30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
 • To je hustý, kámo
  To je hustý, kámo

  Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti
  Země: GER
  Rok: 2023
  Režie: Stefan Westerwelle
 • Svět podle Georgie
  Svět podle Georgie

  Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro dospívající
  Země: GBR
  Rok: 2023
  Režie: Charlotte Regan
 • Delegace
  Delegace

  Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro mládež
  Země: POL/ISR/GER
  Rok: 2023
  Režie: Asaf Saban
 • Krab
  Krab

  Zlatý střevíček za nejlepší krátký animovaný film pro děti
  Země: POL/FRA
  Rok: 2022
  Režie: Piotr Chmielewski
 • Láska s handicapem
  Láska s handicapem

  Zlínský pes – hlavní cena poroty za nejlepší studentský film
  Země: GER
  Rok: 2022
  Režie: Elena Weiss
 • Titina, psí polárnice
  Titina, psí polárnice

  Cena Karla Zemana - cena poroty za vizuální ztvárnění filmu v kategorii celovečerního filmu pro děti
  Země: NOR
  Rok: 2022
  Režie: Kajsa Næss
 • Tůňka
  Tůňka

  Cena Hermíny Týrlové za nejlepší krátký animovaný film pro děti do 6 let
  Země: SUI
  Rok: 2023
  Režie: Lena von Döhren, Eva Rustka
 • Nevyhasneme
  Nevyhasneme

  Cena Evropa – cena Evropské filmové asociace pro dětský film za nejlepší evropský dokumentární film pro mladé publikum
  Země: FRA/POL/UKR
  Rok: 2023
  Režie: Alisa Kovalenko
 • Junioři
  Junioři

  Cena ekumenické poroty za nejlepší celovečerní film pro dospívající a mládež
  Země: FRA
  Rok: 2022
  Režie: Hugo Thomas
 • Forever
  Forever

  Zlaté jablko – Cena města Zlína divácky nejúspěšnějšímu celovečernímu filmu pro děti, dospívající a mládež
  Země: SWE
  Rok: 2023
  Režie: Anders Hazelius

Nenechte si ujít

23. 2. 2024

Hledáme muzikanty! Aneb kdo neběží, hraje…

I letos chceme vytvořit skvělou atmosféru pro běžce i fandící diváky po trati našeho závodu. Vyzýváme proto amatérské hudebníky i kapely, aby se společně s námi pokusili 2. června ve Zlíně vytvořit hudební kulisu, jakou známe ze světových běžeckých klání.

22. 2. 2024

Přihlašujte své filmy na 64. Zlín Film Festival 2024!

Všichni filmoví tvůrci POZOR! Pro 64. ročníku festivalu stále hledáme celovečerní filmy pro děti a mládež, krátké animace pro děti, dokumentární filmy s tématikou mladých lidí a v neposlední řadě i krátké studentské filmy všech žánrů.

18. 2. 2024

Unikátní umělecká díla v podobě filmových klapek se pomalu scházejí ve Zlíně

V současné době jich Nadační fond FILMTALENT Zlín shromáždil od výtvarníků už téměř stovku, zbývající dvě desítky klapek v těchto dnech výtvarníci dokončují. Kompletní kolekce 125 děl 27. ročníku Salonu filmových klapek bude poprvé k vidění 5. března v Divadle Hybernia v Praze.

24. 1. 2024

Od 2. 2. zdražujeme startovné na festivalový půlmaraton

Máte v plánu zúčastnit se letošního 9. ročníku Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2024 a stále ještě nemáte registraci? Potom s nákupem příliš neotálejte! Už jen do 1. února totiž můžete pořídit startovné za ceny loňského ročníku.

16. 1. 2024

Filmy podpořené naším nadačním fondem bojují o Českého lva

Nominace na České lvy jsou známy a my budeme s napětím očekávat vyhlášení výsledků 9. března. O nejvyšší české filmové ocenění se totiž budou ucházet hned tři snímky, které finančně podpořil Nadační fond FILMTALENT ZLÍN.

15. 1. 2024

Přinášíme vám nové díly podcastu Filmová 174

Náš festival je místem, kde se můžete setkat se spoustou zajímavých lidí nejen z řad hostů, ale také realizačního týmu. Jednou z osobností, bez které by již řadu let nebyl festival festivalem, je asistentka celebrit Míla Řádová.

6. 11. 2023

Prezidenta našeho festivalu ocenili na spřáteleném festivalu v Tokiu

Japonský festival pro děti KINEKO slaví 30 let a naši zástupci u toho nemohli chybět. Na zahajovacím večeru náš festivalový prezident Čestmír Vančura obdržel Čestné ocenění festivalu Kineko.

2. 11. 2023

Otevřeli jsme registrace pro nadcházející ročník půlmaratonu!

Chcete se v příštím roce zúčastnit největšího běžeckého závodu ve Zlínském kraji? Tak právě pro vás je určena informace o otevření registračního systému! Přihlaste se do 9. ročníku Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2024. Odstartuje v neděli 2. června v 10:00 hodin a bude součástí doprovodného programu 64. Zlín Film Festivalu. Akci pořádáme společně s Běhy Zlín z.s.

26. 10. 2023

Daria Kashcheeva hostem našeho podcastu

Přinášíme vám další díl našeho podcastu Filmová 174, kde se věnujeme tématům souvisejícím s filmem. Tentokrát si moderátorka Petra Pifková pozvala k mikrofonu mladou režisérku Dariu Kashcheeva, jejíž úspěšný snímek Elektra jsme podpořili finančními prostředky z Nadačního fondu FILMTALENT Zlín.

BLOGert

BLOGert

Gert Hermans

Je šéfredaktorem dvou předních zpravodajských platforem pro dětský filmový průmysl: online časopisu ECFA Journal a ECFA Update. Podílel se na různých průzkumech a publikacích o dětském filmu a médiích a působil ve festivalových porotách a panelech v Belgii i v zahraničí. Gert Hermans pracuje pro společnost Jekino, která má v dětském filmu dlouholetou tradici.

20. 9. 2021

Rozhovor s porotou ECFA - „Podceňovaný a předražený“

Letošní festivalové poroty vám představujeme v sérii rozhovorů, které vznikly ve formátu více méně spontánních otázek. Stává se to třeba u jeptišek v klášteře, u členek dívčích kapel či spolubydlících z internátní školy - když spolu trávíte nějaký čas, dostaví se určitá symbióza. A je to patrné i tady. 

19. 9. 2021

Rozhovor s mezinárodní odbornou porotou pro dětskou kategorii: „Tenisky jsou lepší než vysoké podpatky“

Myslím, že mezinárodní odborná porota pro dětský film si dobře notuje nejen během festivalu, ale klidně by spolu mohli i zestárnout. Dokážu si bez problémů představit režisérku Johanne Helgeland (film HRANICE ODVAHY), režiséra Víta Karase a odbornici na prodej a distribuci Claudii-Rudolph Hartman, tedy dvě elegantní dámy a jednoho gentlemana, jak společně provozují malý krámek s knihami. Zákazníkům by podávali čaj v malých šálcích s květinovým potiskem.

18. 9. 2021

Rozhovor s mezinárodní odbornou porotou pro krátký animovaný film - „Mimořádně velký počet jezevců“

Letošní festivalové poroty vám představujeme v sérii rozhovorů ve formátu spíše spontánních otázek. Pokud by odpovědi mohly být kresbami, bylo by to ovšem pravděpodobně celé jednodušší, ale ono to musejí být slova. Celý tento rozhovor se tak stal snahou o vnesení řádu do chaosu. Představujeme tedy Barboru Příkaskou (Česká republika), Gézu M. Toth (Maďarsko) a Elizu Plocieniak-Alvarez (Polsko/Německo) - členky a člena „poroty pro animovaný film“.

12. 9. 2021

NEDĚLE 12. září: Magneťák na elektrickém skútru

Můj den začíná tímto krásným výjevem: k hotelu Moskva přichází malá dívka s kouzelnou hůlkou v ruce. Přistoupí k posuvným dveřím, mávne kouzelnou hůlkou a dveře se otevřou. Znovu vychází ze dveří, mávne ještě jednou, dveře se otevřou .... ta malá je na sebe tak pyšná. Umí přece kouzlit!

11. 9. 2021

SOBOTA 11.ZÁŘÍ: Otrava arašídů

Pro všechny hosty ubytované v hotelu Moskva mám otázku. Zajímalo by nás, jestli také máte ve svém pokoji zvláštní dekoraci z bílých oblázků? Ne všichni ji totiž mají (například já jsem byl tohoto privilegia zbaven) a důvěra hostů vůči oblázkům značně pokulhává! Proč tam jsou? To je oč tu běží, alespoň v konverzacích hostů a teorie o jejich účelu neberou konce. Ba právě naopak. Je to snad kvůli Feng Shui? Zakrývají oblázky nějaký monitorovací systém a tajně nahrávají všechno, co se děje v hotelovém pokoji? Moje zvědavost mi nedá spát, ale je těžké někomu zaklepat na dveře a říct: „Mohl bych se podívat na tu oblázkovou dekoraci u vás v pokoji?” Takový začátek konverzace asi není úplně nejlepším projevem důvěryhodnosti.

10. 9. 2021

PÁTEK 10. září: Vše, co potřebujete vědět o házení kravského lejna

Nikdy ve svých zápiscích nezmiňuji covid – bylo by to „nošení dříví do lesa“. Ale při rozhovorech na festivalu je to stokrát zmiňované téma. Možná si říkáte, o čem si budeme povídat, až tohle všechno skončí. Každý den přidá do diskuse nové prvky. Na německých festivalech je například nemožné žádat hosty o očkovací certifikát - patří to totiž do lékařského tajemství. Ve Zlíně je to jinak: “Říkáme jim, toto jsou naše pravidla a pokud je nemůžete akceptovat, pak nejezděte.” Všichni hosté, kteří se prokázali "bezinfekčností", nosí náramek. Kdysi dávno jste si při rozhovorech všímal, jestli ta druhá osoba nosí snubní prsten nebo ne. V dnešní době si kontrolujeme, jestli máme na ruce náramek. A když už mluvíme o snubních prstenech ... všimli jste si, že jeden z nejúžasnějších členů festivalového týmu teď asi týden nebo dva nosí také jeden snubák? Gratulace, princezno Lucie!

9. 9. 2021

ČTVRTEK 9. ZÁŘÍ: Pokoj s číslem úspěšného modelu letadla

Cestou z vídeňského letiště do Zlína sedím v autě s dalším hostem festivalu na jeho první cestě do České republiky a snažím se mu shrnout tuto zemi do jedné věty: "Každá vesnice má hrad (nebo kostel), v rádiu pořád hrají pop metal a na silnicích jsou neustálé uzavírky. O tři minuty později překračujeme hranici ... a projíždíme vesnicí ve stínu rozsáhlého hradu a z rádia se ozývá pop metal. A hádejte, co se děje na silnici?!

1. 1. 2021

ROK 2021

18. 9. 2020

Proč je SMEČKA důležitým filmem pro české publikum? Zeptali jsme se teenagerů i producentů

Město Zlín je sice symbolem jedné z nejsilnějších filmových tradic v zemi, ale v roli nezaměnitelné lokace v českém hraném filmu SMEČKA se objevuje poprvé. Zajímalo nás, co přesně tento film znamená pro místní mládež. Jaký je názor skutečné cílové skupiny a nakolik je tento film odrazem života dnešních českých teenagerů? Festival je ideální příležitostí k setkání se čtrnáctiletými žáky sportovní akademie a producenty filmu Juliettou Sichel a Janem Froňkem (ze společnosti 8Heads Productions).

Rozhovory

31. 5. 2023

Tereza Ramba: Ještě bych si ráda zahrála zlobivé princezny

Hvězdu na Chodníku slávy ve Zlíně letos odhalí také jedna z nejobsazovanějších hereček současnosti. Tereza Ramba. Po dvouleté pauze má nyní pořádně napilno. V rozhovoru, který poskytla organizátorům 63. Zlín Film Festu prozradí, v jakých rolích ji v nejbližší době uvidíme a kterou z tradičních pohádek má sama nejradši.

30. 5. 2023

Jan Cina: Rád bych si ještě zkusil roli opravdového prince

Hrát čerta má podle herce Jana Ciny snad jediné úskalí. Rohy. Nesmí vám upadnout.  Dětem je pak těžké vysvětlit, že jste si je do civilu zrovna odložili, jinak, že je fakt máte. Nasadí je tento talent  i ve Zlíně? Nechte se překvapit. Další hvězdu na chodníku slávy odhalí organizátoři 63. Zlín Film Festivalu právě jemu.

29. 5. 2023

Vendula Pizingerová: Když se řekne zlínský festival, vybavím si město plné dětí a krásné počasí

Charitativním partnerem festivalu je už od roku 2006 Nadace Kapka naděje, která také položila na zlínský Chodník slávy první hvězdu spojenou s významnými osobnostmi dětské kinematografie.

Patronkou chodníku slávy je od jeho počátku zakladatelka a prezidentka Kapky naděje Vendula Pizingerová, která letos na Chodníku slávy přivítá herečku Terezu Ramba a herce Jana Cinu.

28. 5. 2023

Antonie Formanová: Jsem nejspíš typ pro historická témata

Miloš Forman byl její dědeček. Sama k herectví přičichla ve třetí třídě a když si poprvé stoupla před kameru, byl z toho hned Český lev. Antonie Formanová, velká naděje české kinematografie a jedna z milých návštěv 63. ročníku Zlín Film Festivalu v rozhovoru o tom, čím podle sebe režiséry nejvíce láká.

27. 5. 2023

Vojtěch Vodochodský: Role Petra Sepéšiho byl můj kariérní zlom

Případ Roubal, seriál Zlatá labuť, Král Šumavy. Úspěšný mladý herec Vojtěch Vodochodský jde z role do role. Život mu však nejvíc změnila Iveta. Čím pro něj byla role Petra Sepéšiho tak náročná? O tom více v rozhovoru pro 63. ročník Zlín Film Festival, který si nová hvězda českého filmu nenechá ujít.

26. 5. 2023

Autor sochy Zlatého střevíčku Radim Hanke: Předlohou byla moje žena

Hlavní cenu festivalu sošku Zlatého střevíčku si každoročně odváží filmoví tvůrci do všech koutů světa, stejně tak jsou jí oceňováni významné osobnosti české filmové obce. Vytvořit podobu hlavní ceny festivalu dostal před 18 lety za úkol zlínský sochař Radim Hanke.

25. 5. 2023

Pavel Nový: Na prince měli licenci jiní herci

Pavel Nový patří k legendám českého filmu. Je známý z desítek filmových a televizních rolí. Už v 11 letech si ho v příbramské škole vybral režisér Václav Vorlíček do filmu Kuřata na cestách. Poté jeho herecká kariéra nabrala na obrátkách. Kromě jiného hrál ve filmech S tebou mě baví svět, Balada pro banditu, Fešák Hubert, Pěsti ve tmě, Snowboarďáci nebo Obsluhoval jsem anglického krále. Za hlavní roli ve filmu Bába z ledu dostal Českého lva. Letos si tato herecká legenda přijede do Zlína převzít Zlatý střevíček, ocenění za mimořádný přínos českému filmu, který mu udělí organizátoři 63. ročníku Zlín Film Festivalu.

24. 5. 2023

Zlata Adamovská: Při rolích královen si užívám majestát, kostýmy i paruky

Eliška v seriálu Sanitka, barová zpěvačka Eva Adamová v legendárních Případech pro pátera Knoxe, královna v pohádce Peklo s princeznou nebo čerstvá energická vdova ve filmu Ženy v běhu. To je Zlata Adamovská, oblíbená česká herečka, která si letos přijede do Zlína osobně převzít Cenu za mimořádný přínos českému filmu. Zlatý střevíček jí organizátoři festivalu udělí na závěrečném galavečeru 7. června 2023. Stane se tak spolu s Pavlem Novým již osmadvacátým držitelem tohoto čestného ocenění.

31. 5. 2022

Johannes Schmid o filmu PŘÍHODY MALÉHO FRANTIŠKA: „Sám na toulkách po okolí ...“

Devítiletý František je nejmenší ve třídě. Navíc ve vypjatých situacích jej často zradí jeho vlastní hlas a vyjde z něj jen pisklavý zvuk. Zažívá mnohá dobrodružství, která často vyžadují kreativní řešení každodenních problémů dospívání. Pro Františka i jeho dva nejlepší přátele – sebevědomou tvrdohlavou Gabi a zuřivě loajálního Eberharda - to je ovšem hračka.

Tipy na filmový program

Tipy na doprovodný program

Vybrané fotogalerie

17. 9. 2023

Proběhl 2. Zlínský filmový víkend

I tentokrát přilákala víkendová akce na Kudlov zájemce o historii zlínského filmu, fanoušky festivalových snímků i rodiče s dětmi, pro které byl připravený pestrý program. Větší děti nahlédly pod pokličku filmové tvorby, vyzkoušely si filmové triky i virtuální realitu. Menší děti zase obdivovaly loutkové postavičky v Kabinetu filmové historie nebo s nadšením sledovaly festivalové animáčky.

8. 6. 2023

Polovina filmových tvůrců přijela do Zlína z ciziny

Filmoví nadšenci si první červnový týden ve Zlíně užili hned dvojnásob. Bezmála padesátku filmů na 63. Zlín Film Festival totiž přijeli uvést samotní tvůrci. Setkat se mohli s estonskou, finskou, belgickou, francouzskou, dokonce kanadskou delegací. Všude tam už vědí, kde je pětasedmdesátitisícový Zlín.

8. 6. 2023

Stovka dobrovolníků Zlín Film Festivalu. Děkujeme!

Bez nich by to nešlo. Přestože stál za 63. Zlín Film Festivalem početný tým organizátorů, hladký průběh doprovodných akcí pomohla zajistit i stovka dobrovolníků. Závěrem mezinárodní přehlídky jim na společném setkání osobně poděkovalo vedení festivalu včetně prezidenta Čestmíra Vančury.

8. 6. 2023

Střípky z posledního dne festivalu. Kde všude to žilo?

I sedmý festivalový den bylo ve Zlíně pořádně rušno. Pozvání do Festival Café na náměstí Míru přijal manželský pár Zlata Adamovská a Petr Štěpánek a také herec Vladimír Kratina. Ve Zlatém jablku se fotilo a podepisovalo. Fanoušci si tam měli možnost poslední den odchytit Vojtěcha Vodochovského, Hanu Vagnerovou nebo Jana Révaie.

7. 6. 2023

Děkujeme festivalovým porotám!

O tom, které snímky si letos ze 63. Zlín Film Festivalu odvezly ocenění, rozhodovaly odborné filmové poroty. Mezi celkem 18 porotci zasedl například režisér Šimon Holý, animátorka Alexandra Májová, slovenský novinář Martin Kudláč, ale také herečky Hana Vagnerová a Jitka Schneiderová, která předsedala hlavní festivalové porotě.

7. 6. 2023

Slavnostním galavečerem se rozloučil 63. Zlín Film Festival

Posledních sedm dní se Zlín stal hlavním městem filmu pro děti a mládež. Už po třiašedesáté přivítal zástupce kinematografie z celého světa, kteří se svými celovečerními, animovanými i dokumentárními filmy soutěžili v šesti kategoriích. Na slavnostním galavečeru, který 7. června celý festival uzavřel, pak byly vyhlášeny vítězné filmy. Ceremoniál mohli sledovat nejen diváci v sále, ale i na obrazovkách ČT art.

 

7. 6. 2023

Pohádkový koberec na závěr. Hvězdy dětských filmů ve Zlíně

Korunní princ, Zlatovláska, O hloupé havířce, Princ Bajaja. Nespočítali bychom pohádky, ve kterých si kdy zahrál Petr Štěpánek nebo Zlata Adamovská. Poslední červený koberec 63. Zlín Film Festivalu patřil z velké části právě jim.

7. 6. 2023

Mediální gramotnost pokulhává, připomněla konference Děti bez hranic

Na mediální gramotnost, mediální východu a umělou inteligenci se dnes zaměřila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která připravila pro veřejnost poslední blok konference Děti bez hranic. Akce se konala v rámci Zlín Film Festialu už posedmé. A znovu sklidila velký ohlas.

6. 6. 2023

Fotografové před i za oponou. V tom tkví kouzlo momentek

Finišujeme. Nejstarší, největší a nejvýznamnější filmová přehlídka svého druhu na světě jde do finále. Fanoušci šílí, atmosféra graduje. Do festivalového dění šestého dne vás vtáhne naše fotogalerie.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.