30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
1. 6. 2022

Ocenili jsme vítězné filmy letošního ročníku

Slavnostní galavečer uzavřel 62. ročník Zlín Film Festivalu. Vyhlášení oceněných filmů jste mohli sledovat v přímém přenosu na ČT art. Zlatý střevíček si odnesl indický film Gándhí a spol., tuniský snímek Nový život, francouzsko-švýcarsko-ukrajinský film Olga a český animovaný film Zuza v zahradách.

 „Mile nás překvapil zájem porotců i diváků o filmy z exotických zemí, jako je Indie, Chile nebo Tunisko. Není také překvapením, že si několik cen odnáší francouzsko-švýcarsko-ukrajinský film Olga, který se dotýká současné geopolitické situace. Jeho kvality ocenila odborná porota, v jejím hodnocení se odrazil i zájem diváků. Snímek kromě zmíněného Zlatého střevíčku a ceny mládežnické poroty zároveň získal diváckou Cenu Patrona dětí, která je novinkou letošního ročníku festivalu,“ uvedla Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu. Uspěla i francouzská Dračí princezna, která si odváží Cenu Karla Zemana i ocenění od dětské poroty.

Dvě české herecké osobnosti jsme ocenili Zlatým střevíčkem za přínos kinematografii pro děti a mládež. Úvodní večer festivalu si jej z rukou prezidenta Zlín Film Festivalu Čestmíra Vančury převzal herec, bavič a moderátor Pavel Zedníček. Na závěrečném galavečeru pak cenu získal herec Karel Heřmánek.

Do čela poroty, která hodnotila soutěž celovečerních filmů pro děti, zasedla letos herečka Jitka Čvančarová. Své dvě hvězdy na Chodníku slávy před Velkým kinem v tomto roce odhalili herci Barbora Seidlová a Jan Šťastný. Kromě nich zavítaly do Zlína i další osobnosti ze světa filmu, mnohé z nich uvedly své snímky v kinech. Delegace doprovodily například filmy Cesta do Tvojzemí, Stezka odvahy, Můj bratr robot, Bigman nebo Zakletá jeskyně. Letošní Young Star Jan Nedbal přijel s filmem Zpráva a Brigita Cmuntová se snímkem Město na řece. Celkem osm filmů jsme uvedli ve světové premiéře nebo distribuční předpremiéře.

Festival se letos setkal s velkým zájmem diváků, a to jak filmových profesionálů a dalších akreditovaných hostů, tak i z řad veřejnosti. Akreditováno bylo celkem 2 264 lidí. Zvýšený zájem jsme zaznamenali také ze strany škol.

Rekordního výsledku dosáhla dražba 25. Salonu filmových klapek. Všech 123 z nich našlo své majitele a celkový výnos činil 3 572 000 Kč. Z výtěžku podpoří Nadační fond FILMTALENT Zlín 30 projektů mladých filmařů.

Letošní Zlín Film Festival končí, do úplného závěru se ale dostane až koncem června. Nejprve se s vybranými filmovými projekcemi představí od 9. do 12. června v rámci Mikulovských ozvěn, nově poté bude ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka v Praze promítnuto od 25. do 26. června speciální pásmo animovaných filmů pro nejmenší děti pod názvem Animáky u Spejblů. 63. ročník Zlín Film Festivalu plánují organizátoři na termín od 1. do 7. června 2023.

Podrobné informace a kompletní výsledkovou listinu naleznete v sekci pro tisk.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.