28/5 — 1/6 & 9 — 15/9/2021
61. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
9. 9. 2020

Jiří Mádl: "Do Zlína se vždy vracím se šimráním v břiše"

Na Chodníku slávy přibyly včera dvě nové hvězdy. Patří dvojici Vojta Kotek a Jirka Mádl – hercům, kteří se bok po boku představili například v úspěšných filmech Snowboarďáci a Rafťáci. Oba mají navíc ke Zlínu velmi blízký vztah. Jiří Mádl se tu prý několikrát i zamiloval. Alespoň tak to prozradil v našem rozhovoru, který jsme s ním ještě před slavnostním odhalením hvězd na Chodníku slávy udělali.

Letos Chodník slávy a hvězda. Příští rok se prý těšíte na sochu. :-) Jak by měla vypadat?

No takhle, chtěl bych tam být do půl těla a svalnatý, kdyby to šlo. Taky by socha mohla být z bronzu, abych vypadal jako opálený. Zbytek je mi jedno. :-)

 

Teď vážně. Co Vás jako první napadlo, když jste se dozvěděl, že ve Zlíně budete mít hvězdu?

Já to myslel vážně! Co mě napadlo… Že už jsem dospěl do věku, kdy jsou lidi oceňovaní takzvaně retrospektivně, za již odvedenou práci. To znamená, že nejmladší už nejsem, ale jsem vlastně rád, že je moje první podobná věc spojená se Zlínem, kde to tak nějak všechno začínalo.

 

Co si jako první vybavíte, když se řekne Zlín nebo Zlín Film Festival?

Snowboarďáci, Peklo s princeznou, Pojedeme k moři… Garni, Baltaci, Moskva. Těch asociací je víc. Pokaždé, když přijíždím do Zlína takovou tou cestou, kde je to samá benzinka a autosalón, tak mám šimrání v břiše. Ale ve Zlíně jsem taky zažil osmnáctiměsíční natáčení seriálu Znamení koně. Ve Zlíně jsem se ne málokrát zamiloval. Prostě ze Zlína mám opravdu co vyprávět.

 

Tématem festivalu je Návrat do budoucnosti. Co Vy a sci-fi filmy obecně? Je to Váš šálek kávy?

Miluju film Truman Show, Návrat do budoucnosti, Věčný svit neposkvrněné mysli. Není mi to cizí.

 

Kdybyste měl stroj času, kam byste se chtěl podívat?

Chtěl bych zpátky na chatu na Leptáči, když jsem byl malý, nebo do New Yorku, když jsem tam studoval scenáristiku. Ale není to nutný. I teď mám opravdu dobré období.

 

Jako herec máte na kontě několik pohádkových rolí.

Pohádek mám za sebou několik, ale prince jen jednoho v Pekle s princeznou. Pohádka nebo role, které se nedostalo tolik pozornosti, je Vodník Vrbata ve Škole ve mlejně. To bych zase rád jednou viděl.

 

Napadlo Vás v době, kdy jste zažíval velký úspěch Snowborďáků, že jednou budete žádaným hercem a režisérem?

Napadla mě spousta věcí. V některých snech jsem přestřelil, v některých byl zase poměrně skromný. Ale žiju si svůj sen, o tom není pochyb. Zároveň za to často a významně děkuju, tak snad to půjde ještě dál. Nejsem ještě uspokojený. Říkám: „Happy, thank you, more please.“

 

Prozradíte, co se chystá a kde Vás uvidíme v nejbližší době?

Natočili jsme film podle bestselleru Deníček moderního fotra. Premiéru máme v lednu. Příští rok mám zatím dva filmy jako herec a doufám, že brzo začnu zase i jako režisér a natočím film.