26/5 — 1/6/2022
62. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
15. 9. 2021

Zlatý střevíček pro Ondřeje Vetchého. Gratulujeme!

Dnešní odpolední tisková konference seznámila přítomné novináře s výsledky 61. ročník zlínského Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Celkem se v době jeho konání od 9. do 15. září v soutěžních kategoriích promítlo 125 filmů. Z nich porota vybrala a ocenila ty nejlepší – Zlaté střevíčky získaly norský snímek Supersestry!, iránský Školní poklad, brazilský film Valentina a animovaný snímek Zvuky spoza lúky. Zvláštní cenou pak porota ocenila český animovaný film Myši patří do nebe. 

Sedm dní plných filmů i doprovodného programu, kterými ve druhé, podzimní části festivalu ožil celý Zlín, je pro tento rok minulostí. Zlín Film Festival zakončil ve středu 15. září slavnostní galavečer za přítomnosti kamer České televize. Zlaté střevíčky tady převzali tvůrci oceněných filmů.

Mám velkou radost, že navzdory všem nástrahám osudu náš festival stále žije a hledá si nové cesty, jak se dostat ke svým divákům. A věřím, že tak jako film dokáže adaptovat velké literární předlohy, i my se dokážeme vždy adaptovat v nových podmínkách, i když to není lehké,

vyzdvihl prezident festivalu Čestmír Vančura.

 

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti a současně i Cenu dětské poroty za nejlepší celovečerní film pro děti získal norský film Supersestry!, Zlatým střevíčkem byly také oceněny íránský snímek Školní poklad (nejlepší celovečerní film pro dospívající), brazilský film Valentina (nejlepší celovečerní film pro mládež) a český animovaný snímek Zvuky spoza lúky (nejlepší krátký animovaný film pro děti). Zvláštní uznání poroty bylo uděleno také českému animovanému filmu Myši patří do nebe.

 

Zlatý střevíček za mimořádný přínos českému filmu převzal herec Ondřej Vetchý. Hollywoodský producent Bill Gerber převzal v rámci své návštěvy Cenu prezidenta festivalu. Do Zlína zavítala i řada dalších filmových osobností – režiséři Denisa Grimmová, Jan Bubeníček a Barbara Kronenberg, producent Petr Oukropec, Sarah Doignon, kulturní atašé a zástupkyně ředitele Francouzského institutu, herec Ivan Shvedoff i letošní Young Stars Veronika Divišová a Oskar Hes.

 

Herečky Anna Geislerová a Klára Issová odhalily své hvězdy na chodníku slávy na prostranství před Velkým kinem. Uvedení řady filmů se účastnily delegace tvůrců – například ke snímkům Sami, Joe a já, Přes hranici, Město, Spící město, Francisca, Spaceboy, Jak jsem chodil s Amber, Zoufalky nebo Malé baletky.

 

Na festival se akreditovalo 2 300 hostů.

Do kina na filmové projekce zavítalo kolem 11 tisíc diváků, doprovodný program přilákal do festivalových lokací podle našich odhadů na 70 tisíc zlínských i mimozlínských návštěvníků,“

přiblížila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová.

 

Těší nás, že si lidé našli cestu do kina, v kinosálech jsme přivítali i žáky 18 škol. Oproti minulému roku jsme naplnili i kapacitu všech filmových workshopů určených pro školní kolektivy,“ 

uvedla umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová.

Kromě toho ale mají školy z celé České republiky možnost sledovat vybrané filmy online. Zapojilo se 43 převážně mimozlínských škol, ve kterých se uskutečnilo více než 180 online projekcí. Zhlédnout filmy online lze i po skončení festivalu až do 17. září.“

 

Detailní informace a kompletní výsledkovou listinu naleznete v sekci pro novináře.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.