20. 4. 2019

Porota ECFA na 59. Zlín Film Festivalu

Evropská asociace dětského filmu (ECFA) je organizace určená všem, kdo se zajímají o vysoce kvalitní filmy pro děti a mládež: filmaře, producenty, promotéry, distributory, vystavující, televizní dramaturgy, organizátory festivalů, filmové pedagogy a podobně. ECFA má více než 125 členů, mezi nimiž jsou společnosti a organizace z 36 různých zemí.

Na Zlín Film Festivalu se uděluje Cena ECFA již několik let. V posledních dvou letech byla udělována pod názvem Cena ECFA za nejlepší evropský dokumentární film pro děti a mládež. Oceňuje kvalitní evropské dokumenty, určené pro mladé publikum a propaguje tento specifický žánr mezi diváky a na festivalech. 

Vítězem této ceny v roce 2018 byl český zástupce Planeta Česko Mariána Poláka. Dalšího vítěze určí tři členové poroty - Rowena Martinez Ulayan-Tuzcuoğlu z Turecka, Kristine Simsone z Lotyšska a Volodymyr Diagilev z Ukrajiny. 

Rádi bychom jim všem poděkovali za to, že přijali naše pozvání. Roweno, Kristine a Volodymyre, přejeme vám příjemný pobyt ve Zlíně. 

Představme si jednotlivé členy poroty podrobněji. 

Rowena Martinez Ulayan-Tuzcuoğlu
Turecko
Rowena Martinez Ulayan-Tuzcuoglu je zakládající předsedkyně Asociace pro dětský film a umění, organizace, která stojí za filmovým festivalem Universal Kids.  Tento festival je pořádán v Istanbulu, koná se každý rok a Rowena je jeho kreativní ředitelkou. Festival se stal oblíbeným místem setkávání mnoha tureckých i zahraničních milovníků dětského filmu z celého regionu. Rowena získala bakalářský titul v dětské pedagogice na University of the Philippines a na stejné univerzitě studovala v magisterském stupni mediální výchovu. Vláda bývalého Sovětského svazu jí udělila postgraduální stipendium pro studium dětského filmu a režie na VGIK.

Zlín je pro mne jako oáza na obrovské poušti. Je to místo, na kterém milovníci dětského filmu mohou uhasit svou žízeň po krásných filmech, navázat dlouholetá přátelství a osvěžit si ducha.”

Kristine Simsone
Lotyšsko
Po ukončení studia filmu ve Francii Kristine pracovala jako filmová novinářka pro nejrůznější lotyšská periodika a v roce 2014 se stala programových koordinátorem pro děti a mládež na Mezinárodním filmovém festivalu v Rize.  V současnosti je kurátorkou dětského programu RIGA IFF KIDS WEEKEND a řídí intermediální sekci festivalu RIGA IFF GOES VR, která se věnuje tvorbě vzdělávacího obsahu pro mladé diváky, vytvářeného s pomocí virtuální reality. Na festivalu také řídí vzdělávací iniciativy pro děti a mládež.

Jsem přesvědčena, že pracovat s dětskými filmy a především sledovat, jak ovlivňují a mění životy jejich diváků je nejuspokojivější zaměstnání na světě.” 

Volodymyr Diagilev
Ukrajina
Výkonný ředitel Mezinárodního mediálního festivalu pro děti DYTIATKO. Člen Ukrajinské národní novinářské unie, člen Eurasijské televizní a rozhlasové akademie.

Předseda Charkovské asociace dětských filmových umění “Dytiatko”. Zakladatel jediného pitchingu pro dětská studia na Ukrajině. Hlavním úkolem je především rozvoj dětí za pomoci filmové a televizní kreativity a za druhé rozvoj dětského filmu a televizní tvorby pro děti.

Je třeba podporovat aktivity mladých lidí. Tím nejjednodušším, co pro ně můžeme udělat, je nabídnout jim platformu pro komunikaci.”