26/5 — 1/6/2022
62. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
9. 5. 2022

FILMY PRO DOSPÍVAJÍCÍ: Naděje nových dní

Mezinárodní soutěž celovečerních filmů pro dospívající od 11 let představí opět šest snímků z celého světa. Jejich hrdinové musí čelit smutku v rodině, válečným hrozbám, pokrytectví svého okolí, ztrátám či finančním potížím. Vedle toho prožívají první lásky, bezpodmínečná přátelství a nové životní naděje.

Jedinou animací v této soutěži je koprodukční snímek Kde je Anne Franková (2021), která se řadí po bok dalších adaptací nesmírně zajímavého a světově známého příběhu mladé židovky Anny a její rodiny. Tentokrát autoři přidali paralelní příběh Kity, imaginární kamarádky Anny. Kity se ocitá v současném Amsterdamu a s pomocí mladíka Petra pátrá po osudech Anny. Pro mladé diváky se tak otevírá nový pohled na holokaust. Režisérem filmu je izraelský režisér Ari Folman známý animovaným dokumentem Valčík s Bakšírem (2008). Snímek Kde je Anne Franková se zúčastnil filmového festivalu v Cannes a ve Zlíně bude mít svou distribuční předpremiéru.

Kniha jako inspirace posloužila rovněž autorům dalšího kandidáta na Zlatý střevíček za nejlepší film pro dospívající. Jedná se o román Comedy Queen švédské autorky Jenny Jägerfeldové, který filmově zadaptovala režisérka Sanna Lenkenová. Její předcházející film Moje malá sestra (2015) soutěžil v mládežnické sekci na 55. Zlín Film Festivalu. Emotivní příběh třináctileté Sashy, která i přes svůj nezměrný smutek po smrti maminky dělá vše proto, aby svého otce opět rozesmála. Třeba se stala i stand-up komičkou. Film byl součástí hlavní soutěže na letošním berlínském Generation.

Třetí nezdolnou hrdinkou této soutěžní přehlídky je výtvarně nadaná dívka Naima, která se svou rodinou patří k chudší části obyvatelstva Bangladéše. Poté, co její otec, řidič rikšy, vážně onemocní, musí Naima převzít roli chlebodárce. Vydává se tak do velkoměstské džungle hlavního města Dháky, aby tam v přestrojení za chlapce vydělala peníze na léky pro svého otce. Naima, dívka s rikšou (2021) je příběhem o naději, odvaze a rodinné lásce a byl natočen podle světově známého románu Mitali Perkinsové.

Nástrahám dospívání, tentokrát milostným, musí čelit třináctiletým Bharat, který žije v bytovém komplexu na konzervativním předměstí Bombaje. Co způsobí příjezd krásné mladé nájemnice Meery, který naruší přirozený řád místních obyvatel a pubertální život hlavního hrdiny Bharata? Indickoamerický snímek Dívka od vedle (2021) připomínající legendární italskou Malenu natočil režisér Sushrut Jain a odborníci na bollywoodský film mohou v roli Meery poznat slavnou herečku Shamitu Shettyovou.

Velkým překvapením této přehlídky je tuniský film Nový život (2021) režiséra a producenta Anise Lassoueda. Jedná se totiž o první tuniský snímek, který se účastní zlínské hlavní filmové soutěže. Nový život je silným příběhem dvanáctiletého Gadeha, jehož chudá rodina dostává druhou šanci u štědré bohaté rodiny. Pohodu a radost začínají však narušovat náznaky tajemství, které s sebou nese Gadehova matka.

Světovou premiéru bude mít na 62. Zlín Film Festivalu nizozemský snímek Bigman režiséra Camiela Schouwenaara, který ve Zlíně soutěžil v roce 2020 se svou krátkou animací Rande naslepo (2019). I v tomto příběhu musí hlavní hrdina překonat překážky, které jej přivedou na cestu poznání nejen sama sebe, ale i svých nejbližších. Nadějný fotbalista Dylan se po dopravní nehodě odmítá smířit s faktem, že už nikdy hrát fotbal nebude. Jeho láska k tomuto sportu je silná, ale láska ke své rodině a přátelům je silnější.   

Tipy dramaturgů:

Comedy Queen, režie: Sanna Lenken, Švédsko, 2022

Příběh třináctileté Sashy, která i přes svůj nezměrný smutek odmítá plakat. Rozhodne se stát stand-up komičkou. Nejvíce si přeje, aby se všichni zase smáli – a zejména její otec.

 

Dívka od vedle, režie: Sushrut Jain, Indie, USA, 2021

Třináctiletý Bharat se snaží vyrovnat s nástrahami dospívání na konzervativním předměstí Bombaje. Do jeho sousedství se nastěhuje Meera – krásná moderní žena z velkoměsta – a okamžitě vzbudí rozruch. Bharat je jí naprosto uhranut a doufá v oboustranné, i když neobvyklé přátelství. Do cesty mu však vstoupí Meerino temné tajemství z minulosti a Bharat stojí před dilematem: Je Meera ženou nevalné pověsti, tak jak to o ní všichni říkají, nebo je to chytrý a citlivý člověk, jakého zná on?

 

Nový život, režie: Anis Lassoued, Tunisko, 2021

Život dvanáctiletého Gadehy ztrácí kvůli chybějícímu otci barvu i chuť. Díky zvratu, který si pro něj osud připravil, však Gadeha dostává šanci na druhý a mnohem barevnější život. Nic ale není zadarmo.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.