1. 6. 2020

Světová premiéra filmu Smečka na Zlín Film Festivalu!

Ve světové premiéře se v rámci 60. Zlín Film Festivalu představí celovečerní hraný debut režiséra Tomáše Polenského s názvem Smečka. Film vznikl v mezinárodní koprodukci České republiky, Slovenska a Lotyšska a věnuje se tématu šikany v mládežnickém hokejovém prostředí.

Hlavní linie filmu sleduje příběh šestnáctiletého hokejového brankáře Davida, který nastupuje do nového hokejového týmu. Ten jej však nepřijímá a David se stává obětí šikany.

"Podle výzkumů problém šikany řeší každé páté dítě. O šikaně se obvykle hovoří pouze v souvislosti se školstvím. Ze své zkušenosti však vím, že mládežnické sportovní kolektivy jsou jí plné, a často je mnohem brutálnější než šikana na školách,“

přibližuje režisér a spoluautor scénáře Tomáš Polenský a dodává, že je přesvědčený, že právě proto bude téma rezonovat zejména mezi mladými diváky.

"Máme všichni velkou radost, že se premiéra Smečky odehraje ve Zlíně, kde se film také natáčel. Vrátíme se sem téměř na rok přesně od poslední klapky,"

dodávají producenti filmu Julietta Sichel a Jan Froněk z 8Heads Productions.

Uvedení českého snímku v soutěžní sekci filmů pro mládež právě na zlínském festivalu vítá i Markéta Pášmová.

„Smečka je film o teenagerech a pro teenagery. Jako takový přesně zapadá do skladby snímků, které zlínský festival svým divákům už šedesát let nabízí. Jsme rádi, že Česká republika bude mít svého kandidáta v mezinárodní soutěži což, zejména v posledních letech, nebylo běžné. O to víc nás těší, že příběh zasazený do Zlína, navíc hokejového Zlína, bude mít premiéru právě před zlínským publikem. Věříme, že uvedení v rámci Zlín Film Festivalu bude pro film také úspěšným startem jeho účasti na zahraničních festivalech,“

uvádí.

Slavnostní premiéra snímku se uskuteční v sobotu 5. září, projekce pro školy se chystá na pondělí 7. září.

 

O FILMU SMEČKA

Film Smečka diváky zavede do fiktivního zlínského hokejového klubu Vlci a do prostředí mládežnického hokeje, kde jsou dospívající chlapci vychováváni podle zákona síly. Právo silnějšího dominuje v celém kolektivu, který se tak stává vlčí smečkou, kde panuje velká rivalita a tvrdé zákony.

Natáčení probíhalo v létě 2019 ve zlínských exteriérech a ve zdejší hokejové hale. Kromě Zlína filmaři navštívili i nedaleké Vizovice. Film Smečka byl natočen v mezinárodní koprodukci České republiky, Slovenska a Lotyšska a vznikl za podpory Státního fondu kinematografie, Slovenského audiovizuálního fondu, Lotyšského národního filmového centra a fondu Media Creative Europe. Snímek podpořil ze svého dotačního programu také Zlínský kraj částkou dva miliony korun.

 Na festivalu bude uvedený v premiéře v sobotu 5. září a v repríze pro školy v pondělí 7. září. Kromě zlínského filmového festivalu se čeští diváci budou moci s filmem setkat v kinech na podzim tohoto roku.

 

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE O PROJEKTU:

Režie:                         Tomáš Polenský

Scénář:                       Irena Kocí, Tomáš Polenský

Kamera:                     Andrejs Rudzāts

Producenti:                Julietta Sichel, Jan Froněk (8Heads Productions)

Koproducenti:            Lívia Filusová (Furia Film, Slovensko), Guntis Trekteris (Ego Media, Lotyšsko)

Hlavní partner:          Prima FTV

Další koproducenti: Moss & Roy, Sleepwalker, MagicLab, Studio 727, BB Rental, IS Produkce

Distribuce:            Bontonfilm

World Sales:              LevelK

 

 

OBSAZENÍ:

Tomáš Dalecký                      

Tomáš Mrvík             

Michal Dluhoš                       

Anastasia Chocholatá           

Denisa Biskupová      

Jiří Vyorálek               

Vlastina Svátková      

Václav Vašák              

Patrik Děrgel  

Martin Hosták