26/5 — 1/6/2022
62. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
27. 8. 2021

Olivier Pairoux o filmu SPACEBOY: “Já a moje Rubikova kostka“

Olivier Pairoux mluví o svém filmu jako ostřílený televizní moderátor ... což on je! S obrovským nadšením vypráví o dvanáctiletém Jimovi, který je zapálený do všeho, co se týká vesmíru. Jimův otec se jako astrofyzik připravuje na svou možnou brzkou misi do vesmíru. A Jim pracuje se svou spolužačkou Emmou na vlastním projektu - stavbě plynového balónu. Chce se utkat o první cenu v soutěži pro mladé vědce, jenže vyvstanou nečekané problémy.

Projekce filmu v rámci 61. ročníku ZLÍN FILM FESTIVALU:

PÁ | 10.09 | 09:40 | GOLDEN APPLE CINEMA, SÁL 4

ÚT | 14.09 | 15:00 | GOLDEN APPLE CINEMA, SÁL 1

Podrobnosti k projekci naleznete zde.

 

Jim má vskutku velký sen!

Olivier Pairoux: Všichni chceme v životě něčeho dosáhnout, nebo ne? Je strašně důležité se nevzdávat svých snů a bojovat za ně. Jim si to také uvědomí. To ale neznamená, že je všechno dovoleno. Sny lze uskutečnit jen s pomocí ostatních - rodičů, přátel atd.

U filmu SPACEBOY jste se kromě režie také chopil scénáře.

Pairoux: To vysvětluje povahovou podobnost Jima s mou vlastní osobou. Vesmír mne vždycky fascinoval.  Jako dítě jsem se s maminkou často nechával okouzlit mihotavou hvězdnou oblohou. Později jsem si zamiloval knihy o vesmíru. Filmy jako HVĚZDNÉ VÁLKY mě naprosto fascinují.

Máte s Jimem ještě něco společného?

Pairoux: Jsem blázen do robotiky a Rubikových kostek. Mám doma minimálně 50, které rád skládám. Film byl také návratem do mých dětských let. Vyrostl jsem totiž v 80. letech.

Co bylo na té době tak zvláštního?

Pairoux: Měli jsme spoustu volnosti. Vyjel jsem si na kole daleko od domova, přespal s kamarády v lese a každému to bylo jedno. To vše se bohužel změnilo. Dnes už nenecháme děti bezstarostně bloumat po ulicích.

Váš film také vypráví příběh o vztahu mezi otci a syny.

Pairoux: Mám dva syny, Stana a Olivera. V začátcích práce na filmu SPACEBOY byli ještě hodně malí. Ale pak povyrostli, a já jsem začal prožívat otcovství jinak a mé nové postřehy se odrazily i v příběhu. Synům je nyní 10 a 5 let a ze scénáře cítím, jakým vývojem jsem jako otec prošel.

Basile Grunberger musel tedy zahrát vaše mladší já?

Pairoux: Basile byl především dříč, který se důkladně připravoval. Prokázal obrovskou vytrvalost. Po dobu šesti týdnů ze sebe dával to nejlepší, každý den od rána do večera.

To jste po něm opravdu chtěl?

Pairoux: Při natáčení scény v tropické zahradě jsou Jim a Emma na zemi. Plazí se po nich had a oni nesmí vydat ani hlásku, jinak by je chytil zahradník. Během natáčení se Basilemu chtělo urgentně na záchod, ale snažil se strach z pětimetrové bestie zvládnout. Ležel tam a šeptal: „Musím jít na záchod“, ale nemohl, takže stres, který má v očích, není jen kvůli tomu hadovi ...

Co myslíte, vyrazíte někdy na cestu do vesmíru?

Pairoux: Poslali jsme film do Evropské vesmírné agentury a moc se jim líbil. Možná tam někde v hledišti bude sedět dítě, které se po shlédnutí filmu ponoří hlouběji do této problematiky. Představte si dítě, které se inspirováno mým film později stane astronautem a vydá se do vesmíru. No není to krásná myšlenka?

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.