28/5 — 1/6 & 9 — 15/9/2021
61. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
28. 4. 2021

Nevíte, jaký film vybrat? Poradíme vám…

Mysleli jste si, že je náš festival jen pro děti? Tak to se pletete. Zlín Film Festival je nejen pro děti a mládež, ale nabízí i filmy pro dospělé, které se zaměřují na témata ze života dětí a dospívajících. Jaké filmy můžete v online části festivalu sledovat a jak si správně vybrat, radí naši dramaturgové.

Děti i rodiče se mohou během jarní části festivalu těšit na vítěze loňského ročníku festivalu – dobrodružný i emotivní snímek o statečných dětech Hranice odvahy (Norsko, 2020) nebo australskou festivalovou hitovku Život jako abeceda (2019), který za svého vítěze vybrala dětská porota. Za zhlédnutí jistě stojí i nevšední akční rodinný film se zásadním morálním poselstvím Klub ošklivců (Nizozemí, 2019) či vtipná a dobrodružná francouzská Fantastická výměna (2018), která pracuje s tématem cestování v čase. Kolekci filmů pro celou rodinu uzavírá napínavý animák Slavná invaze medvědů na Sicílii (Itálie, Francie, 2019), která líčí vtipný i dojemný příběh z časů, kdy ještě v sicilských horách vládli medvědi…

Mládeži jsou věnovány tři filmy, z nichž všechny ocenila odborná porota 60. ročníku Zlín Film Festivalu. Vítěz hlavní ceny, španělský snímek Život bez Sáry Amatové (2019), je čistým a poetickým příběhem dospívání a první lásky na horkém španělském venkově. Britské drama Rocks (2019), oceněné ekumenickou porotou, přibližuje nesnadnou cestu dospívající dívky Rocks, která bojuje o svou rodinu v multietnické londýnské společnosti. Třetím titulem v této sekci je Nevinnost (Španělsko, 2019), film plný života a uvolněné energie, u nějž porota ocenila i jeho vizuální stránku. 

Výraznou stopu mají ve festivalovém programu také tituly, které směřují k dospělému publiku a upozorňují na mnohdy nesnadné situace v životě dětí a dospívajících. Rozmanitost témat, kulturního i geografického prostředí nabízí obohacující mix žánrů, zážitků a poznání. Dobrým příkladem tohoto směru může být snímek Za horizontem (Švýcarsko, Belgie, 2019), který diváka zavádí na horkem spalující venkov 70. let a konfrontuje dospívajícího chlapce s dlouho skrývaným tajemstvím milované matky. Téma života dětí ve fanatické náboženské komunitě zase předkládá francouzské drama Oslněni (2019). Kanadský snímek Hlas našich předků (2019) v příběhu o přátelství, lásce a identitě přibližuje nesnadný proces kulturní asimilace inuitské komunity žijící ve východní části Kanady. Jak těžký je život mexických uprchlíků v USA, kteří tam přišli za lepším životem, ukazuje mimořádně citlivý a cenami ověnčený snímek Vlci (Mexiko, USA, 2019). Silné zastoupení španělských filmů v programu má své opodstatnění, což dokládá snímek Dívky (Španělsko, 2020), vítěz mnoha festivalů a nositel španělského filmového ocenění Goya Awards, který s neskrývaným půvabem líčí vstup jedenáctileté Celie do nové fáze života – dospívání. Jaké pocity zažívají tři sourozenci – Jack (19), Lisa (17) a Mathis (10), kteří se náhle stávají sirotky, přibližuje drama Just Kids (Francie, Švýcarsko, 2019). Íránská režisérka a aktivistka za práva žen Mahnaz Mohammadi ve filmu Syn – Matka (Írán, ČR, 2019) zpracovává nelehký život vdovy v současném Íránu, která je postavena před zásadní životní volbu.

Kompletní filmový program naleznete zde.