26/5 — 1/6/2022
62. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
2. 5. 2022

FILMY PRO MLÁDEŽ: Džungle mladých duší

Již druhým rokem se mládežnická sekce rozděluje do dvou jednotlivých soutěží – pro dospívající od 11 let a pro mládež od 15 let. Letošní výběr pro ty starší představí paletu silných příběhů, emocí a postav mladých lidí, které nacházíme uprostřed konfliktů ovlivňujících jejich další osudy či životní směřování.

Začněme evropskými představiteli. Filmem nabitým emocemi, barvami a silnými scénami je švýcarský zástupce Džungle duší (Soul of a Beast) režiséra a scénáristy Lorenze Merze, který mimo jiné získal cenu Ekumenické poroty na festivalu v Locarnu. Obyčejný příběh dospívajícího otce Gabriela, který se nečekaně zamiluje do přítelkyně svého nejlepšího kamaráda se stejně jako jeho duše transformuje do halucinogenní odyseji s téměř hororovými prvky.

V koprodukci Francie, Švýcarska a Ukrajiny vznikl film Olga režiséra Elieho Grappea. Vrací nás zpět do roku 2013, kdy na Ukrajině vypukla série masových demonstrací proti tehdejšímu prezidentovi Janukovyčovi nazvaná Euromajdan. Na příběhu úspěšné gymnastky Olgy, která je donucena uprchnout do bezpečného Švýcarska, tvůrci ukazují, jak nelehké je pro naši mysl a srdce opustit svou zemi v těch nejtěžších chvílích. Sportovní autenticitu režisér posílil obsazením ukrajinské reprezentantky Anastasie Budiaškinové.

Do Jižní Ameriky zamíříme v soutěži hned dvakrát. Chilská režisérka Claudia Huaiquimilla se do Zlína vrací se svým dalším filmem Sny mých bratrů (My Brothers Dream Awake). V roce 2017 se zlínskému publiku představila debutem Ve špatné společnosti (Bad Influence), jehož hlavního představitele Andrewa Bargsteda obsadila znovu i v novém snímku. Dva bratři, jedno nápravné zařízení v Chile a nespočet snů místních chovanců. Tragická událost z ústavu v Puerto Montt inspirovala Claudiu Huaiquimillovou k napsání scénáře o ztracené dospívající generaci v pokřiveném chilském sociálním systému.

Argentinský kandidát na vítěze letošní mládežnické soutěže se jmenuje Doznání (Sublime) režiséra Mariana Biasina, který se úspěšně probojoval i na letošní berlínské Generation. Láska ke svému nejlepšímu příteli a láska k hudbě se stávají hlavními tématy zajímavého debutu o šestnáctiletém Manuovi, baskytaristovi garážové kapely. Působivá kamera, skvělý soundtrack a svěží výkony mladých herců dělají z této teenage romance nepřehlédnutelný film této soutěže.

„Utéct z domova je snadné, ale zůstat a čelit skutečnosti, to chce odvahu,“ dozvídá se hlavní hrdinka filmu Útěk domů (Coast), šestnáctiletá Abby, která žije obyčejný život teenagerky z přístavního maloměsta. Její touha odsud odejít a věnovat se své pěvecké vášni je posílena příjezdem punkové kapely. Dvojice režisérů Jessica Hester a Derek Schweickart představí film o první lásce, rodičovství, přátelství, sounáležitosti, kořenech a lásce k tomu, co máte v tuto chvíli, v tento moment.

Asijský kontinent zastoupí indický film Chyba lásky (Scoundrels) režiséra Adityi Sarpotdara o třech nerozlučných kamarádech, jejichž bezstarostný život střídají události, které ovlivní nejen jejich osudy. Indické filmy jsou obvykle plné písní a ani tento není výjimkou. Hudba je kořením tohoto coming-of-age snímku, do kterého režisér obsadil neherce, členy místní Koli komunity.

 

Tipy dramaturgů:

Olga, režie Elie Grappe, Francie, Švýcarsko, Ukrajina, 2021

Olga je talentovaná ukrajinská gymnastka, která musí v patnácti letech řešit složitou životní situaci. Píše se rok 2013 a na Ukrajině vládne Ruskem podporovaný prezident Janukovyč. Poměry mají daleko ke svobodným a Olžina matka jakožto novinářka čelí šikaně a útokům. Když se situace vyhrotí, rýsuje se pro Olgu jediná reálná šance, jak pokračovat ve sportovní kariéře: její zesnulý otec byl Švýcar, proto se může odstěhovat do jeho vlasti a pokračovat tam. Získat švýcarský pas a reprezentovat novou zemi však znamená ztratit ukrajinské občanství.

 

Džungle duší, režie Lorenz Merz, Švýcarsko, 2021

V blouznivém letním shonu se dospívající otec Gabriel zamiluje do tajemné Corey, přítelkyně svého nejlepšího přítele Joela. Gabriel, ohromen svým rozhodnutím, je katapultován do nelítostné divočiny svého srdce, do zákoutí halucinogenního světa, kde jsou city důležitější než rozum a představivost je skutečnější než realita.

 

My Brothers Dream Awake, režie Claudia Huaiquimilla, Chille, 2021

Ángel a jeho mladší bratr Franco jsou umístěni ve věznici pro mladistvé, kde čekají na soud. Navzdory nepřátelským podmínkám tohoto místa se navzájem podporují a vytvářejí pouta s ostatními chlapci a dívkami, sdílejí rutinu vězení, snaží se zůstat naživu a sní o dni, kdy získají zpět svou svobodu. Příchod Jaimeho, mladého muže převezeného z jiného zařízení za špatné chování, začne tuto rutinu narušovat. Mezi chlapci se rychle začne šířit fáma, že plánuje útěk. Film byl inspirován skutečnými událostmi.

 

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.