30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
17. 5. 2023

Zlaté jablko se už převléklo do festivalových barev

Od dnešního dne můžete ve Zlatém jablku zhlédnout první zlínskou "vlaštovku", která je předzvěstí blížícího se festivalu. Připravili jsme pro vás celou kolekci 126 umělecky ztvárněných klapek od předních českých výtvarníků, výstavu fotografií vzpomínající na režiséra Jiřího Menzela. Zavzpomínat můžete také na animovanou tvorbu, která vznikla v ateliérech na Kudlově a samozřejmě nechybí ani oblíbení kutilové Pat a Mat nebo scény z filmů.

Obchodní a zábavní centrum Zlaté jablko patří mezi místa, která jsou s programem Zlín Film Festivalu neodmyslitelně spojená. Kromě filmových projekcí, které se odehrávají ve zdejším multikině, se zde můžete každý festivalový den setkat s filmovými hvězdami při autogramiádách i při dalších akcích.

Velkou pozornost každý rok budí výstava Salonu filmových klapek. Obyčejné dřevěné klapky opět povýšili na umělecká díla takoví autoři jako Kateřina Miler, Kristian Kodet, Michal Škapa nebo Josef Velčovský. Každoročně se mezi výtvarníky objevují i nová jména. Letos se tak poprvé do tvorby klapek zapojila například animátorka a ilustrátorka Eliška Podzimková nebo tři zlínští rodáci – malířka Athena Aks, sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková a Vlastimil Elšík. Klapky budou ve Zlatém jablku k vidění do 29. května. Poté se přesunou do Kongresového centra, kde se 4. června uskuteční jejich dražba. Z výtěžku jsou pak tradičně podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců.

Druhá výstava dá formou fotografií vzpomenout na režiséra, scenáristu, herce a pedagoga Jiřího Menzela, který by letos oslavil 85. narozeniny. Jiří Menzel byl pravidelným návštěvníkem zlínského filmového festivalu a rád se na něj vracel.

Věhlasnou zlínskou animovanou tvorbu představí třetí výstava „Střípky z kudlovských animací“, vždyť animovaná tvorba je jedním z hlavních témat letošního festivalu. V ateliérech na Kudlově vznikla a vzniká řada animovaných filmů. Návštěvníci si mohou připomenout třeba scénu z filmu Král Lávra od Karla Zemana, vyfotit se s postavičkami nešikovných kutilů Pata a Mata, prohlédnout si projektor, se kterým pracovala legendární tvůrkyně Hermína Týrlová, i další artefakty z filmů, které byly vytvořeny ve Zlíně.

Tyto výstavy můžete ve Zlatém jablku vidět až do posledního dne festivalu, do středy 7. června. Těšíme se na vaši návštěvu!

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.