Kopecký a Stela Zázvorková, Petra Černocká jako Saxana nebo Felix Holzmann. Poctou tvorbě kostýmního výtvarníka a držitele Zlatého střevíčku je potom klapka věnovaná Theodoru Pištěkovi, objevuje se i vzpomínka na režisérku Vlastu Pospíšilovou a sešly se dokonce hned dvě klapky s tématy z filmů Karla Zemana,

doplnil Čestmír Vančura.  Celá kolekce je rozmanitá nejen svými motivy, ale také škálou použitých materiálů a uměleckých technik jako je například reliéfní pískování skla, dřevořezba, leptané, ručně proškrabávané zrcadlo, kolorování sádry a jedna z klapek má také podobu dřevěné mechanické loutky.

Z výtěžku aukce těchto jedinečných děl, která se letos uskuteční v neděli 1. června, každoročně financujeme filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. Nadační fond FILMTALENT Zlín tímto způsobem pomáhá mladým českým filmařům a od 1. března opět otevřel soutěž o finanční podporu audiovizuálních projektů, která je určena studentům a začínajícím tvůrcům. Tato naše iniciativa dlouhodobě přispívá ke vzniku nových českých filmů, které nás s vynikajícími výsledky reprezentují nejen doma, ale i v zahraničí.

Těší nás, že díky tomuto projektu máme možnost rozvíjet současnou tvorbu mladých filmařů,

uvedla Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu, a dodala:

V sobotu 8. března budeme s napětím sledovat udílení cen Český lev, kde se o nejvyšší české filmové ocenění utká hned pět námi podpořených filmů,

doplnila Markéta Pášmová.

Výstava filmových klapek bude v Praze k vidění v Národním Muzeu do 31. března 2025, a to denně v čase od 10 do 18 hodin. Expozice bude poté vystavena na dalších tradičních zastávkách: ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi, v Rodném domě Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích, v galerii Art Rubikon v Olomouci a v Galerii Vaňkovka v Brně. Poslední zastávkou bude zlínské Obchodní a zábavní centrum Zlaté jablko. Odtud se klapky přesunou do Kongresového centra Zlín, kde se v neděli 1. června uskuteční jejich dražba v rámci 65. ročníku našeho festivalu.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 3 123 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již přes 52 milionu korun. Stále nepřekonaný je úspěch klapky Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“ z roku 2008, kterou zájemce zakoupil za 199 tisíc korun. Po dobu trvání Salonu filmových klapek už bylo z výtěžku aukcí podpořeno více než 450 titulů mladých a začínajících tvůrců. Kompletní kolekce je k vidění na webu projektu, kde najdete přehled klapek ze všech dosavadních ročníků Salonu, informace o jednotlivých autorech a další zajímavosti.

   




Kam dál