28/5 — 1/6 & 9 — 15/9/2021
61. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
11. 9. 2020

Výsledková listina 60. Zlín Film Festivalu

Výsledky rozhodování všech festivalových porot i s jejich vyjádřením najdete zde.

CENY UDĚLOVANÉ STATUTÁRNÍMI POROTAMI

 

Mezinárodní odborná porota pro hraný film:

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti

Hranice odvahy (The Crossing, NOR, 2020), režie: Johanne Helgeland

Jak učiníte minulost relevantní pro dnešní dětské publikum a představíte jim možná nejhorší lidské krutosti za poslední století? Uděláte to přesně jako v tomto filmu a připravíte scénu pro krásný, emotivní a velmi dobrodružný příběh. 2. světovou válku jsme ve filmu viděli nesčetněkrát, ale tentokrát ji vidíme očima 5 dětí vedených téměř nebojácnou malou dívkou, která je poháněna velkou představivostí a jasným smyslem pro to, co je správné a co špatné. MUSÍ jednat a hlavní postava nás ve filmu neustále překvapuje. Hraje ji mladá dívka, která září skrz filmové plátno a hluboce se nás dotýká. Tento film vypráví nejen zábavný a vzrušující historický příběh, ale také ho činí osobním. Současně vykresluje jasné linie až do současné doby, jelikož podobné lidské příběhy, kdy se lidé snaží překročit hranice s cílem zachránit si život, vidíme i v dnešním světě.

 

Cena poroty za nejlepší dětský herecký výkon v kategorii celovečerní film pro děti

Wesley Patten za roli Douglase Bensona z jiné dimenze ve filmu Život jako abeceda (H is for Happiness, AUS, 2019, režie: John Sheedy)

Rozhodli jsme se ocenit chlapce, který nás pozval do své vlastní dimenze. Zpočátku hraje to, co vypadá téměř jako kreslená postavička, ale v průběhu filmu se promění v zachránce a skutečnou lidskou bytost. Byl to šprt a opravdový outsider jako nový chlapec ve třídě, ale jiskra v jeho očích byla víc, než jsme čekali, protože nebere ne jako odpověď. Je to také chlapec, který ze všech filmů, které jsme tady ve Zlíně viděli, přinesl možná nejvíce vrcholné finále - ale abychom byli upřímní, vždy to byl náš hrdina z Jiné dimenze.

 

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro mládež

Život bez Sáry Amatové (Life without Sara Amat, SPA, 2019), režie: Laura Jo

Je našim potěšením ocenit film, který nás vrací zpět do toho léta, kdy se všechno změnilo - léto prvního polibku a první opravdové lásky. Film zobrazuje cestu od hry na schovávanou ke skutečnému čtení Tolstoje! Když se odhodlaná ženská (dívčí) protagonistka rozhodne utéct z domova, jen aby se skryla pod postelí našeho mužského (chlapeckého) protagonisty, nejenže mu rozbije srdce, ale také zahájí překvapivý a originální příběh, vedený láskou a touhou. Film je příjemným dobovým dílem a přímým popisem mládí ve španělské vesnici v 80. letech, přitom se s ním můžeme ztotožnit a pro nás je to film současný - od scénografie, kinematografie, scénáře a režie až po barevné a dojemné herecké výkony. S neuvěřitelnou citlivostí vůči dvěma hlavním postavám a intenzitou jejich vztahu režisérka vytvořila nadčasový portrét pro mladé i současně skutečně filmový zážitek.


Cena poroty za nejlepší mládežnický herecký výkon v kategorii celovečerní film pro mládež

Frankie Box za roli Leigh ve filmu Dokonalá desítka (Perfect 10, GBR, 2019, režie: Eva Riley)

Shlédli jsme jediný film pro mládež, který je stoprocentně řízen jeho dospívajícími herci - nikoli dospělými - a hlavní herečka nám prostě vyrazila dech. V chytrém a osvobozujícím příběhu o vazbě a dynamice vztahu mezi sourozenci ztělesňuje dobře vybudovanou dramaturgii filmu jako celku společně s její extrémně fyzickou osobní přítomností na obrazovce. Překvapuje nesentimentálním a přesto autentickým výkonem; je vynikající v osobních záběrech a v agresivitě svého výkonu. Překypuje energií, přitom dokáže být něžná. Nemůžeme se dočkat, až uvidíme její další film.

 

 

Zvláštní uznání poroty za herecký výkon představitelům hokejového týmu Vlci ve filmu Smečka (CZE/LAT/SVK, 2020, režie: Tomáš Polenský)

pro spojení fikce a reality; pro věrohodnou dynamiku týmového výkonu a pro pot a slzy v šatně.

 

Společná mezinárodní porota dětí a dospělých pro animovaný film:

Zlatý střevíček za nejlepší krátký animovaný film

Ptáček a velryba (The Bird & the Whale, IRL, 2018), režie: Carol Freeman

Za sevřené a působivé výtvarné zpracování dramaticky čisté dějové linky s hlubokým posláním a citlivým uchopením tématu, které je důležité i pro dětského diváka.

 

Cena Hermíny Týrlové za nejlepší krátký animovaný film pro děti do 6 let

Ježibaba chůvou (The Witch & the Baby, RUS, 2019), režie: Evgenia Golubeva

Svěží a temperamentní film nabitý energií, dynamickou animační zkratkou a humorem, za přívětivou, láskyplnou pointu a hravé výtvarno vhodné pro dětského diváka

 

Zvláštní ceny poroty

Shoot (CZE, 2020), režie: Ema Mlynarčíková

Film Shoot je esencí čistého humoru v jednoduchém a přímočarém studentském podání.

Poslouchej, táto! (Listen, Papa!, RUS/GER/FRA, 2019), režie: Olga Poliektova, Tatiana Poliektova

Za intimní příběh o vzpomínkách a tak důležité schopnosti pochopit a odpouštět ve vztazích dětí a rodičů.

Polární záře (Northern Lights, FRA/SUI, 2019), režie: Caroline Attia

Ve shodě s našimi pozornými a vnímavými dětskými porotci jsme ocenili jemnou a propracovanou animaci. Oceňujeme také příběh o hledání odvahy dětského hrdiny potýkat se s nepřízněmi osudu, s vlastními strachy i nečekanými nástrahami přírody. Za citlivý příběh o složitostech vztahu dědečka s malým vnukem a o každodenních malých zázracích.

 

Mezinárodní dětská porota pro hraný film pro děti:

Cena dětské poroty za nejlepší celovečerní film pro děti

H is for Happiness (AUS, 2019), režie: John Sheedy

Za dětskou porotu jsme se jednohlasně shodli na tomhle snímku kvůli jeho emoční různorodosti. Naše rozhodnutí podpořil výkon hlavní herečky Daisy Axon, která svou roli zahrála naprosto úchvatně, a tím nás ohromila.

 

Mezinárodní mládežnická porota pro hraný film pro mládež:

Cena mládežnické poroty za nejlepší celovečerní film pro mládež

Život bez Sáry Amatové (Life without Sarah Amat, SPA, 2019, režie: Laura Jou)

Tento film jsme vybrali proto, že nás zaujal silný charakter hlavní postavy, který se postupem času z bezcitnosti a tvrdohlavosti vyvinul do křehkosti a pozitivní nevyzpytatelnosti, kterou jsme si na ní velmi oblíbili. Osobitý příběh filmu nás donutil přemýšlet i po jeho skončení a odchodu z kina. Svéhlavý a originální výkon hlavní herečky Maria Morera nás oslovil natolik, že se pro nás stal vítězným.

 

Mezinárodní odborná porota pro hrané evropské debuty:

Cena Evropa – za nejlepší evropský debut

Nevia (ITA, 2019), režie: Nunzia De Stefano

Film, který s úctou spoléhá na tradici italské kinematografie, aby vyprávěl příběh od srdce. Body navíc od nás získal za částečně snový styl natáčení, nezapomenutelné prostředí, pestré obsazení a podmanivou hlavní roli, ve které zazářila talentovaná mladá herečka.

 

Cena Karla Zemana - zvláštní cena poroty za vizuální ztvárnění filmu 

Nevinnost (The Innocence, SPA, 2019), režie: Lucía Alemany

Film plný života, ze kterého čiší pocit, že jej vytvořili mládí pro mladé. Rychlý vizuální a poetický styl umožňuje uvolnit tuhou strukturu a zvládnout vážné téma s dobrou energií a uvolněnou atmosférou.

 

Mezinárodní odborná porota pro soutěž studentských filmů Zlínský pes:                                                                                                                                             

Cena za nejlepší film Zlínského psa, jehož režisér bude odměněn cenou 1000 EUR.

Poslední děti ráje (The Last Children in Paradise, GER, 2019), režie: Anna Roller

Za vynikající kombinaci realistické kinematografie s metaforickým vyprávěním, která přináší pohádkový příběh o dospívání.

 

Speciální žánrové ceny:

 Nejlepší animace

K moři (To the Dusty Sea, FRA, 2020), režie: Héloïse Ferlay

Za esteticky originální a neobvykle empatické a autentické zpracování komplexnosti a hloubky vztahu mezi sourozenci a rodiči.

 

Nejlepší dokument

Syn svého otce (My Father's Son, ISR, 2018), režie: Hillel Rate

Za hluboký a kreativní přístup, který odhaluje vztah mezi dvěma jedinečnými postavami. Jedná se o místní příběh, který však může být univerzální.

 

Nejlepší hraný film

Tradice (Tradition, KYR, 2019), režie: Zhanuzak Mamytov

Za silný vizuální přístup založený na velmi kreativním využití filmového jazyka, který vypráví místní příběh, se kterým se však může ztotožnit jakákoliv moderní společnost.

 

Ceny udělované nestatutárními porotami:

 

Mezinárodní porota ECFA:
Cena ECFA za nejlepší evropský dokumentární film pro děti a mládež

Zítřek je náš (Forward, FRA, 2019), režie: Gilles de Maistre

 

Porota ECFA oceňuje silné poselství tak mladých aktivistů z celého světa, kteří i přes svůj věk mají vliv, který může pomoci změnit svět. Slova, kterými by dal tento dokument jednoznačně charakterizovat, jsou inspirativní, rozmanitý a povzbudivý. Téma a způsob vyprávění jsou v tomto filmu dokonale vyvážené.

 

Zvláštní cena poroty

Prach a třpytky (Glitter & Dust, GER, 2020), režie: Anna Koch, Julia Lemke

Porota ECFA Doc by ráda dále udělila zvláštní ocenění filmu „Prach a třpytky“ od Anny Koch a Julie Lemke. Je to zajímavý film s originálním tématem o drsňačkách, které vědí, co chtějí.

 

 

Mezinárodní ekumenická porota:

Cena ekumenické poroty

Tanec v srdci (Into the Beat, GER, 2020, režie: Stefan Westerwelle)

Ekumenická porota oceňuje hodnotu svobody osobního rozhodování v návaznosti na tradici. Dále tanec a hudbu, která je považována za absolutní krásu. Rovněž taky rodinné vztahy a důležitost mezikulturního a mezigeneračního dialogu v moderní západní společnosti.

 

Zvláštní cena poroty

Rocks (GBR, 2019, režie: Sarah Gavron

Ekumenická porota uděluje zvláštní uznání filmu natočenému v dokumentárním stylu bez lehkého šťastného konce, který ukazuje příběh dívky Rocks bojující o svou rodinu, svého bratra. Aby byla zajištěna lepší budoucnost méně privilegovaných v multietnické londýnské společnosti, je nezbytný dialog mezi generacemi a kulturami,

 

 

Divácké ceny:

Zlaté jablko – Cena města Zlína – za divácky nejúspěšnější celovečerní film pro děti a mládež

Tanec v srdci (Into the Beat, GER, 2020), režie: Stefan Westerwelle

 

Cena diváků ČT :D za nejúspěšnější krátký animovaný film

Sladký zub (IDN, 2019), režie: Devi Kartika Dewi