30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
10. 9. 2020

60. ZLÍN FILM FESTIVAL VYHLÁSIL VÍTĚZNÉ FILMY

Jubilejní 60. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež se dostal ke svému závěru, porota zhlédla všechny soutěžní snímky a zvolila ty vítězné. Letošním tématem bylo „2020: Návrat do budoucnosti“ a kromě připomínky své historie se festival zaměřil na sci-fi, vědu a techniku. V netradičním termínu od 4. do 10. září ve Zlíně promítl 315 filmů z 50 zemí světa. Zlaté střevíčky získaly norský snímek Hranice odvahy, španělský Život bez Sáry Amatové a animovaný film Ptáček a velryba.

60. ročník Zlín Film Festivalu uzavřel soutěžní filmová klání a ve čtvrtek za přítomnosti kamer České televize na závěrečném galavečeru vyhlásil vítězné filmy. Ve dnech od 4. do 10. září 2020 ve Zlíně tentokrát přivítal osobnosti zejména českého filmu Elišku Balzerovou, Annu Geislerovou, Pavla Nového, Borise Masníka či Young Stars tohoto ročníku Josefa Trojana, Tomáše Daleckého a Tomáše Mrvíka.

Nové dvě hvězdy na chodníku slávy byly odhaleny Jiřímu Mádlovi a Vojtěchu Kotkovi. Premiérově a za přítomnosti delegací byly během víkendu uvedeny filmy Největší dar, Smečka, Léto patří rebelům, Mlsné medvědí příběhy a další snímky. Celkově se na festival akreditovalo a registrovalo 13,5 tisíce filmových profesionálů, hostů i běžných návštěvníků. „Už nyní je pravděpodobné, že i se sobotními projekcemi překročí počet diváků v kině 10 tisíc. Přestože letos byla k účasti na festivalu nutná registrace, je to pro nás důkaz, že lidé ve Zlíně mají festival opravdu rádi a i přes všechny komplikace mu zachovali přízeň,“ řekla výkonná ředitelka Jarmila Záhorová a dodala že, to vlastně podtrhává původní záměr připravit 60. ročník jako poctu návštěvníkům, bez nich by festival nebyl tím, co je.

Podobně hodnotí vrcholící 60. ročník Zlín Film Festivalu i jeho prezident Čestmír Vančura: „Organizovat nejstarší festival svého druhu na světě považujeme za výsadu. Připravili jsme ho, jak nejlépe jsme uměli a je to v jeho historii patrně první ročník, kdy po skončení jeho účet ještě neznáme. Z plánů společenské oslavy mnoho nezbylo a přesto věříme, že pozorný přítomný divák i letos neodchází zklamán.

 

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro mládež a současně také Cenu mládežnické poroty získal španělský snímek Život bez Sáry Amatové. Zlatý střevíček dále získaly filmy Hranice odvahy (nejlepší celovečerní film pro děti) a Ptáček a velryba (nejlepší krátký animovaný film). Zvláštní uznání poroty za herecký výkon bylo uděleno představitelům hokejového týmu Vlci ve filmu Smečka. Mezinárodní dětská porota ocenila australský snímek Život jako abeceda. (Kompletní výsledková listina je přílohou této zprávy.)

Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež převzala herečka Eliška Balzerová. Už v rámci zahajovacího večera byla vyhlášena nová Filmová cena Technologické agentury ČR „Za popularizaci vědy mezi mládeží“. Odborná porota se ji rozhodla udělit Vzdělávacímu portálu ČT edu.

Také letos se uskutečnil projekt 23. Salon filmových klapek, v rámci kterého se konala již tradiční aukce výtvarně pojatých filmových klapek. Z jejího výtěžku Nadační fond FILMTALENT Zlín podpořil 21 filmových projektů. „Jsme potěšení, že rok od roku přibývá skvělých a kvalitních projektů,“ uvedla Markéta Pášmová, členka správní rady Nadačního fondu FILMTALENT Zlín a umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu a doplnila, že tento projekt je originální i v tom, že se v něm propojují dva umělecké směry a výtvarníci díky své tvorbě podporují mladé, začínající filmaře.

Vybrané vítězné filmy budou promítnuty v Golden Apple Cinema v sobotu 12. září. Pořadatelé již také ohlásili plánovaný termín příštího, 61. ročníku ZFF, který se bude konat od pátku 28. května do soboty 5. června 2021 a jeho hlavní myšlenkou by měla být literatura ve filmu.

V sobotu 12. září se také uskuteční 5. ročník Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín, který intervalově odstartuje v 16:00 hodin. Předcházet mu v 11:00 hodin dopoledne bude Festivalový VIVA rodinný běh.

 

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.