25. 3. 2019

FILMY PODPOŘENÉ Z AUKCE KLAPEK BODOVALY NA ČESKÉM LVU

V sobotu večer se v Praze rozdělovaly ceny České filmové a televizní akademie Český lev. V nominaci na nejlepší studentský film byly hned dva snímky podpořené Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN z výtěžku aukce umělecky ztvárněných filmových klapek. Film „Sto dvacet osm tisíc“ se stal vítězem Ceny Magnesia za nejlepší studentský film.

Z dvaceti studentských filmů českých filmových škol bylo do finále Českého lva za rok 2018 nominováno 5 filmů, všechny od studentů FAMU. Snímek režiséra Ondřeje Erbana „Sto dvacet osm tisíc“ se věnuje tématu, které se dotýká skoro každého desátého Čecha staršího patnácti let. Ti čelí v současnosti exekuci a každý den další a další lidé padají do dluhové pasti. Pro mnohé z nich neexistuje cesta ven. Hlavní hrdina krátkometrážního dramatu Karel ale stojí na druhé straně barikády - jeho prací je dluhy vymáhat.

Nadační fond FILMTALENT ZLÍN podpořil v roce 2018 celkem 22 projektů (z přihlášených 70) částkou v celkové výši 1, 549 milionu korun.

„Tvůrcům filmu Sto dvacet osm tisíc jsme v rámci pitchingu na 58. Zlín Film Festivalu věnovali částku 40 tisíc korun,

uvádí členka správní rady nadace Markéta Pášmová a dodává, čím porotu právě tento snímek zaujal:

Projekt sliboval především silné zaměření na herecké výkony všech tří představitelů. Ondřej Erban je jedním z těch mladých tvůrců, kteří by mohli představovat příslib do budoucna“.

O cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2018 bojoval vedle filmu Ondřeje Erbana i další snímek podpořený Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN. Jednalo se o film Spolu sami, režisérky Diana Cam Van Nguyen, kterému bylo z fondu vyčleněno 55 tisíc korun.  FILMTALENT podpořil také její další snímek s názvem Malá, který získal hlavní cenu v kategorii Expanded Shorts na festivalu This Human World ve Vídni a účastnil se rovněž soutěže na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Po úspěchu na řeckém Olympia International Film Festival for Children and Young People byl nominován na ECFA Documentary Award 2018, která je každoročně udělována v rámci Berlinale.