26/5 — 1/6/2022
62. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
16. 5. 2022

FILMY PRO DĚTI: Ve jménu odvahy a dobrodružství

Hlavním pilířem Zlín Film Festivalu je soutěž filmů pro děti. Deset celovečerních filmů z různých koutů světa se utká o Zlatý střevíček. Bude mezi nimi řada světových premiér! Tedy filmů, které budou právě ve Zlíně uvedeny vůbec poprvé a započnou zde svou distribuční pouť po kinech.

Těšit se můžete na slovensko-česko belgický animovaný film Cesta do Tvojzemí (Journey to Yourland, 2022), o dobrodružství dvou dětí v dechberoucím fantazy světě Tvojzemí. 

Perličkou je vietnamský snímek Majka (Maika, 2022), jehož tvůrci se inspirovali dětským seriálem ze zlínského filmového studia Spadla z oblakov (1978), který byl na počátku 90. let ve Vietnamu velmi populární. 

Do svěží, vtipné a hřejivé atmosféry jadranského pobřeží se budete moci ponořit v rodinném filmu Léto, kdy jsem se naučila létat (How I Learned to Fly, 2022), zákoutí Vídně pak můžete prozkoumat v půvabném filmu Příhody malého Františka (Tales of Franz, 2022). Shodou okolností oba snímky vznikly na motivy knih úspěšných spisovatelek – Jasminky Petrović ze Srbska a Christine Nöstlingerové z Rakouska.

Do budoucnosti se budete moci vydat ve zbrusu novém dánském filmu Můj bratr robot (My Robot Brother, 2022), který zajisté potěší všechny děti, které fandí sci-fi. Naopak do minulosti vás pozve německý snímek Stezka odvahy (The Path, 2022), který uchvátí horskou přírodou a dobrodružstvím dvou dětí za druhé světové války.

Opravdovou exotiku zažijete v íránském snímku Krabí ostrov (Singo, 2022) o odvážné dívce, která se navzdory tradici neohroženě postaví za záchranu své rodiny. Vůni exotiky nasajete i v indickém filmu Gándhí a spol. (Gandhi & Co., 2021) o dvou kamarádech, kteří se vtipným a osobitým způsobem snaží naplnit Gándhího slova: „Jemným způsobem lze otřást světem.“

Soutěžní kolekci uzavírá dvojice francouzských animovaných filmů Princezna rebelka (Pil´s Adventure, 2021) a Dračí princezna (Dragon Princess, 2021), které byť jsou odlišně výtvarně ztvárněny, oba sází na odvahu hlavních hrdinek.

 

Krabí ostrov, režie Alireza Mohammadi, Írán, 2022

Od prvních záběrů je jasné, že hlavní hrdinka Shafa není jen tak ledajaká dívka. Jezdí závody na motocyklech, zastává se slabších kamarádů a zachraňuje zvířata před nebezpečím. Shafa žije s tatínkem a dvěma sourozenci na ostrově Singo, kde panují přísná pravidla rybářské komunity. Té vládne místní boháč, který si myslí, že za peníze si koupí všechny a všechno. Jednoho dne se podaří Shafině otci ulovit velmi vzácné kraby ostorepovité, za jejichž krev se platí velké peníze. Zisk z jejich prodeje má být rozdělen mezi všechny obyvatele ostrova. Shafě se však krabů zželí a v noci je pustí zpět do moře. Vina a zloba rybářů padá na jejího otce a celá rodina musí čelit nepříjemným následkům. Odvážná dívka se však nehodlá smířit s osudem vyvrhelů, který jim připravili místní lidé. Rozhodne se vydat na nedaleký ostrov, kde podle všeho vzácní krabi žijí, a zachránit tak své nejbližší od blížící se pohromy.

 

Gándhí a spol., režie Manish Saini, Indie, 2021

Mintoo a Mitra jsou jedenáctiletí chlapci, které spojují hned dvě věci: tendence dělat neplechu a přátelství s Bharatem Bhaimem, který je věrným ztělesněním odkazu Gándhího. Když Mintoo prohlásí Gándhího za svůj vzor, začne se záhy jako Gándhí také chovat. Jeho opravdové hodnoty jsou mu však na hony vzdálené. Klame tělem a sbírá u toho plusové body, netuší však, že jej jeho chování přivádí do značných potíží. Bharatu Bhaimovi nezbývá, než dát bezcharakterním chlapcům cennou lekci čestnosti a harmonie. Výzvy se nebojí, a když se věci dávají do pohybu, v uších mu zní Gándhího slova: „Jemným způsobem lze otřást světem.“

 

Dračí princezna, režie Anthony Roux, Jean-Jacques Denis, Francie, 2021

Byl jednou jeden drak, který žil v jeskyni plné zlata. Ta jeskyně byla dobře ukrytá před lidmi, které mocný drak z hloubi duše nenáviděl. Jeho bohatství mu bylo radostí a potěšením. Neměl ho ale s kým sdílet. Proto se vydal za čarodějnicí s prosbou o pomoc. Rád by měl potomky. Čarodějnice mu ráda pomůže, ale má podmínku: Až draka přepadne zloba a hněv, přijde si čarodějnice pro druhou věc, kterou on nejvíce miluje. Drak se zdánlivě hloupou podmínkou souhlasí a z vajec se vyklubou tři dračí potomci. Jeden z nich vypadá jako lidská holčička. Drak jí dá jméno Štětinka. Dívčinka vyrůstá vedle svých dračích sourozenců a těší se lásce svého dračího otce, kterého bezpodmínečně miluje. Když holčička jednou v lese zachrání život princezně ze zámku, drak se na ni rozzuří a v tu chvíli přichází čarodějnice. Štětinka se tak dozvídá, že právě ona je tou druhou věcí, kterou drak miluje nejvíc, a rozhodne se otce opustit. Vydává se do světa lidí, kde poznává nejen zlobu a zášť, ale i přátelství a solidaritu.

 

 

 

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.