28/5 — 1/6 & 9 — 15/9/2021
61. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
30. 5. 2021

Evropské filmové ceny ECFA byly právě předány ve Zlíně

V neděli 30. května se umělecká ředitelka Markéta Pášmová spolu s Jaroslavou Hynštovou zodpovědnou za dramaturgii festivalu chopily nelehké role. Ze zlínského festivalového studia společně se zahraničními zástupci vyhlásili ceny ECFA, určené nejlepším evropským dětským filmům. Oceněny byly litevský krátký film Matilda a náhradní hlava, francouzský dokument Zítřek je náš a celovečerní snímek Marona vypráví svůj příběh, který vznikl ve francouzsko-rumunsko-belgické koprodukci. Jsme hrdí, že jsme dlouholetým členem organizace ECFA a od roku 2012 také pravidelně v rámci festivalu hostíme porotu členů ECFA.

Výjimečná filmová událost se odehrála na 61. Zlín Film Festivalu a poprvé v historii proběhl tento ceremoniál online. Jednalo se o předávání cen ECFA (European Children´s Film Association) nejlepším evropským dětským filmům – krátkému filmu, dokumentárnímu filmu a celovečernímu hranému filmu.

„Tato ceremonie se každoročně koná během únorového Berlinale. Kvůli pandemické situaci se letos změnilo místo konání a poprvé se vše událo online ze studia Zlín Film Festivalu, které bylo vystavěno pro mimořádný první díl Zlín Film Festivalu,“

uvedla umělecká ředitelka ZFF Markéta Pášmová.

 

Velká cena ECFA je jediné evropské ocenění pro dětský film udělované filmovými profesionály. O jejím vítězi rozhoduje všech 150 členů asociace. Cenu letos získaly tyto filmy:

 

Cena ECFA pro nejlepší krátký film:

Matilda a náhradní hlava (Matilda and the Spare Head, LIT, 2020, Ignas Meilūnas)

 

Cena ECFA pro nejlepší dokumentární film:

Zítřek je náš (Demain est à nous, FRA, 2019, Gilles de Maistre)

Film také získal Cenu ECFA na 60. Zlín Film Festivalu v roce 2020

 

Cena ECFA pro nejlepší dětský film:

Marona vypráví svůj příběh (FRA/ROM/BEL, 2019, Anca Damian)

 

Záznam přenosu bude možné zhlédnout dnes od 21.00 zde!

ECFA

Asociace ECFA (European Children´s Film Association) byla založena v roce 1988 a je organizací pro všechny, kteří se zajímají o kvalitní filmy pro děti a mládež: filmaře, producenty, distributory, televizní dramaturgy, organizátory festivalů a filmové pedagogy. ECFA má téměř 150 členů z řad společností a organizací ze 41 zemí.

 

Cena ECFA

Poprvé byla Cena ECFA předána v roce 2011. Je to jediné evropské ocenění pro dětský film udělované filmovými profesionály. Udělením ceny ECFA věnuje organizace zvláštní pozornost kvalitním filmům pro mladé publikum a láká pozornost na evropské dětské filmy.

Řada evropských filmových festivalů pro děti a mládež hostí každoročně porotu ECFA, která vybírá nejlepší ECFA film z jejich programových nabídek. Ty pak soutěží o velkou cenu ECFA, která je vyhlášena během Berlinale. O vítězi rozhoduje všech 150 členů organizace ECFA. V roce 2020 hostilo porotu ECFA rekordních 18 festivalů.

 

ECFA a Zlín Film Festival

Zlín Film Festival je dlouholetým členem ECFA a od roku 2012 hostí porotu členů ECFA, která zde uděluje své ceny. Nejdříve se tato cena týkala hraného filmu, od roku 2018 se ve Zlíně hodnotí dokumenty. První cenu ECFA za nejlepší evropský dokument získal český film Mariána Poláka Planeta Česko.

Festivalové dramaturgyně se také pravidelně účastní porot ECFA na zahraničních festivalech. Jaroslava Hynštová byla například členkou pilotní poroty ECFA v roce 2010 na francouzském festivalu Ciné-Jeune v Saint-Quentinu.

Více na www.zlinfest.cz a www.ecfaweb.org