30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
11. 10. 2023

Postavičky z večerníčků se vrátily z nemocnice na filmové ateliéry

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně ukrývala ve svých prostorách vzácný poklad! Našly se vitríny s loutkami z večerníčků, které vznikaly v 70. a 80. letech na filmových ateliérech. Nyní budou k vidění v našem Kabinetu filmové historie společně s dalšími artefakty mapujícími historii zlínského filmu.

Celkem devět vitrín se objevilo při stěhování Hematologicko-transfuzního oddělení do nových prostor.

„Vitríny kdysi zdobily zdi našeho oddělení. Po různých přesunech a rekonstrukcích pak zůstaly zapomenuté ve skladu, kde jsme je znovu objevili,“

uvedla MUDr. Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení KNTB s tím, že vitríny se na oddělení objevily v 90. letech za primáře MUDr. Josefa Janči, který vše následně potvrdil.

„Je to tak, tehdy se u nás na oddělení léčil významný zlínský scénograf a režisér Zdeněk Rozkopal. Z vděčnosti a s díky za léčbu pak oddělení daroval vitríny s loutkami.“

Devět vitrín zdobí postavičky Jána Dudeška (režisér a výtvarník, výrazný tvůrce tehdejšího gottwaldovského studia animovaného filmu, natočil na 80 krátkých filmů) a Ludvíka Kadlečka (režisér a výtvarník v gottwaldovském studiu, tvořil pro sebe i pro Hermínu Týrlovou, natočil cca 100 krátkých filmů). Jsou z jejich autorských večerníčků, konkrétně z pohádek Meduška, Čin-Čin, Danka a Janka, Zimní pohádky, Pohádky staré vrány (vše Ján Dudešek), a Příhody vrabčáků Žmurka a Frnka (Ludvík Kadleček).

„Objevení něčeho, co souvisí se zlínským animovaným filmem, zrovna v nemocnici, pro nás bylo velkým překvapením, samozřejmě příjemným. Postavičky budou muset projít renovací, rádi bychom je potom umístili do Kabinetu filmové historie, což je stálá expozice ve 32. budově zlínských filmových ateliérů ve Zlíně-Kudlově. Obohatí sbírku řady originálních artefaktů, které hrály významnou roli v tvorbě i v životě zlínských filmařů,“

řekl Čestmír Vančura, prezident Zlín Film Festivalu a zakladatel Kabinetu filmové historie. Dodal také, že příští rok uplyne 100 let od narození zmíněného Zdeňka Rozkopala a v plánu je proto, ve spolupráci s jeho rodinou, příprava samostatné výstavy o tomto výrazném tvůrci animovaného filmu. Ta se uskuteční v rámci 64. Zlín Film Festivalu v Galerii Václava Chada na zlínském zámku.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.