1 — 7/6/2023
63. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
22. 2. 2023

Příležitost malým filmovým tvůrcům nabídne Technologická agentura ČR na Zlín Film Festivalu

Technologická agentura ČR (TA ČR) již počtvrté vyhlašuje společně se Zlín Film Festivalem nominace na Filmovou cenu TA ČR „Za popularizaci vědy mezi mládeží”. Soutěž je určená pro žáky základních škol. Zájemci mohou své krátké snímky (do 5 min) na téma „Jsem vědec a mohu vytvořit nový svět aneb Jak si představuji budoucí život ve městě, který je založený na nových vynálezech” posílat až do 1. 5. 2023.

Pro letošní rok je soutěžní téma Filmové ceny TA ČR zaměřené přímo na děti a jejich pohled na vědu.

„Po třech letech, kdy témata Filmové ceny TA ČR reflektovala pandemické okolnosti, se letos poprvé můžeme vrátit k původní myšlence, kdy děti samy tvoří filmy. Hledáme mladé autory, žáky základních škol, kteří natočí krátký film přibližující ostatním (nejen dětem) svět vědy. Ve snímku by soutěžící měli ztvárnit letošní téma, tedy svou představu o tom, jak bude vypadat život ve městech budoucnosti, který je založen na nových vynálezech. Sám se na jejich výtvory velmi těším,”

uvedl předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Udílení této ceny je již tradičně součástí zahájení Zlín Film Festivalu.

„Máme velkou radost, že tento unikátní projekt podporuje kreativitu dětí a současně také spojuje filmovou tvorbu s vědou. A je nám ctí, že festival vytváří prostor pro prezentaci jejich skvělých filmových počinů,”

doplnil prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Fantazii se meze nekladou. Žáci mohou vytvořit hraný, animovaný nebo kombinovaný (hraný s prvky animací) film se stopáží do pěti minut. Nominovat snímky do soutěže může autor (žák ZŠ) nebo kdokoliv, kdo ví o nějakém zajímavém krátkém filmu popularizujícím vědu dětem prostřednictvím tohoto formuláře. Datum uzávěrky je 1. 5. 2023.

Soutěžní snímek musí být zaslán v požadovaném formátu a splňovat tyto technické parametry:

Kontejnery: MPEG, MP4, AVI, MOV

Video formáty (kodeky): MPEG-2, MPEG-4, H.264, AVCHD

Minimální rozlišení videa: SD (720 x 576)

Maximální rozlišení videa: FullHD (1920 x 1080)

Audio kodeky: PCM, AC3, MP2, MP3

Barevná norma: PAL

Doporučená snímková frekvence: 25 fps

Vyhlášení vítězů, které vybere odborná porota, proběhne v rámci 63. Zlín Film Festivalu v červnu 2023. Všechny přihlášené snímky budou uvedeny v rámci speciálního eventu na 63. Zlín Film Festivalu.

Filmovou cenu za popularizaci vědy mezi mládeží uděluje TA ČR společně se Zlín Film Festivalem od roku 2020. Smyslem ocenění není pouze popularizace výzkumu a inovací mezi mladou generací, ale také uctění památky významných osobností, které položily populárně vědeckému filmu stavební kameny.

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.