1. 6. 2020

Jaké filmy budou letos soutěžit na Zlín Film Festivalu?

I když se konání jubilejního 60. ročníku Zlín Film Festivalu přesunulo z důvodu situace způsobené koronavirem až na září, již nyní mají jeho dramaturgové jasno o podobě mezinárodních soutěží, které i letos nabídnou divácky atraktivní snímky se silnými příběhy z řady zemí světa. K jejich velké radosti nezůstane pozadu ani Česká republika, která do festivalového klání vysílá ve světové premiéře koprodukční snímek Smečka.

I přes to, že celosvětová pandemie zbrzdila a do určité míry zkomplikovala přípravy 60. jubilejního Zlín Film Festivalu, se dramaturgům podařilo připravit kvalitní obsazení mezinárodních soutěží.

„Každý z filmů, který u nás bude bojovat o Zlatý střevíček, se v České republice představí vůbec poprvé. Festivaloví diváci tak budou mít opět jedinečnou příležitost nahlédnout do dětského světa prostřednictvím filmů z Jižní Koreje, Mexika, Austrálie, Španělska, Brazílie, Norska a mnoha dalších,“

uvádí umělecká ředitelka ZFF Markéta Pášmová  a dodává, že posledně jmenovaná země je známá dlouhodobou produkcí velmi kvalitních dětských filmů. Platí to i u debutu Johanny Helgeland The Crossing. Drama z druhé světové války uvádí na scénu desetiletou Gerdu, jejíž neuvěřitelná statečnost pomůže zachránit židovské sourozence.

I všechny ostatní příběhy se soustředí na téma neobyčejné odvahy dětských protagonistů.  Do nelehkého boje o svůj domov se pouští hrdinky filmu The House of Us korejské režisérky Ga-eun Yoon, jejíž debut The World of Us vyhrál v roce 2016 Zlatý střevíček. S únoscem psů si přímo s kriminalistickými schopnostmi poradí brazilská parta ve filmu Daniela Rezendeho Monica and Friends, který vychází ze slavného komiksu Mauricia de Sousy. Hvězdného sportovního nebe se ve filmu Starry Road režisérů Deju Xie, Zhanchang Huang snaží dosáhnout děti z provinční čínské školy, které si doslova proskáčou obtížnou cestu na Mistrovství světa ve skoku přes švihadlo. Záchrana rodiny je nejdůležitějším úkolem nadané a originální dívky Candice v australském H is for Happiness Johna Sheedyho, letošního účastníka berlínského Generation.

Rodinná témata si zvolili tvůrci snímků Letní rebelové a My Hero Alexis. Zatímco u prvního filmu, oplývajícího letní atmosférou, se jedenáctiletý Jonas snaží vylepšit svému dědovi osamělý život, u druhého se malý Tito ocitá v nelehké situaci, kdy od něj jeho otec očekává profesionální fotbalovou kariéru.  

„Mládežnické či coming-of-age filmy jsou čím dál častěji v hledáčku filmových tvůrců a účastní se nejen festivalů jako je Zlín Film Festival, ale i filmových událostí typu Sundance. I letošní zlínská mládežnická soutěž nabízí silné příběhy, ve kterých mladí lidé dospívají do nové etapy svých životů, ale i do hraničních situací v boji se současnou společností,“

hodnotí Markéta Pášmová.  

Mezi dětstvím a dospíváním se nacházejí protagonisté filmů Life without Sara Amat, Sunburned a Summer White. Z Velké Británie se 60. ZFF zúčastní hned dva zástupci, shodou okolností oba s ženskými hrdinkami. Ve světě oceňovaný snímek Rocks režisérky Sarah Gavron nás zavádí do dnešního Londýna, jehož ulice jsou svědkem hořkého životního příběhu dívky Sholy a jejího mladšího bratra. Nejvyšší známku 10 ze zkoušky z dospělosti se snaží získat patnáctiletá gymnastka Leigh v debutu Evy Riley Perfect 10.

Ve světové premiéře se v rámci 60. Zlín Film Festivalu představí celovečerní hraný debut režiséra Tomáše Polenského s názvem Smečka. Film vznikl v mezinárodní koprodukci České republiky, Slovenska a Lotyšska a věnuje se tématu šikany v mládežnickém hokejovém prostředí.