28/5 — 1/6 & 9 — 15/9/2021
61. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
22. 7. 2021

Týdenní kinotipy ze sekce celovečerních dokumentů

Dětem i dospívajícím a jejich každodenním reálným radostem i starostem se věnujeme v sekci celovečerních dokumentárních filmů, která své pevné místo mezi soutěžemi našla v roce 2018 a je organizována společně s European Childrens Film Association (ECFA).

Moje nejoblíbenější válka

2020, Norsko, Lotyšsko

Režie: Ilze Burkovska - Jacobsen

Jedná se o režisérčin autobiografický příběh dětství v sověty ovládaném Lotyšsku. Přestože jde o téma z nedávné minulosti, které naše děti nepoznaly, považujeme za důležité ji této generaci připomenout. Působivý animovaný snímek dívající se na autoritářskou společnost očima mladé dívky byl právem oceněn na mnoha festivalech.

Trailer najdete zde.

 

Školní zahrada

2019, Nizozemí

Režie: Mark Verkerk

Mnoho dětí nemá ponětí, odkud pochází jídlo na jejich talířích. V Holandsku funguje už více než 100 let systém školních zahrad. Veselý a hravý nizozemský snímek Školní zahrada ukazuje, jak se děti na základních školách učí pěstovat a vařit jídlo z produktů, které si samy vypěstují. Děti se tak zcela přirozeně přiblíží přírodě i zvířatům. Jaký může být lepší způsob uvědomit si hodnotu jídla než naučit se pěstovat si vlastní ovoce a zeleninu?

Trailer najdete zde.

 

Místo zázraků

2021, Německo

Režie: Susanne Kim

Pokud by dětství bylo místem, kde by to bylo? Na tuto otázku se originálním způsobem snaží odpovědět německý snímek Místo zázraků. Čtyři děti ve věku 11 až 14 let nás vezmou na dobrodružnou cestu do svého vnitřního světa a ukáží nám svá tajemství a touhy, ale také své obavy. Pustí nás do svých myslí a srdcí a objevíme společně nové planety, kočičí lidi nebo taky modré lesklé brouky. Děti si zkrátka přejí najít tajné místo, které je pro dospělé nepřístupné, kde mohou zůstat tak dlouho, jak budou chtít a kde jim nikdo nebude říkat, co mají dělat.

 

Kids Cup

2021, Norsko

Režie: Line Hatland

 Každé léto se na Norském poháru schází 30 000 dětí z přibližně 50 zemí, které se věnují své vášni pro fotbal. Na turnaji, kde se spojuje řada etnik, kultur a prostředí se setkávají mladí lidé z celého světa a všichni soutěží za stejných podmínek. Norský snímek Kids Cup je vřelý, vtipný a podnětný dokument o pohodě, vítězství a přátelství, ale i o stesku po domově a zklamání.  Jak na tohle všechno reagují děti z různých koutů světa? Někdo křičí, někdo tiše pláče, někdo vytáhne vtip, aby maskoval bolest. Někteří obviňují rozhodčího, své spoluhráče nebo sebe. Co říkají maminkám, když volají domů?

Trailer najdete zde.

 

Budoucí naděje

2021, Německo

Režie: Irja von Bernstorff

Působivý německý dokument Budoucí naděje sleduje čtyři dívky ve věku od 11 do 14 let ze Senegalu, Indonésie, Austrálie a Indie, které bojují za lepší budoucnost. Všechny jsou přímo ovlivněny následky ničení životního prostředí, mluví o svých osobních zkušenostech s nedostatkem vody, spalováním uhlí, znečištěním ovzduší a odhazováním plastů. V době, kdy jsou řešení problémů životního prostředí často prezentována jako velmi složitá a těžko proveditelná, jsou tyto děti odhodlány žít v budoucnosti, ve které stojí za to žít. Jejich síla a odhodlání jsou nutně inspirací pro všechny diváky bez ohledu na věk.

Trailer najdete zde.