28/5 — 1/6 & 9 — 15/9/2021
61. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
26. 4. 2021

Oceněný film 60. ZFF „Hranice odvahy“ vyhrál EFA Young Audience Award!

Po Zlatém střevíčku za nejlepší film pro děti a dalších mnoha ocenění po celém světě získal norský film režisérky Johanny Helgeland Hranice odvahy European Film Academy´s Young Audience Award. O vítězi rozhodovalo 3 500 mladých porotců z 38 evropských zemí. Gratulujeme celému filmovému štábu!

Příběh dobrodružné desetileté Gerdy a jejího bratra Otta, jejichž rodiče jsou za druhé světové války v norském hnutí odporu. Těsně před Vánoci roku 1942 jsou zatčeni a jejich děti jsou ponechány vlastnímu osudu. Krátce poté Gerda s Ottem objeví dvě židovské děti, Sarah a Daniela, které se ukrývají v utajovaném kredenci ve sklepě jejich domu. Nyní je na Gerdě a Ottovi, aby dokončili to, co jejich rodiče začali: pomoci Sarah a Danielovi uprchnout před nacisty, dostat se přes hranici do neutrálního Švédska a tam se shledat s rodiči. Film vypráví o důvěře, neochvějné loajalitě a velké odvaze, kterou lze objevit i u těch nejmenších dětí.

Odborná porota 60. Zlín Film Festivalu o vítěznému filmu řekla:

Jak učiníte minulost relevantní pro dnešní dětské publikum a představíte jim možná nejhorší lidské krutosti za poslední století? Uděláte to přesně jako v tomto filmu a připravíte scénu pro krásný, emotivní a velmi dobrodružný příběh. 2. světovou válku jsme ve filmu viděli nesčetněkrát, ale tentokrát ji vidíme očima 5 dětí vedených téměř nebojácnou malou dívkou, která je poháněna velkou představivostí a jasným smyslem pro to, co je správné a co špatné. MUSÍ jednat a hlavní postava nás ve filmu neustále překvapuje. Hraje ji mladá dívka, která září skrz filmové plátno a hluboce se nás dotýká. Tento film vypráví nejen zábavný a vzrušující historický příběh, ale také ho činí osobním. Současně vykresluje jasné linie až do současné doby, jelikož podobné lidské příběhy, kdy se lidé snaží překročit hranice s cílem zachránit si život, vidíme i v dnešním světě.

Film Hranice odvahy bude součástí filmového programu 61. Zlín Film Festivalu. Zájemci jej zhlédnout od 28. května do 1. června na www.zlinfest.cz