1. 6. 2018

Jaromír Hanzlík - Rozhovor nejen o Zlatém střevíčku

Zlatý střevíček udělili letos organizátoři Zlín Film Festivalu poprvé v historii hned dvěma osobnostem filmového plátna. Cenu Za svůj mimořádný přínos v tvorbě pro děti a mládež si ze Zlína odnesli slovenská herečka Magda Vášáryová a český herec Jaromír Hanzlík. Ten si svou cenu 

"Výjimečně jsme se letos rozhodli ocenit dvě osobnosti, protože slavíme československou kinematografii. Oba dva jsou to herci, kteří jsou známí prakticky v celém národě, oba se letos dožívají významného životního jubilea, mají také spojitost se Zlínem, Jaromír Hanzlík hrál ve filmu Metráček a Magda Vášáryová ve filmu Karla Zemana Na kometě,"

uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura. Hanzlíka a Vášáryovou podle jeho slov spojují také role ve filmu Postřižiny režiséra Jiřího Menzla, který letos také oslavil osmdesátiny. Jejich společná slavná scéna na pivovarském komíně se dávno zapsala do československé filmové historie.

Zatímco Magda Vášáryová do Zlína kvůli svým pracovním povinnostem nemohla dorazit, Jaromír Hanzlík si Zlatý střevíček převzal osobně. Ještě před slavnostním galavečerem jsme se Jaromíra Hanzlíka zeptali na jeho vztah k českým filmům, i na to, co v dohledné době chystá.

V naší fotogalerii naleznete více fotografií s Jaromírem Hanzlíkem, podívejte se zde.

 

Pane Hanzlíku, s jakými pocity jste přijímal informaci o rozhodnutí udělit vám cenu za celoživotní tvorbu pro děti a mládež?

Milé překvapení.

 

Kdo by neznal vaše nejslavnější role, mezi které bezesporu patří Dr. Mráček (Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách), strýc Pepin (Postřižiny) či kovboj Honza (Léto s kovbojem). Sanitka. Tyto filmy běží v televizi několikrát do roka. Proč si myslíte, že Češi tak moc milují starší domácí filmy nebo seriály?

Tyto filmy nebyly povrchní, psali je skvělí autoři, režírovali erudovaní režiséři a hráli báječní herci.

 

Která vaše seriálová role se vám za ty roky nejvíce dostala pod kůži?

Určitě Vašků z Cirkusu Humberto a také doktor Jandera ze Sanitky.

 

Jste moderátor pořadu Úsměvů, který oprašuje a připomíná české filmy a seriály a jejich představitele. Existuje nějaký český herec či herečka, kterého jste si přál mít v pořadu osobně, ale už to není možné?

Jednoznačně Miloše Kopeckého a Jana Pivce.

 

Vy prý sám moc televizi nesledujete. Prozradíte nám přesto, jaký je váš nejoblíbenější československý seriál?

Byli jednou dva písaři a Byl jednou jeden dům.

 

A jaký český nebo československý film vždy rád zhlédnete?

Cokoliv od Jiřího Menzela a Zdeňka Svěráka.

 

Je pravda, že vás vaše maminka propašovávala do komparsu? Jaké jste byl dítě? Stydlivé nebo naopak herec od narození?

Byl jsem nadšen, když jsem se už jako dítě mohl setkávat při natáčení s velikány a hereckými bardy té doby. Vzhledem k tomu, že tatínek byl herec a maminka asistentka režie v televizi, jsem měl již od malička jasnou představu, že půjdu v tátových šlépějích. Stud k herectví nepatří jen v případech, kdy se za svůj výkon herec musí zastydět.

 

Nedávno jste oslavil životní jubileum, jak probíhaly oslavy?

Oslavy probíhaly velmi decentně v kruhu rodiny a nejbližších přátel.

 

Užíváte si zasloužený důchod a odpočinek nebo opravdu stále ještě točíte? V jaké roli vás v nejbližší době uvidíme?

Poprvé v životě jsem napsal scénář k filmu „Léto s gentlemanem“ a stal jsem se tak debutantem na poli scenáristiky. Režii jsem nabídl příteli a skvělému režisérovi Jirkovi Adamcovi, který je letos taky jubilantem. Má za sebou nesmírně dlouhou řadu televizních režií, ale v tomto případě se stane stejně jako já debutantem. Bude to jeho první kinofilm. První klapka filmu by měla padnout v půlce července, a přestože máme všechno připravené, pořád nám chybí část peněz, což v těchto končinách není výjimka. Hlavní roli jsem si pochopitelně napsal pro sebe a mými kolegy by měli být Alenka Antalová a Igor Bareš. Doufám, že všechno dobře dopadne, najde se velkorysý sponzor a podaří se nám natočit milou, romantickou komedii, která by měla najít místo mezi filmy plnými krve a násilí, kriminálek, detektivek a hororů.

 

 

Jaromír Hanzlík (*1948), český herec

Jaromír Hanzlík patří k nejznámějším českých hercům. Před kamerou se objevil už jako dítě. Před studiem na DAMU dal přednost angažmá ve Vinohradském divadle, kde hrál od roku 1966 až do počátku devadesátých let a kde vytvořil řadu významných rolí. V 70. letech patřil k nejpopulárnějším hercům mladší generace. V 90. letech svoji uměleckou činnost omezil a mimo občasné filmové a televizní role se věnuje mimodivadelním podnikatelským aktivitám. Od roku 1997 uvádí vzpomínkový pořad Úsměvy, který je věnován hereckým osobnostem českého filmu.