1 — 7/6/2023
63. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
 • Gándhí a spol.
  Gándhí a spol.

  Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti
  Země: IND
  Rok: 2021
  Režie: Manish Saini
 • Nový život
  Nový život

  Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro dospívající
  Země: TUN
  Rok: 2021
  Režie: Anis Lassoued
 • Olga
  Olga

  Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro mládež
  Země: SUI/FRA/UKR
  Rok: 2021
  Režie: Elie Grappe
 • Zuza v zahradách
  Zuza v zahradách

  Zlatý střevíček za nejlepší krátký animovaný film pro děti
  Země: CZE
  Rok: 2021
  Režie: Lucie Sunková
 • Temná strana naděje
  Temná strana naděje

  Zlínský pes – hlavní cena poroty za nejlepší studentský film
  Země: GER
  Rok: 2022
  Režie: Zornitsa Dimitrova
 • Dračí princezna
  Dračí princezna

  Cena Karla Zemana - cena poroty za vizuální ztvárnění filmu v kategorii celovečerního filmu pro děti
  Země: FRA
  Rok: 2021
  Režie: Anthony Roux, Jean-Jacques Denis
 • Kapka vody
  Kapka vody

  Cena Hermíny Týrlové za nejlepší krátký animovaný film pro děti do 6 let
  Země: FRA
  Rok: 2021
  Režie: Anjun Zou, Melodie Leger Rimbert, Yu Liu, Kevin Hamimi
 • Gabi mezi osmým a třináctým rokem
  Gabi mezi osmým a třináctým rokem

  Cena Evropa – cena Evropské filmové asociace pro dětský film za nejlepší evropský dokumentární film pro mladé publikum
  Země: SWE/NOR/DNK
  Rok: 2021
  Režie: Engeli Brobert
 • Útěk domů
  Útěk domů

  Cena ekumenické poroty za nejlepší celovečerní film pro dospívající a mládež
  Země: USA
  Rok: 2022
  Režie: Jessica Hester, Derek Schweickart
 • Sny mých bratrů
  Sny mých bratrů

  Zlaté jablko – Cena města Zlína divácky nejúspěšnějšímu celovečernímu filmu pro děti, dospívající a mládež
  Země: CHI
  Rok: 2021
  Režie: Claudia Huaiquimilla

Nenechte si ujít

30. 3. 2023

KONCERT EWY FARNE OTEVŘE 63. ZLÍN FILM FESTIVAL

První akce doprovodného programu v Letňáku VIVA, na kterou se už teď můžete těšit! V rámci nadcházejícího ročníku Zlín Film Festivalu bude ve Zlíně koncertovat jedna z našich nejúspěšnějších zpěvaček a držitelka stříbrného Českého slavíka - Ewa Farna.

30. 3. 2023

STARTOVNÉ ZA NIŽŠÍ CENU PRODLOUŽENO AŽ DO NEDĚLE!

Šanci registrovat se na půlmaraton za nižší ceny nekončí posledním březnem. Přidali jsme vám ještě dva dny navíc!

30. 3. 2023

Jako první si klapky ve ŠKODA Muzeu prohlédly mladoboleslavské děti

Stovky dětí z osmi mateřských a základních škol si včera užily Kosmohrátky ve ŠKODA Muzeu v Mladé Boleslavi, které jsme pro ně připravili ve spolupráci s hlavním festivalovým partnerem ŠKODA Auto. Součástí dopoledne bylo také oficiální zahájení putovní výstavy 26. Salonu filmových klapek.

23. 3. 2023

Letošními Young Stars budou Antonie Formanová a Vojtěch Vodochodský

Jsou mladí, čeká je velká herecká kariéra a shodou okolností oba pocházejí ze slavných uměleckých rodin. Antonie Formanová a Vojtěch Vodochodský, dvojice českých Young Stars, s nimiž se budete mít možnost setkat například v kině, při sázení festivalového stromu, na červeném koberci nebo jen tak v ulicích festivalového Zlína.

21. 3. 2023

Pojďte s námi vytvořit atmosféru závodu!

Máte kapelu, jste amatérský hudebník nebo si jen tak rádi zahrajete pro radost? Potom hledáme právě vás! Během letošního ročníku festivalového půlmaratonu totiž plánujeme vytvořit hudební kulisu kolem tratě během hlavního závodu, který se uskuteční v neděli 4. června.  

21. 3. 2023

V rámci 63. ročníku můžete zhlédnout divadelní komedii "Mlčeti zlato"

Máme pro vás další perličku doprovodného programu Zlín Film Festivalu. V pátek 2. června od 19:00 hodin se v divadelní jeviště promění pódium Velkého sálu Kongresového centra Zlín. Ve francouzské komedii Mlčeti zlato se v hlavních rolích můžete těšit na naši moderátorskou dvojici Danu Morávkovou a Jana Čenského.

17. 3. 2023

Klapky zavítaly do Rodného domu Ferdinanda Porscheho

O dvou nadcházejících víkendech budou mít návštěvníci Rodného domu Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích nad Nisou možnost si prohlédnout kromě stálé expozice také výstavu 26. ročníku Salonu filmových klapek.

8. 3. 2023

Zahájili jsme Salon filmových klapek

Symbolickým klapnutím zahájili včera v podvečer výtvarníci Kateřina Miler a Kristián Kodet společně s mladým režisérem Martinem Kubou výstavu 26. ročníku Salonu filmových klapek. Slavnostní vernisáže se v Divadle Hybernia zúčastnila celá řada autorů, příznivců našeho festivalu a další významní hosté.

6. 3. 2023

Filmové klapky od zítřka ozdobí Divadlo Hybernia v Praze

Od úterního podvečera se foyer pražského Divadla Hybernia opět po roce promění v malou galerii. Představí se zde kompletní letošní kolekce 125 filmových klapek od předních českých výtvarníků v rámci 26. ročníku Salonu filmových klapek. Projekt spojující výtvarné a filmové umění pravidelně ze svého výtěžku podporuje snímky začínajících filmařů. Než ale budou klapky v květnu vydraženy na 63. Zlín Film Festivalu ve Zlíně, představí se na několika místech po celé České republice.

BLOGert

BLOGert

Gert Hermans

Je šéfredaktorem dvou předních zpravodajských platforem pro dětský filmový průmysl: online časopisu ECFA Journal a ECFA Update. Podílel se na různých průzkumech a publikacích o dětském filmu a médiích a působil ve festivalových porotách a panelech v Belgii i v zahraničí. Gert Hermans pracuje pro společnost Jekino, která má v dětském filmu dlouholetou tradici.

20. 9. 2021

Rozhovor s porotou ECFA - „Podceňovaný a předražený“

Letošní festivalové poroty vám představujeme v sérii rozhovorů, které vznikly ve formátu více méně spontánních otázek. Stává se to třeba u jeptišek v klášteře, u členek dívčích kapel či spolubydlících z internátní školy - když spolu trávíte nějaký čas, dostaví se určitá symbióza. A je to patrné i tady. 

19. 9. 2021

Rozhovor s mezinárodní odbornou porotou pro dětskou kategorii: „Tenisky jsou lepší než vysoké podpatky“

Myslím, že mezinárodní odborná porota pro dětský film si dobře notuje nejen během festivalu, ale klidně by spolu mohli i zestárnout. Dokážu si bez problémů představit režisérku Johanne Helgeland (film HRANICE ODVAHY), režiséra Víta Karase a odbornici na prodej a distribuci Claudii-Rudolph Hartman, tedy dvě elegantní dámy a jednoho gentlemana, jak společně provozují malý krámek s knihami. Zákazníkům by podávali čaj v malých šálcích s květinovým potiskem.

18. 9. 2021

Rozhovor s mezinárodní odbornou porotou pro krátký animovaný film - „Mimořádně velký počet jezevců“

Letošní festivalové poroty vám představujeme v sérii rozhovorů ve formátu spíše spontánních otázek. Pokud by odpovědi mohly být kresbami, bylo by to ovšem pravděpodobně celé jednodušší, ale ono to musejí být slova. Celý tento rozhovor se tak stal snahou o vnesení řádu do chaosu. Představujeme tedy Barboru Příkaskou (Česká republika), Gézu M. Toth (Maďarsko) a Elizu Plocieniak-Alvarez (Polsko/Německo) - členky a člena „poroty pro animovaný film“.

12. 9. 2021

NEDĚLE 12. září: Magneťák na elektrickém skútru

Můj den začíná tímto krásným výjevem: k hotelu Moskva přichází malá dívka s kouzelnou hůlkou v ruce. Přistoupí k posuvným dveřím, mávne kouzelnou hůlkou a dveře se otevřou. Znovu vychází ze dveří, mávne ještě jednou, dveře se otevřou .... ta malá je na sebe tak pyšná. Umí přece kouzlit!

11. 9. 2021

SOBOTA 11.ZÁŘÍ: Otrava arašídů

Pro všechny hosty ubytované v hotelu Moskva mám otázku. Zajímalo by nás, jestli také máte ve svém pokoji zvláštní dekoraci z bílých oblázků? Ne všichni ji totiž mají (například já jsem byl tohoto privilegia zbaven) a důvěra hostů vůči oblázkům značně pokulhává! Proč tam jsou? To je oč tu běží, alespoň v konverzacích hostů a teorie o jejich účelu neberou konce. Ba právě naopak. Je to snad kvůli Feng Shui? Zakrývají oblázky nějaký monitorovací systém a tajně nahrávají všechno, co se děje v hotelovém pokoji? Moje zvědavost mi nedá spát, ale je těžké někomu zaklepat na dveře a říct: „Mohl bych se podívat na tu oblázkovou dekoraci u vás v pokoji?” Takový začátek konverzace asi není úplně nejlepším projevem důvěryhodnosti.

10. 9. 2021

PÁTEK 10. září: Vše, co potřebujete vědět o házení kravského lejna

Nikdy ve svých zápiscích nezmiňuji covid – bylo by to „nošení dříví do lesa“. Ale při rozhovorech na festivalu je to stokrát zmiňované téma. Možná si říkáte, o čem si budeme povídat, až tohle všechno skončí. Každý den přidá do diskuse nové prvky. Na německých festivalech je například nemožné žádat hosty o očkovací certifikát - patří to totiž do lékařského tajemství. Ve Zlíně je to jinak: “Říkáme jim, toto jsou naše pravidla a pokud je nemůžete akceptovat, pak nejezděte.” Všichni hosté, kteří se prokázali "bezinfekčností", nosí náramek. Kdysi dávno jste si při rozhovorech všímal, jestli ta druhá osoba nosí snubní prsten nebo ne. V dnešní době si kontrolujeme, jestli máme na ruce náramek. A když už mluvíme o snubních prstenech ... všimli jste si, že jeden z nejúžasnějších členů festivalového týmu teď asi týden nebo dva nosí také jeden snubák? Gratulace, princezno Lucie!

9. 9. 2021

ČTVRTEK 9. ZÁŘÍ: Pokoj s číslem úspěšného modelu letadla

Cestou z vídeňského letiště do Zlína sedím v autě s dalším hostem festivalu na jeho první cestě do České republiky a snažím se mu shrnout tuto zemi do jedné věty: "Každá vesnice má hrad (nebo kostel), v rádiu pořád hrají pop metal a na silnicích jsou neustálé uzavírky. O tři minuty později překračujeme hranici ... a projíždíme vesnicí ve stínu rozsáhlého hradu a z rádia se ozývá pop metal. A hádejte, co se děje na silnici?!

1. 1. 2021

ROK 2021

18. 9. 2020

Proč je SMEČKA důležitým filmem pro české publikum? Zeptali jsme se teenagerů i producentů

Město Zlín je sice symbolem jedné z nejsilnějších filmových tradic v zemi, ale v roli nezaměnitelné lokace v českém hraném filmu SMEČKA se objevuje poprvé. Zajímalo nás, co přesně tento film znamená pro místní mládež. Jaký je názor skutečné cílové skupiny a nakolik je tento film odrazem života dnešních českých teenagerů? Festival je ideální příležitostí k setkání se čtrnáctiletými žáky sportovní akademie a producenty filmu Juliettou Sichel a Janem Froňkem (ze společnosti 8Heads Productions).

Rozhovory

31. 5. 2022

Johannes Schmid o filmu PŘÍHODY MALÉHO FRANTIŠKA: „Sám na toulkách po okolí ...“

Devítiletý František je nejmenší ve třídě. Navíc ve vypjatých situacích jej často zradí jeho vlastní hlas a vyjde z něj jen pisklavý zvuk. Zažívá mnohá dobrodružství, která často vyžadují kreativní řešení každodenních problémů dospívání. Pro Františka i jeho dva nejlepší přátele – sebevědomou tvrdohlavou Gabi a zuřivě loajálního Eberharda - to je ovšem hračka.

29. 5. 2022

Ham Tran o filmu MAJKA: “Vietnamské publikum sci-fi neoslovuje”

Život osmiletého Hunga, který již rok truchlí nad ztrátou své matky, má všechny odstíny ponurosti. Vztah s jeho otcem je napjatý, jeho nejlepší kamarád se mu stěhuje pryč, a navíc se je snaží vystěhovat z bytu jejich chamtivý pronajímatel. Když při sledování noční oblohy spatří padající hvězdu, která dopadne kamsi nedaleko od něj, vypraví se ji hledat. Namísto padlé hvězdy tam ale na něj čeká nové setkání ... S filmem MAJKA vás čeká průlet emocemi jako na horské dráze, od právě prožitých dramatických momentů až k veselé komedii a zase zpět, s extra bonusem pro všechny české diváky...

28. 5. 2022

Camiel Schouwenaar o filmu BIGMAN

Dylan a Youssef jsou dva nejlepší přátelé, pro které znamená fotbal všechno na světě. Dylan ale po nehodě skončí na invalidním vozíku, a s novou životní realitou se musí naučit žít. Jeho otec (a bývalý trenér v jedné osobě) má za to, že by měl své tělesné postižení přijmout a na fotbal zapomenout. Dylan je ale odhodlán znovu hrát. A co Youssef? Opustí jej nebo bude stát za Dylanem?

27. 5. 2022

Frederik Norgaard o filmu MŮJ BRATR ROBOT: „Chtěl jsem, aby měli lidé pocit, že na ně vřelá budoucnost čeká s otevřenou náručí“

Škola je pro dvanáctiletou Alberte učiněné martýrium, protože jí starý android Robbi dělá jen ostudu. Dokonalým narozeninovým dárkem - nejnovějším modelem humanoida - se ale všechno změní. Nový robot Konrad totiž nejen vypadá, ale taky se chová jako člověk, a Alberte si díky tomu, že má toho nejvyspělejšího robota ve škole, konečně užívá ve škole vysoké popularity. Dá se ale propojení Alberte a Konrada nazvat opravdovým přátelstvím?

24. 5. 2022

Miloš Škorpil: Milovníky běhu poznáte tak, že září

Miloš Škorpil je běžeckým pojmem a legendou. Tento známý ultramaratonec, který mimo jiné založil vlastní běžeckou školu, je držitelem vskutku úctyhodných sportovních výkonů. Třikrát oběhl Českou republiku, za tři dny uběhl vzdálenost z Prahy do Vídně, absolvoval Spartathlon, nedávno uběhl 411 kilometrů za šest dnů. V letošním roce se s touto běžeckou legendou mají možnost závodníci i návštěvníci setkat na Zlínském půlmaratonu, na jehož start se dokonce sám postaví. Trasu závodu absolvuje ve štafetovém týmu s výherci festivalové soutěže. 

24. 5. 2022

Karel Heřmánek: Stále čekám na svou roli prince

Fešák Hubert, pašerák v Krakonošovi a lyžnících nebo nezapomenutelný vládce pekla v pohádce S čerty nejsou žerty. To je Karel Heřmánek, oblíbený český herec, který si letos přijede do Zlína osobně převzít Cenu za mimořádný přínos českému filmu. Zlatý střevíček mu organizátoři festivalu udělí na závěrečném galavečeru 1. června 2022. Stane se tak spolu s Pavlem Zedníčkem již šestadvacátým držitelem tohoto čestného ocenění. 

22. 5. 2022

Jan Šťastný: Do Zlína se stále vracím jako domů

Herec Jan Šťastný se narodil ve Zlíně. A jako správný zlínský rodák se poprvé objevil samozřejmě před zlínskou kamerou. Bylo to v rodinném seriálu Jedno malé sídliště, který režíroval zlínský režisér Josef Pinkava. Později, jako středoškoláka, oslovil Jana Šťastného další zlínský režisér – Radim Cvrček – a obsadil ho do svých filmů Mezi námi kluky a Za humny je drak. A pak už to šlo ráz na ráz. Studium na DAMU, prkna Národního divadla, seriálové a filmové role, dabing. Na Zlín však Jan Šťastný nezapomněl. Pravidelně sem přijíždí za svou rodinou. A od letošního roku bude mít k návratu ještě o jeden důvod víc – jeho jméno spolu s herečkou Bárou Seidlovou ponesou nové hvězdy na Chodníku slávy před Velkým kinem, které budou odhaleny v rámci 62. ročníku Zlín Film Festivalu.

22. 5. 2022

Bára Seidlová: Moc ráda bych si ještě zahrála v pohádce

V rámci 62. ročníku Zlín Film Festivalu se na Chodníku slávy před zlínským Velkým kinem rozzáří dvě nové hvězdy. Z pocty se tentokrát budou radovat herec Jan Šťastný a herečka Barbora Seidlová, kteří své hvězdy během festivalu přijedou osobně odhalit.

22. 5. 2022

Pavel Zedníček: Zlín je nejkrásnější město, co znám

Pavel Zedníček patří k legendám českého divadla. Je známý z desítek filmových a televizních rolí. Ale málokdo ví, že se málem kdysi stal obuvníkem. Jeho dětství je totiž silně spjato se Zlínem, kde vyrůstal a studoval kožařskou školu. A na této škole učitelé objevili jeho nezaměnitelný herecký talent. A právě do Zlína, tam, kde jeho herecká dráha kdysi začala, si přijede letos převzít Zlatý střevíček, ocenění za mimořádný přínos českému filmu, který mu udělí organizátoři 62. ročníku Zlín Film Festivalu. 

 

Tipy na filmový program

Tipy na doprovodný program

Vybrané fotogalerie

30. 3. 2023

Jako první si klapky ve ŠKODA Muzeu prohlédly mladoboleslavské děti

Stovky dětí z osmi mateřských a základních škol si včera užily Kosmohrátky ve ŠKODA Muzeu v Mladé Boleslavi, které jsme pro ně připravili ve spolupráci s hlavním festivalovým partnerem ŠKODA Auto. Součástí dopoledne bylo také oficiální zahájení putovní výstavy 26. Salonu filmových klapek.

8. 3. 2023

Zahájili jsme Salon filmových klapek

Symbolickým klapnutím zahájili včera v podvečer výtvarníci Kateřina Miler a Kristián Kodet společně s mladým režisérem Martinem Kubou výstavu 26. ročníku Salonu filmových klapek. Slavnostní vernisáže se v Divadle Hybernia zúčastnila celá řada autorů, příznivců našeho festivalu a další významní hosté.

18. 11. 2022

Filmový víkend se vydařil

Máme za sebou 1. Zlínský filmový víkend a děkujeme všem návštěvníkům i filmovým fanouškům, že si našli cestu na Filmové ateliéry a vyjeli za námi na kopec.

3. 6. 2022

Celý festivalový tým se loučí s 62. ročníkem

Festivalový tým se skládá z mnoha nadšenců, kteří se rok co rok potkávají, zažívají adrenalinové chvilky a hlavně se snaží vytvořit pro vás další nezapomenutelný ročník. Ten dva a šedesátý je již minulostí, avšak v roce 2023 se opět všichni společně setkáme. Už teď se těšíme na vás i na atmosféru doprovázející festivalové dění.

Podívejte se, kolik členů se nám podařilo vyfotit a určitě to zdaleka nejsou všichni. Tak na viděnou za rok!

2. 6. 2022

Poslední klapka 62. ročníku. Děkujeme všem jeho protagonistům!

Závěrečným galavečerem a následnou party jsme se rozloučili s dalším ročníkem festivalu. Přejeme všem našim hostům, divákům, návštěvníkům i podporovatelům, abychom se opět za rok setkali a oslavili svátek dětského filmu ve Zlíně. Budeme se na vás za rok těšit!

2. 6. 2022

Na slavnostním galavečeru byly vyhlášeny nejlepší filmy 62. ročníku

Pro nás byli skvělí všichni filmový tvůrci, vyhrát v jednotlivých kategoriích však mohl vždy jen jeden, podívejte se na ty nejlepší.

2. 6. 2022

Závěrečný festivalový den očima našich fotografů

Závěrečný den 62. ročníku byl stejně jako celý festival nabitý hvězdnými okamžiky. Podívejte se, jak jej zachytily objektivy našich vytrvalých fotografů. Děkujeme!

1. 6. 2022

Malí diváci si v kinosálech užívají spoustu zábavy

Kina ve Zlatém Jablku jsou napěchována emocemi našich malých filmových příznivců. Společně s delegacemi k jednotlivým snímkům zažívají na našem festivalu neopakovatelné momenty. Podívejte se v naší galerii, jak jsme v kinosálech prožili předposlední den.

1. 6. 2022

Po červeném koberci se šestý den prošla Petra Nesvačilová i Vendula Pizingerová

Šestý den přinesl kromě spousty skvělých filmů a odhalování nových hvězd na Chodníku slávy také poslední červený koberec. Nebyl ale o nic méně zářivý, právě naopak!

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.