1. 6. 2019

Nečekal bych, že mě bude Včelka Mája provázet 40 let

Zlatým střevíčkem za vynikající interpretaci písní v českých filmech byl na závěrečném ceremoniálu oceněn Karel Gott. Populární český zpěvák se tak stane již třiadvacátým držitelem tohoto čestného ocenění.

Karel Gott nazpíval kromě jiných titulní píseň do české, německé i slovenské verze populárního animovaného seriálu Včelka Mája, ke které složil hudbu Karel Svoboda. Je také interpretem filmových písní „Jdi za štěstím“ z pohádky „Jak se budí princezny“, „Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?“ ze slavné pohádky „Tři oříšky pro Popelku“ nebo písně „Máš-li s kým“ z pohádky „Z pekla štěstí 2“, kde ztvárnil dvojroli Pánaboha a Lucifera. Tyto a další jeho hudební a herecké počiny ve filmové tvorbě určené dětem jsou jen jedním z mnoha důvodů, proč se jej organizátoři Zlín Film Festivalu rozhodli ocenit.

„Snažíme se oceňovat osobnosti napříč filmovými profesemi a pan Karel Gott je mistrem svého oboru,“

uvádí prezident festivalu Čestmír Vančura a dodává:

„V červenci oslaví 80. narozeniny, je nám proto ctí, že vstoupí právě letos do naší filmové síně slávy a svoji sbírku Zlatých slavíků a dalších trofejí rozšíří o náš Zlatý střevíček,“

uvedl Čestmír Vančura. Ještě před dnešním slavnostním galavečerem jsme se Karla Gotta zeptali na jeho vztah k pohádkám a filmům.

Pane Gotte, s jakými pocity jste přijímal informaci o rozhodnutí Zlínských udělit Vám cenu Zlatý střevíček za vynikající interpretaci písní v českých filmech?

Rád bych poděkoval organizátorům festivalu, kteří se rozhodli mi v letošním roce tuto cenu udělit. Vážím si každého ocenění, které je mi uděleno, což dokazuje, že má práce má stále smysl, a zejména mám dobrý pocit z toho, že mé písně těší. Například i v pohádkách nebo ve filmech.

Nazpíval jste více než dva tisíce písní. K těm nejznámějším a nejoblíbenějším patří ale titulní píseň k dětskému seriálu Včelka Mája. Čekal jste, že se z této písničky stane takový hit?

Nečekal, i když jako každý zpěvák jsem doufal, že píseň bude mít úspěch. Jinak bych ji přece nenazpíval. Že mě ale bude Včelka Mája provázet na mým koncertech, zejména v Německu a německy mluvících zemích, přes 40 let, to by mě nenapadlo. Jsem také rád, že pohádka s písní slaví úspěch ve světě, a pokud se nepletu, byla nazpívaná ve 47 jazycích.

Nazpíval jste písně k desítkám filmů a pohádek. Ale prozradíte, na kterou pohádku se vždy rád podíváte?

Mám rád klasické české pohádky, kde dobro vítězí nad zlem a pravda nad nenávistí. S celou rodinou jsme pravidelnými diváky vánočních pohádek, ale i těch starých, jako jsou například Pyšná princezna, Zlatovláska, Princezna se zlatou hvězdou na čele. Líbí se mi ale i pohádky novější, jako je například Anděl Páně.

Co Vy a filmy? Máte vůbec prostor si někdy jen tak sednout a pustit si nějaký film? Jaký filmový žánr preferujete?

S manželkou a přáteli rádi a často chodíme do kina. Mám rád filmy, u nichž si odpočinu, ale také se třeba něco zajímavého dozvím. Vždy mě zajímala historie a politické souvislosti, takže i tyto filmy a seriály mě baví. Mnoho let jsem také fanouškem seriálu Simpsonovi.

A jak jsou na tom s pohádkami Vaše dcery? Čtete jim před spaním pohádky, nebo se u vás při usínání spíše zpívá?

Holčičkám jsme pohádky četli každý večer před spaním. Dnes už je ony čtou nám.