28/5 — 1/6 & 9 — 15/9/2021
61. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
23. 7. 2020

Filmové klapky známých výtvarníků zdobí již popáté Galerii Bohéma

V úterý 21. července byla v Galerii Bohéma v Olomouci slavnostně zahájena výstava 23. ročníku Salonu filmových klapek. Během vernisáže vzpomněla majitelka galerie Bronislava Paučková i na nedávno zesnulého výtvarníka Jaroslava Mináře, který svoji letošní klapku už nestihl dokončit. Klapky jsou v galerii k vidění letos už popáté a zájemci si je mohou prohlédnout až do 30. července.

Letošní kolekci 23. Salonu filmových klapek tvoří 132 originálních děl.

„Již tradičně svou klapkou přispěli výtvarnici jako je Kristian Kodet, Jaroslav Němeček, Jiří Slíva, Kateřina Miler, ale také Ivan Baborák, František Květoň a Miroslav Gӧttlich, kteří jsou do našeho projektu zapojeni od samotného začátku, bez jediné absence,“

uvádí předseda správní rady Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN Čestmír Vančura. Každoročně se ale mezi tvůrci objevují i nová jména. Letos je to například kreslíř, ilustrátor a autor postavičky Rudy Pivrnce - Petr Urban nebo třeba zakladatel a nejvýraznější představitel české streetartové scény a kultovní postava domácí graffiti scény Michal Škapa.

Také letos měli výtvarníci ve své tvorbě volnou ruku a organizátoři projektu je nijak neomezovali. Na klapkách se tak objevují mezi dražiteli oblíbené filmové nebo dětské motivy, ale třeba také inspirace hlavním tématem 60. Zlín Film Festivalu „2020: Návrat do budoucnosti“, který se letos bude zaměřovat kromě jiného také na filmové triky a vizuální efekty.

„Máme radost, že svou klapku s příznačným názvem - Pohádky tisíce a jedné noci - poslala ze zámoří i paní Ludmila Zemanová, dcera Karla Zemana – průkopníka trikového filmu, jenž by letos oslavil 110 narozeniny,“

dodává Čestmír Vančura.

Z Olomouce zamíří Klapka tour  do Brna a následně do Zlína, kde se uskuteční v neděli 6. září v Kongresovém centru jejich aukce. Výtěžek z dražby bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. V pondělí 7. září dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě prezentace projektů (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy) ty, mezi které se finanční prostředky rozdělí.

Salon filmových klapek za svých dvaadvacet ročníků vydražil již 2492 klapek a celkový výnos činí 35 588 000 Kč. Nejúspěšnější byla za celou dobu existence projektu klapka Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“, kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun. Od roku 1998 podpořil Nadační fond FILMTALENT ZLÍN z výtěžku aukce klapek částkou přesahující 30 milionů korun již na 350 audiovizuálních a vizuálních projektů.

Více informací a kompletní galerie klapek na www.salonfilmovychklapek.cz