21. 3. 2020

Jste zvědaví na letošní filmové klapky? Prohlédněte si je on-line

23. ročník Salonu filmových klapek by v březnu vyrážel na svoji tradiční tour. Letos je všechno jinak, avšak na 130 uměleckých děl je již připraveno a vy si je zatím můžete prohlížet alespoň virtuálně.

Celou kolekci letošních uměleckých děl na dřevěném podkladu naleznete na webových stránkách www.salonfilmovychklapek.cz.

„Již tradičně svou klapkou přispěli výtvarnici jako je Kristian Kodet, Jaroslav Němeček, Jiří Slíva, Kateřina Miler, ale také Ivan Baborák, František Květoň a Miroslav Gӧttlich, kteří jsou do našeho projektu zapojeni od samotného začátku, bez jediné absence,“

uvádí předseda správní rady Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN Čestmír Vančura.

Každoročně se ale mezi tvůrci objevují i nová jména. Letos je to například kreslíř, ilustrátor a autor postavičky Rudy Pivrnce - Petr Urban nebo třeba zakladatel a nejvýraznější představitel české streetartové scény a kultovní postava domácí graffiti scény Michal Škapa.

Také letos měli výtvarníci ve své tvorbě volnou ruku a organizátoři projektu je nijak v jejich tvorbě neomezovali. Na klapkách se tak objevují mezi dražiteli oblíbené filmové nebo dětské motivy, ale třeba také inspirace hlavním tématem 60. Zlín Film Festivalu „2020: Návrat do budoucnosti“, který se letos bude věnovat zaměřovat kromě jiného také na filmové triky a vizuální efekty.

„Máme radost, že svou klapku s příznačným názvem - Pohádky tisíce a jedné noci - poslala ze zámoří i paní Ludmila Zemanová, dcera Karla Zemana – průkopníka trikového filmu, jenž by letos oslavil 110 narozeniny,“

dodává Čestmír Vančura.

Celkový výtěžek z tradiční aukce klapek, která proběhne během konání festivalu v zářijovém termínu, bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. Poté vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě prezentace projektů (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy) ty, mezi které se finanční prostředky rozdělí.

Salon filmových klapek za svých dvaadvacet ročníků vydražil již 2492 klapek a celkový výnos činí 35 588 000 Kč. Nejúspěšnější byla za celou dobu existence projektu klapka Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“, kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun. Od roku 1998 podpořil Nadační fond FILMTALENT ZLÍN z výtěžku aukce klapek částkou přesahující 30 milionů korun již na 350 audiovizuálních a vizuálních projektů.